Ścięli 100-letni dąb. Mieszkańcy oburzeni, władza tłumaczy

6
Fot. Gmina i Miasto Nowe Skalmierzyce
100-letni dąb czerwony, który rósł przy Domu Katolickim w Skalmierzycach został wycięty. Okoliczni mieszkańcy nie kryją zdziwienia i złości, a zwłaszcza rodziny powstańców wielkopolskich, dla których drzewo miało ogromną wartość historyczną i sentymentalną. Władze Skalmierzyc tłumaczą dlaczego dąb musiał zostać wycięty, a twierdzą, że mieli ku temu powody.

„Chciałbym poinformować o ścięciu ponadstuletniego dębu koło domu katolickiego w Skalmierzycach” – poinformował redakcję portalu wlkp24.info nasz czytelnik, a do wiadomości dołączył zdjęcia.

Postanowiliśmy zapytać u źródła, skąd decyzja o wycince dębu, który był tam od 1919 roku. Z prośbą o wycinkę zgłosił się proboszcz parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, tłumacząc ją złym stanem zdrowia drzewa. Zgodę wydał burmistrz Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce – jak mówi – w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców. – Zły stan drzewa wykazała wykonana ekspertyza, a potwierdziła wycinka. Środek pnia od podstawy do wysokości 2-2,5 m w 90 % był porażony przez czyreń dębowy. Dąb o wysokości 25 m i masie korony ok. 4-6 t utrzymywany był jedynie na ściankach o grubości 5-10 cm, które przewodziły substancje odżywcze w wyższe partie drzewa. Dawało to mylne wrażenie, że jest ono całkowicie zdrowe – czytamy w informacji wysłanej przez urząd.

Rozprzestrzeniający się czyreń dębowy groził złamaniem bądź przewróceniem się drzewa. To stanowiłoby zagrożenie zarówno dla mieszkańców, ale też dla Domu Katolickiego i ruchu drogowego na ulicy Ostrowskiej.

W jego miejsce postanowiono posadzić dużych rozmiarów dąb szypułkowy, który zostanie przekazany przez Gminę i Miasto Nowe Skalmierzyce. Nowe drzewo zostanie nasadzone dokładnie 100 lat po swoim poprzedniku.

Ta informacja powstała dzięki naszemu Czytelnikowi. Jesteś świadkiem zdarzenia? Poinformuj nas o tym na redakcja@wlkp24.info, fb.com/wlkp24 lub zadzwoń na 661 997 997. Jesteśmy też na WhatsAppie i Signalu.
redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

6 KOMENTARZE

  1. „…o ścięciu ponad stu letniego dębu…” należy pisać ŁĄCZNIE! „…o ścięciu PONADSTULETNIEGO dębu…”. Polecam zajrzeć do Słownika Poprawnej Polszczyzny.

  2. Moi drodzy jak nie macie pojęcia jaka szkodę może zrobić takie drzewo którego wnętrze jest zaatakowane przez czyreń dębowy przy coraz częstszych wichurach więc nie zabierajcie głosu. Gdyby dąb złamał się i nie daj Boże spadł i zabił jakąś osobę dopiero byłoby gadanie, a dla czego nie wycięto go na czas. Pozdrawiam.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick