DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Rośnie liczba "odważnych" ofiar przemocy. Gdzie się zgłosić?

Rośnie liczba osób, które decydują się zgłaszać doświadczanie przemocy, np. domowej.

Taką obserwację prowadzi działający już od dłuższego czasu Ośrodek Interwencji Kryzysowej w ramach działalności Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Jarocinie. – Ośrodek Interwencji Kryzysowej działający przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie służy przede wszystkim pomocy osobom dotkniętych kryzysem, doznających przemocy domowej, prowadzimy porady prawne czy psychologiczne – wymienia Patryk Kulka, szef jarocińskiego PCPR-u.

Około 400 osób rocznie szuka pomocy instytucjonalnej, nie licząc incydentów zgłaszanych na policję – mówią specjaliści z OIK. Dzięki wsparciu specjalistów albo udaje im się podczas rozmów z psychologami, terapeutami etc. zyskać odpowiednie wsparcie, albo decydują się na dalsze kroki prawne, zgłaszając bycie ofiarą przemocy na policję czy dalej do sądu. – Na początku jest rozmowa z naszymi specjalistami pracy socjalnej i często ta rozmowa wystarcza. Są to wykwalifikowane osoby, gdzie jest ten pierwszy kontakt i jeżeli jest ta pomoc dalsza specjalistów, np. psychologów potrzebna, to umawiamy na wizyty – dodaje Patryk Kulka.

Kierownictwo Ośrodka Interwencji Kryzysowej przez cały rok zachęca do korzystania z różnych form pomocy. Coraz częściej, co wynika z wewnętrznych statystyk instytucji ofiarami przemocy domowej, nie tylko fizycznej, ale ekonomicznej czy psychicznej, są kobiety z pozoru w dobrej sytuacji finansowej, wykształcone, a nawet sprawujące kierownicze funkcje w miejscach pracy. Jakiekolwiek potrzebne wsparcie udzielone może być z poszanowaniem anonimowości osoby w kryzysie.

Jarociński OIK działa od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-15:30, a prawnik udziela bezpłatnych porad we wtorki i czwartki od 17:00 do 19:00.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz