Remont pałacu w Lewkowie na ukończeniu. Zobacz, jak wygląda

3
Dobiega końca remont Zespołu Pałacowo-Parkowego w Lewkowie. Równolegle trwają rozmowy na temat przejęcia tego obiektu przez powiat ostrowski. Na barki tego samorządu spadłoby wtedy sfinansowanie remontu jednej z oficyn.

Trwa metamorfoza zespołu pałacowo-parkowego w Lewkowie. Ta zielona przestrzeń została właśnie otwarta dla zwiedzających, którzy w malowniczym miejscu – niedostępnym w ostatnim czasie – znowu mogą spędzić wolne chwile, ciesząc się urokami jesieni.

Park przeszedł rewitalizację. Zostały odtworzone nasadzenia na wzór tych, które znajdowały się w nim wiele lat temu, zamontowano też nowe ławki oraz kwietniki. To jednak lista tych mniejszych inwestycji. W ciągu ostatnich dwóch lat Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego zainwestował zarówno w park, jak i pałac ponad 25 mln zł.

We wtorek w wyremontowanej oficynie zebrali się radni pracujący w komisji kultury sejmiku województwa. Głównym tematem rozmów było przejęcie pałacu przez powiat ostrowski. Działania w tej sprawie trwają od dwóch lat. Starosta Paweł Rajski jest pełen optymizmu, że wszystko przebiegnie zgodnie z planem. – Wszystko jest na dobrej drodze – zapewnił. – Nie wszyscy radni, którzy wzięli udział w tym posiedzeniu, byli radnymi w poprzedniej kadencji, więc można powiedzieć, że nie do końca znają początki historii związanej z przejęciem przez powiat ostrowski – dodał.

Jeśli przejęcie pałacu dojdzie do skutku, remont jednej z oficyn spadnie na barki starostwa. Starosta Rajski zapewnił jednak, że powiat ma zabezpieczone pieniądze na tę inwestycję. Na razie jednak wszystko jest w rękach urzędu marszałkowskiego, który musi rozliczyć projekt dotychczasowych remontów współfinansowanych z unijnych pieniędzy. – Nic tylko otwierać, zapraszać, funkcjonować – powiedział Andrzej Pichet, radny sejmiku z tego regionu, który jest pełen nadziei w kwestii działalności zespołu pałacowo-parkowego, który w odzyskuje dawny blask. – Mam nadzieję, że zgodnie z deklaracją pana starosty ten obiekt po przejęciu będzie funkcjonował w jak najszerszym zakresie. Chodzi o restaurację, obiekty kulturalne. Jestem o to spokojny – podkreślił w rozmowie z Telewizją Proart.

Zobaczcie w materiale wideo, jak wygląda obiekt w Lewkowie.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

3 KOMENTARZE

  1. „Na parki tego samorządu spadłoby wtedy sfinansowanie remontu jednej z oficyn.” – w jaki sposób parki mają finansować i o które parki chodzi?

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick