Są jedyni w Polsce. Nauka chińskiego w ostrowskiej szkole

0
To jedyny taki projekt w Polsce. Żadna szkoła nie może pochwalić się tym, czym może Szkoła Podstawowa nr 4 w Ostrowie Wielkopolskim. A chodzi o możliwość nauki języka chińskiego. Taka możliwość pojawiła się za sprawą memorandum podpisanego między Ostrowem, a chińskim dystryktem Quingbaijiang.

Momorandum podpisano w marcu tego roku i obejmuje współpracę polsko-chińską na kilku płaszczyznach. – To nie tylko edukacja, ale również handel, logistyka, sport i inwestycje. Staramy się naszą współracę rozwijać we wszystkich aspektach. Nawet w tych, które nie są wymienione w memorandum – informuje Jakub Tomalkiewicz, koordynator projektu z ramienia Urzędu Miejskiego w Ostrowie.

Lekcje są bezpłatne, a mogą z nich korzystać dzieci z klas II-VIII. Prowadzone będą przez Zhu Linzhi, wykładowczynię chińskiego pochodzenia na Uniwesrystecie Wrocławskim. – Chiński to ciekawy język, ale trudny. Mogę mieć z tym trochę problemów, bo nie są to zwykłe litery tylko „znaczki”, ale myślę, że jakoś dam radę – powiedziała nam Vanessa, uczennica Szkoły Podstawowej nr 4.

Lekcje z wykładowczynią to nie tylko czysta nauka języka, ale też poznawanie kultury. – Bardzo mnie interesuje ich kultura i obyczaje. Chciałabym kiedyś wyjechać do Chin na dłużej i poznać ich jeszcze bardziej. Bardzo się cieszę z tych lekcji i będzie to dla mnie wielkie przeżycie – stwierdziła Natalia. – Chiński to język przyszłości i jego znajomość otworzy wiele drzwi do kariery – dodał Kacper.

Lekcje chińskiego to efekt podpisanego memorandum i nawiązania współpracy między Szkołą Podstawową nr 4, a Instytutem Konfucjusza Uniwesrystetu Konfucjusza. Instytut zwykle nie wysyła swoich lektorów do innych szkół, ale dla SP4 zrobił wyjątek.

 

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick