Ruszyła budowa basenu za 30 mln. Gdzie powstanie?

25
Fot. Urząd Gminy i Miasta Odolanów
Rozpoczęła się budowa pierwszej przyszkolnej i ogólnodostępnej krytej pływalni w Odolanowie. Gmina na ten cel zaciągnęła kredyt w wysokości 14 mln zł. Koszt budowy pływalni to prawie 27 mln zł. Reszta to dofinansowanie z Polskiego Ładu.

Koszt budowy krytej pływalni w Odolanowie to kwota 26 998 500 zł. Natomiast kwota pozyskanego dofinansowania z Rządowego Funduszu Polski Ład wynosi 13,5 mln. Gmina początkowo miała dołożyć 1,5 mln, ponieważ zakładano, że inwestycja pochłonie 15 mln. Ostatecznie koszt tej inwestycji wzrósł niemal dwukrotnie.

Wykonawca inwestycji został wyłoniony dopiero w trzecim przetargu, a dwa poprzednie unieważniono. Wybrano ofertę za prawie 27 mln zł. Pojawiło się więc pytanie, skąd wziąć brakującą kwotę. W trakcie sierpniowej sesji rady miasta zdecydowano o zaciągnięciu dużego zobowiązania. – Gmina i Miasto Odolanów wyemituje obligacje na łączną kwotę 14,1 mln zł w łącznej liczbie 14 174 sztuk o wartości nominalnej 1 tys. zł każda – poinformowała wtedy Beata Gościniak, skarbnik Gminy i Miasta Odolanów.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT:

Burmistrz Odolanowa Marian Janicki jeszcze podczas wspomnianej sierpniowej sesji tłumaczył, że gdyby nie zaciągnięcie kredytu, 13,5 mln dofinansowania  Polskiego Ładu na budowę basenu, trzeba by zwrócić.

W połowie września podpisano z wykonawcą umowę na realizację inwestycji w systemie zaprojektuj i wybuduj, a pod koniec grudnia rozpoczęły się prace budowlane. W ramach zamówienia wykonawca zobowiązany jest do budowy krytej pływalni wraz z łącznikiem do Szkoły Podstawowej w Odolanowie oraz z niezbędną infrastrukturą i zagospodarowaniem terenu.

„W sali basenowej znajdzie się 4-torowa niecka basenowa o wymiarach 850 x 1667 cm i głębokości od 0,9 do 1,5 m. Obiekt zostanie uzupełniony o część rekreacyjno-wypoczynkową zawierającą saunarium (sauna sucha i parowa) oraz 2 nieckami do masażu” – informują władze Odolanowa.

Basen ma powstać vis a vis Zespołu Szkół w Odolanowie i do południa służyć uczniom placówek, dla których organem prowadzącym jest odolanowski samorząd. Uczęszcza do nich łącznie 1234 uczniów. Popołudniami basen ma służyć wszystkim mieszkańcom gminy, ale też ościennych miejscowości.

Niewykluczone, że basen zostanie oddany do użytku w 2023 roku.

redaktor wlkp24.info
aleksandra.barczak@tvproart.pl

25 KOMENTARZE

 1. do Lkk . Dokładnie . Masz 100 procent racji. Trzeba być chorym żeby pieniądze w czasie kryzysu na taki obiekt w tak małym miasteczku budować

  • Idiotów nie sieją..
   Zadłużyli się na miliony na basen którego nie utrzymają, chyba nawet nie otworzą bo na prąd i gaz pieniędzy nie wystarczy. Sasiniści pełną gębą..

 2. Jeszcze trochę to każda wieś będzie miała swój basen 🤦 Nadchodzą ciężkie czasy, w miastach gaszą światło by zaoszczędzić na kosztach a tu proszę… Jakoś nie mogę tego zrozumieć…

  • Mieszkańcy nie chcą….ale trzeba ich na siele uszczęśliwić….i w długi wpedzic….

 3. Idiotów nie sieją..
  Zadłużyli się na miliony na basen którego nie utrzymają, chyba nawet nie otworzą bo na prąd i gaz pieniędzy nie wystarczy. Sasiniści pełną gębą..

 4. Kto podejmuje tak absurdalne decyzje?
  Proponuję kartke i dlugopis i policzyc ilosć osob korzystajacych z basenu i płacacych za bilety i koszty utrzymania obiektu czyli koszty wody ,pradu, obslugi itp.
  Wydac pieniadze jest bardzo łatwo tylko nie rozumiem po co zadłużać miasto i ludzi jesli wiadomo że inwestycja sie nie zwroci!

 5. Jeszcze niech wybudują salon odnowy biologicznej, aqa park i disneyland itd. w takiej dziurze?po co ten basen. Wybudują… potem zamkną bo nie będą mieli za co zapłacić za ogrzewanie. KTO PODEJMUJE TAKIE STUKNIĘTE DECYZJE???

 6. Jutro o 6.00 powinni w domu burmistrza zjawić się panowie z ABW i zatrzymać za niegospodarność. Pieniądze gminy i Państwa na pewno mogą być lepiej spożytkowane.

 7. powinni raczej wyremontować ten stary basen na Słonecznej, bo tam na pewno byłaby latem duża frekwencja, a nie ładować pieniądze w takiego drogiego molocha.

 8. My to w Czarnym od x lat basen mamy co prawda po strażacki ale zarybiony wzbogacony którymiś sylwestrowymi uliczkami i bramami i nikt nie narzeka i nie płacze i wszystkich na niego stać😁😁😁 a a w Odolanowie na basenie tu żadnego ogrzewania i prądu używanego nie będzie a tragedia To dopiero będzie gdy misiu opłaty podatku od podatku x dwa bo będzie trzeba kredyt spłacić raz dwa ha ha nie narzekać. Tyle macie dwa dinozaury jedna Biedra netto Szkoda że ceny brutto gazu macie kawę macie po prostu czego wam brak tylko basenu krytego👍

 9. Nie potrzeby basen za 30mln lepiej tyle pieniędzy nie da się wydać wystarczyło odremontować stary basen i każdy by był zadowolony

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick