Rozbudowują zakład, który jest nowocześniejszy, niż wymaga tego UE

0
Fot. ZGO Jarocin
Umowa na rozbudowę Zakładu Gospodarki Odpadami - Wielkopolskiego Centrum Recyklingu w Jarocinie została podpisana. Pozwoli to na rozpoczęcie I etapu inwestycji wartej tylko w tej części prac 20 mln zł. Za te pieniądze zostaną wybudowane: hala, place przerobu odpadów biodegradowalnych oraz budowlanych.

„To ogromna inwestycja” – przekonują przedstawiciele Zakładu Gospodarki Odpadami w Jarocinie. Planują zainwestować 20 mln zł tylko w pierwszym etapie rozbudowy. Za tę kwotę mają powstać: place do kompostowania odpadów biodegradowalnych oraz hala doczyszczania kompostu. Oprócz tego wybudowany zostanie plac dojrzewania, który ma służyć do drugiego etapu procesu stabilizacji tlenowej. Rozbudowana zostanie także podczyszczalnia ścieków, które później będzie można w części wykorzystać w produkcji. Ma to pozytywnie wpłynąć na ekologię i dać oszczędności spółce.

– Realizowana inwestycja to kolejny krok w rozbudowie ZGO Sp. z o.o. w Jarocinie – Wielkopolskie Centrum Recyklingu. W związku ze zwiększającym się strumieniem odpadów biodegradowalnych kuchennych, inwestowanie w  infrastrukturę niezbędną do prawidłowego przetwarzania tego typu odpadów jest nie tylko racjonalne, ale wręcz konieczne – uzasadnia Witosław Gibasiewicz, prezes zarządu ZGO-WCR. – Realizowane inwestycje mają doprowadzić do tego, aby nasz zakład jeszcze efektywniej wykorzystywał wszystkie rodzaje odpadów. By osiągnąć zamierzenia, spółka kolejny raz inwestuje w coraz nowocześniejsze instalacje, urządzenia i elementy konstrukcji – dodaje.

W ramach inwestycji powstanie także plac do przerobu odpadów budowlanych i czasowego magazynowania gruzu. Obok niego zaplanowano powstanie hali na styropian, gdzie będzie stanowisko do jego rozdrabniania, belowania oraz czasowego magazynowania odpadów styropianowych.  Obiekt wyposażony zostanie w system detekcji pożaru.

Jeszcze większa nowoczesność

Przedstawiciele spółki podkreślają, że rozbudowa jest istotna z punktu widzenia gmin, które wchodzą w skład porozumienia i przewożą odpady do ZGO-WCR. Jak zapewniają, stosowanie nowoczesnych technologii powoduje, że kolejne samorządy są zainteresowane współpracą z jarocińskim zakładem. W tej chwili z jarocińską spółką współpracuje ponad 20 samorządów.

Wykonawcą I etapu inwestycji będzie konsorcjum firm wyłonione w przetargu: DROBUD S.A. (lider konsorcjum), Eko-Dbaj Sp. z o.o. oraz Stalbudom Sp. z o.o. (członkowie konsorcjum).

Fot. ZGO Jarocin

Po podpisaniu, przecięli wstęgę

Po konferencji prasowej, podczas której podpisano umowę na realizację inwestycji, otwarto także kolejny etap rozbudowy sortowni odpadów. W ramach tej inwestycji wybudowano drugie sito bębnowe. Dzięki temu sortownia będzie mogła pracować w czterech trybach, pozwalając na zwiększenie przepustowości oraz niezawodności linii. Sito ma średnicę 3,6 m i 16,5 m długość. Waży 38 ton. Przebudowana została także hala przyjęć odpadów oraz zamontowane zostały nowe taśmociągi. Kosztowało to ponad 2,8 mln. W 2019 roku spółka zainwestowała w modernizację sortowni 10 mln zł.

Władze ZGO-WCR mają już pomysł na dalszą modernizację. Mowa o linii biologicznej do separacji odpadów biodegradowalnych, znajdujących się w odpadach komunalnych. Oprócz tego ma powstać nowa kabina sortownicza na taśmociągu podającym odpady do sita. Będzie ona miała za zadanie wysortowanie odpadów nadgabarytowych, mogących zakłócić pracę linii oraz wyjście z nowego sita na zewnątrz hali.

Ma to przyczynić się do lepszego wykorzystania surowców wtórnych, a co za tym idzie zmniejszenia ilości odpadów deponowanych na składowisku, zwiększając ilość odzyskanych surowców. – Porozumienie międzygminne dynamicznie się rozwija. Kolejne gminy chcą z nami współpracować widząc dalekosiężne, wielotorowe cele, które z sukcesem realizujemy. Już w tej chwili zakład w Jarocinie jest tak nowoczesny, że wyprzedza wymagania, które nakłada na instalacje Unia Europejska, co ważne – zachowując przy tym dla mieszkańców jedne z najniższych cen za zagospodarowanie odpadów w regionie – podkreśla Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina.

Rozbudowa zakładu zagospodarowania odpadów na terenie ZGO ma wynieść ok. 80 mln zł.

Realizacja I etapu rozbudowy – 20 mln zł:

  • plac przerobu odpadów biodegradowalnych wraz z halą,
  • plac przerobu odpadów budowlanych,
  • podczyszczalnia ścieków.

Inwestycje, które zostaną zrealizowane w kolejnym etapie rozbudowy: 

  • kompostowania odpadów biodegradowalnych,
  • fermenter,
  • zespół kogeneracyjny,
  • trafostacja.

Realizowana rozbudowa sortowni – 5 mln zł

  • zakończony etap (m.in. montaż sita bębnowego) — ponad 2,8 mln zł.
sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick