DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Rusza kolejna edycja ostrowskiej teleopieki!

Program wystartował w 2016 roku i miał na celu zwiększenie poczucia bezpieczeństwa wśród ostrowskich seniorów. Opaska ma także pomóc wezwać pomoc, gdy jest ona potrzebna. – W tym pierwszym, testowym roku, wzięło w nim udział 30 ostrowian. Program się sprawdził, zatem liczba ta została zwiększona do 60. I tak jest do dziś. Warto pamiętać, że teleopieka finansowana jest z budżetu Miasta – użytkownik nie ponosi żadnych kosztów – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Teleopieka cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Wielu seniorów chce z tego programu korzystać i posiadać specjalną bransoletkę. System spełnia swoje zadanie, a świadczą o tym dane. W ciągu 2020 roku zostały wykonane 132 połączenia alarmowe. 42 z nich zakończyły się interwencją: 7 razy operator wezwał pogotowie ratunkowe do seniora, 4 połączenia były konsultacją z lekarzem odnośnie stanu zdrowia, a 31 połączeń dotyczyło przeprowadzenia rozmowy wspierającej/kontrolnej odnośnie stanu zdrowia z operatorem telecentrum. Pozostałe 90 połączeń zostało wykonane przez seniorów i zweryfikowane przez telecentrum to kontrola działania systemu teleopieki, ale także połączenia przypadkowe.

Program teleopieki skierowany jest do mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego, którzy są po 60. roku życia, mają problemy ze zdrowiem lub są niepełnosprawni i samotni. System tego programu oparty jest na działaniu dwóch elementów składowych. To bransoletka wyposażona w przycisk SOS oraz urządzenie GPS i detektor upadku. – By wezwać pomoc należy nacisnąć przycisk SOS, za pomocą którego nawiązuje połączenie z całodobowym telecentrum opieki, które stanowi drugi element systemu. Dzięki zgromadzonym wcześniej informacjom centrum od razu identyfikuje osobę zgłaszającą. Informacje – imię, nazwisko, adres – są w razie potrzeby przekazywane służbom ratunkowym skracając ich czas dotarcia na miejsce – wyjaśnia Dorota Krysiak-Molenda, kierownik Dziennego Domu „Senior+”.

Bransoletki czekają na 60 mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego. W pierwszej kolejności otrzymają je ci, którzy jeszcze nie korzystali z programu teleopieki.

Co należy zrobić, by zostać użytkownikiem systemu teleopieki?

1. Zgłosić się do Dziennego Domu „Senior+” w Ostrowie Wielkopolskim przy ul. Limanowskiego 17, (tel. 62 720 48 26), by zapoznać się z usługą teleopieki.

2. Wypełnić i podpisać stosowne formularze niezbędne do realizacji usługi.

3. By móc przystąpić do programu należy być osobą sprawną do użycia czerwonego przycisku alarmowego.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz