DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Religijny post wicewojewody. "Osobie publicznej nie wypada" [czekamy na opinie]

Zdjęcie figury Matki Bożej Fatimskiej to odniesienie do faktycznego cyklu objawień, które miało miejsce w Fatimie w 1917 roku. Matka Boska ukazując się trojgu dzieciom miała zachęcać do codziennego różańca w intencji nawrócenia grzeszników oraz do modlitwy za pokój. Marlena Maląg, wicewojewoda Wielkopolski zdjęcie figury Matki Bożej Fatimskiej z apelem o dalsze przesyłanie udostępniła z Fanpage’a „Jezu, kocham Cię”.

Podjęliśmy próbę kontaktu z wicewojewodą Marleną Maląg, by odniosła się do swojego posta na portalu społecznościowym. Niestety, nie udało nam się porozmawiać z nią osobiście. W jej imieniu do sytuacji ustosunkował się w telefonicznej rozmowie asystent wicewojewody Piotr Trybek. – Wszyscy jesteśmy obywatelami państwa prawa i wolność wyrażania opinii oraz poglądów religijnych gwarantuje nam Konstytucja. Jeśli pani wicewojewoda udostępniła treści religijne na Facebooku to nie widzę w tym nic złego. Trzeba podkreślić, że zrobiła to z konta prywatnego, a nie konta jako „Marlena Maląg – wicewojewoda”. Myślę, że nie ma w tym nic złego, jeśli ktoś troszczy się o wartości duchowe i takimi postami próbuje skłonić choć przez chwilę do życiowej refleksji – skomentował. Liczymy, że wkrótce otrzymamy także komentarz od samej wicewojewody Marleny Maląg.

Zapytany o zdanie politolog związany z regionem, Jerzy Wójcicki, przypomina o sytuacji z 2016 roku, gdy na portalu społecznościowym Stanisław Pięta, poseł PiS zadeklarował swojej poparcie dla inicjatywy, by uznać Jezusa Chrystusa oficjalnym Królem Polski. Dodajmy, że pomysł intronizacji już w roku 2006 miał inny poseł Prawa i Sprawiedliwości – Artur Górski. – Osobie publicznej, tym bardziej wicewojewodzie, nie wypada apelować o udostępnianie treści religijnych. Gdyby nie była działaczem społecznym czy politycznym – to byłoby do przyjęcia. Zgodnie z ustawą o służbie cywilnej, polityk czy samorządowiec nie powinien afiszować swoich wartości religijnych. Co więcej, Konstytucja mówi o rozdzielności Kościoła od państwa, więc osoby związane z administracją rządową powinny mieć to na uwadze – komentuje sytuację Jerzy Wójcicki.

Wójcicki dodaje, że prawdopodobnie, gdyby wicewojewoda Maląg treści religijne udostępniała w wiadomościach prywatnych do swoich „facebookowych znajomych” a nie na publicznej „Tablicy”, nie byłoby to czymś niewłaściwym. – Też jestem osobą wierzącą, więc nie krytykuję treści religijnych. Ale osoby publiczne powinny stronić od ich rozpowszechniania w przestrzeni publicznej, nawet w internecie. Chociaż obserwuję, że politycy Prawa i Sprawiedliwości mają skłonności do obnoszenia się z religijnością – dodaje politolog. A podkreśla też, że samorządowcy na poziomie województwa powinni starać się być apolityczni.

Jesteśmy ciekawi opinii jakie emocje wywołują u Państwa treści religijne promowane przez polityków lub samorządowców? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach.

Napisz do autora

Komentarze (19)
 • P
  Piastowy

  środa, 8 listopada, 2017

  Treści religijne są tu mało istotne. Fakt że wojewoda udostępnia 'łańcuszek’ na FB pokazuje poziom intelektualny elit.

  Odpowiedz
 • AD
  Aktion Demokration

  środa, 8 listopada, 2017

  Normalnie lewactwu przeszkadza już nawet zdjęcie figurki matki boskiej. Liberalno- mainstreamowa papka serwowana w tv i internecie robi swoje. Podejrzewam że gdyby nadal rządziła poprzednia opcja to dziś tak jak w Niemczech „niezależny” TK orzekłby że mozna rejestrować nowonarodzone dziecko jako „trzecią płeć”

  Odpowiedz
 • A
  arci

  środa, 8 listopada, 2017

  Totalna klapa P. Maląg ! To decyzja może z W-wy lub z Torunia??? Porażka … ale plama !Popieram wypowiedź P. Wójcickiego .

  Odpowiedz
 • F
  feliks

  środa, 8 listopada, 2017

  Szanowni politycy! Mniej pobozności, więcej prawości! Piewcami słowa Bozego i wszystkiego co z tym związane są osoby .duchowne. No chyba, że politycy PiS-u staja się z automatu duchownymi.

  Odpowiedz
 • G
  GW

  środa, 8 listopada, 2017

  Panie Wójcicki po przejściu na emeryturę głowa tez przeszła na emeryturę ! Już ,,przeszła ” religijność i co niedzielne msze św. w kościele p.w Ducha Św. ( ul. Różana ) ?

  Odpowiedz
 • A
  Arkadiusz

  środa, 8 listopada, 2017

  Bóg zapłać Pani Marleno

  Odpowiedz
 • A
  ANDY

  środa, 8 listopada, 2017

  Może Ostrów nazwie Fatimsko?- będzie bliżej
  Słowo „Fatima” jest pochodzenia arabskiego. Jej pomysł przy polskim rasizmie nie przejdzie.
  Nie należę do części ogłupionego narodu co jak zobaczą 500 plus to już się modlą.

  Odpowiedz
 • B
  benon

  środa, 8 listopada, 2017

  Znam te panią jeszcze z czasów szkolnych,….,szkoda gadać nie była tak religijna . To obciach co pokazała !! niech to szlag ,te PiSiory ręce do boga składają a diabła za skórą mają!!

  Odpowiedz
 • E
  ewka

  środa, 8 listopada, 2017

  Miała prawo…..popieram.

  Odpowiedz
 • T
  tryk

  czwartek, 9 listopada, 2017

  boli cieci jak ktoś nie boi się mówić publicznie o swojej wierze

  Odpowiedz
 • Z
  zdegustowany

  czwartek, 9 listopada, 2017

  Kiedyś modlono sie w kapliczkach albo zaciszu domowym, teraz na FB i to w godzinach pracy

  Odpowiedz
 • AF
  anty fb

  czwartek, 9 listopada, 2017

  FB to jedno, wielkie nieporozumienie. Ludzie wystawiają tam wszystko: dzieci, domy i ich majątki, aby się tylko pochwalić, gdzie to nie byli, a przez możliwość dodawania lokalizacji, gdzie są teraz. Tym bardziej uważam, że nie jest to miejsce ani na akcenty religijne, ani polityczne. Myślę, że Pani Marlena Maląg udostępniła łańcuszek przez pomyłkę, tak po prostu. Przecież chyba wszyscy zdajemy sobie sprawę, że można kliknąć polubić coś przez pomyłkę tym bardziej, kiedy korzysta się z aplikacji na telefonie. Naprawdę nie wywołujmy sensaci tym postem.

  Odpowiedz
 • Z
  Zdzisław

  czwartek, 9 listopada, 2017

  Nie razi mnie niczyje afiszowanie sie swoja pobożnością na swoich prywatnych stronach. Ale wiele do myślenia na temat pobożności tej pani daje nie podjecie dyskusji na temat jej posta, a wysłanie asystenta, Widać On wie więcej o Jej religijności niż Ona sama, a to już jest przynajmniej śmieszne. Deklaracje swej religijności na forach publicznych nie świadczy o naszej religijności co najwyżej o nieznajomości zasad naszej wiary która mówi w biblii nie modlimy się na pokaz i nie tylko jak coś od Boga potrzebujemy Lecz dlatego, ze jesteśmy katolikami i wierzymy w Boga dla niego samego, a nie dla osiągania poklasku u ciemnoty która jest manipulowana przez kler, a to z wiarą nie ma nic wspólnego.

  Odpowiedz
 • C
  czytelnik2

  czwartek, 9 listopada, 2017

  Ja się doszukałem ,czy ona nie zna więcej matek boskich ? niech powie mi która jest najmocniejsza w „cudownej opiece”?? Matka Boska Częstochowska,czarna madonna,śnieżna
  Matka Boska Ostrobramska,Matka Boska Zielna ,Matka Boska Licheńska,Matka Boska ze Świętej Lipki,Matka Boska z Kalwarii Zebrzydowskiej,Matka Boska Szkaplerzna z Czernej,
  Matka Boska z Różanegostoku,Matka Boska z Gietrzwaldu,Matka Boska Kodeńska,Matka Boska Fatimska,Matka Boska z Guadelupe,Matka Boska Płocka,Matka Boska Kazańska,Szkaplerzna (ciekawe czy katolicy słyszeli o niej).

  Odpowiedz
 • G
  GW

  piątek, 10 listopada, 2017

  do Annnn , teraz dla mnie jasne dlaczego Wójcicki zmienił kosciół ,bliżej mu do blasku zniczy które tak sobie upodobał podczas ,,protestów” przed Sądem razem z Koderestami i Nowośmiesznymi. Dla Twojej wiadomości nie jest moim współparafianinem.

  Odpowiedz
 • A
  Anonim

  wtorek, 20 sierpnia, 2019

  Matka Boska Malągowa 🙂

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz