Senator i posłowie rozmawiali z ostrowianami. „Co dalej z tą Polską?”

7
Senator Ewa Matecka po raz pierwszy oficjalnie spotkała się z mieszkańcami jako przedstawicielka polskiego parlamentu. Niedawno zaprzysiężona senator gościła w ostrowskim "n-klubie" na zaproszenie członków Ostrowskiego Spaceru Protestacyjnego "Łańcuch Światła". Cel - podsumowanie kampanii, ale i rozmowa o przyszłości Polski.

Spotkanie nie ograniczyło się jednak do rozmowy z nową senator, ale i innymi parlamentarzystami, którzy w październikowych wyborach uzyskali mandaty: posłowie Karolina Pawliczak (Lewica), Jarosław Urbaniak (Koalicja Obywatelska) i Wiesław Szczepański (Lewica).

Na początku nie brakowało słów uznania i gratulacji pod adresem parlamentarzystów, którzy w październiku walczyli o mandaty. – Dla wszystkich możesz być przykładem prawdziwego, życiowego bohaterstwa – gratulowała wygranej Ewie Mateckiej prezydent miasta Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek. Słowa uznania skierowała też do wszystkich posłów nowej kadencji z okręgu nr 36. – Mamy silną reprezentację naszej ostrowskiej ziemi w polskim parlamencie (…) Liczę, że zjednoczymy siły w walce o dobro polskich samorządów – oceniła. Gratulacji nie szczędził też nowym posłom starosta ostrowski Paweł Rajski. – Cieszę się, że od początku mogliśmy włączyć się w pracę na sukces zwycięstwa Ewy Mateckiej. (…) Gratulacje gratulacjami, ale trzeba wziąć się do pracy. A ja boję się o ostrowski szpital i oświatę, bo brakuje pieniędzy. To są te zmartwienia, które siłą rzeczy przelewamy na państwa i liczymy na wsparcie w tym zakresie – powiedział starosta.

Po lawinie wzajemnych uprzejmości i gratulacji parlamentarzyści goszczący na spotkaniu przeszli do oceny układu sił politycznych w polskim parlamencie. Mówiono o niebezpieczeństwie samodzielnych rządów Prawa i Sprawiedliwości, ale i o nadziei, jaką daje układ sił w Izbie Refleksji, który jest korzystniejszy dla opozycji niż partii rządzącej. Padło pytanie: co więc może zrobić senat, by kontrolować ustawodawstwo w Polsce i jaką przybierze strategię działania. – Senat wykorzysta wszystkie swoje kompetencje i możliwości prawne. Będziemy pracować nad dyscypliną głosowania, mamy prawo konsultować społecznie wiele kwestii, czy je w określonym czasie spokojnie analizować. Praca senatu będzie zależna od pracy sejmu. Ile aktów prawnych będzie wypływać z sejmu, tyle czasu my będziemy musieli poświęcać na ich analizowanie – zadeklarowała senator Ewa Matecka. Wiesław Szczepański z SLD zwrócił uwagę na to, by senat szczególnie kontrolował wybór osób na najważniejsze funkcje kierownicze państwowych instytucji.

Dalej padały pytania m.in. o atmosferę panującą w samej Platformie Obywatelskiej, w której – jak stwierdził jeden z uczestników spotkania – „coś się gotuje”. – Burze w PiS-ie są większe niż w Platformie, choć pewnie z telewizji publicznej większość osób się nie dowie. (…) Najwięcej na temat burzy w Platformie mówi pani Julia Pitera, często zapraszana ostatnio na różne wywiady, z tym, że pani Pitera… nie ma w Platformie już żadnej funkcji – odpowiedział poseł Jarosław Urbaniak. Dodał, że więcej tej „burzy” pochodzi z mediów niż faktycznie ze środka partii i realnej sytuacji.

Ostatnia kwestia – wybory prezydenckie zaplanowane na 2020 rok. Polacy wybiorą nową głowę państwa i choć jeszcze daleko nam do poznania nazwisk kandydatów, opozycja już zastanawia się, jaką strategię obrać na te wybory. – Adrian Zandberg i Robert Biedroń to są nasze prawdopodobne kandydatury. Ostateczne nazwisko podamy na konwencji krajowej Lewicy przed wyborami prezydenckimi – powiedział Wiesław Szczepański w imieniu Lewicy. Co ważne dodał, że według niego każde ugrupowanie opozycyjne powinno wystawić kandydata, a w drugiej turze wesprzeć wspólnego kandydata opozycyjnego. Jego opinię poparła senator Ewa Matecka.

Warto dodać, że spotkanie w ostrowskim „n-klubie” zorganizowane przez Ostrowski Spacer Protestacyjny „Łańcuch Światła” było ukierunkowane na dyskusję z politykami bloków opozycyjnych, na sali nie byli obecni parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości. Zaproszenie otrzymał także poseł Andrzej Grzyb (Polskie Stronnictwo Ludowe), lecz z powodów osobistych nie mógł wziąć udziału w spotkaniu.

Relacja ze spotkania pojawi się także we wtorkowych „Wydarzeniach” Telewizji Proart o 17:20, 20:00 i 22:30.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

7 KOMENTARZE

  1. Czy nieobecność posła Grzyba nie była czasem spowodowana tym, że Piotr Walkowski jr poparł kandydata PiS na senatora Mikołajczyka. Ja PSL-owi nigdy do końca nie wierzę.

  2. Po przeczytaniu tego „tekstu” zrobiło mi się przykro. Dlaczego lewactwo z Jarkiem na czele nie zaproponowało towarzysza Jurka na prezydenta RP? Tak elegancko się prezentuje i to w stosownej kastowej koszulce. Ciekawe cóż tam genialnego towarzysz wybełkotał?

  3. PO straciło twarz prawicy po tym jAK do europarlamentu ze swoich list wpuścił komuchów Millera, Cimoszewicza itp. Wstyd mam nadIeje że lewica która dzięki PO się odbudowana w Polsce półki PO jak przystawkę.

  4. Masz rację. Na tych z PSL nie można do końca nigdy liczyć. Ostatni przykład. Chojna Duch kandydatka PiS do Trybunału Konstytucjnego była wiceministrem popieranym przez PSL.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick