DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Rekordowa liczba wniosków w ramach OBO. Tylu propozycji jeszcze nigdy nie było

Coraz więcej samorządów włącza się w ideę współrządzenia z mieszkańcami. Budżet obywatelski jest właśnie taką formą partycypacji w decydowaniu o tym, co na terenie miasta będzie się działo i jakie inwestycje w danym roku budżetowym zostaną zrealizowane.

Ostrów Wielkopolski od sześciu lat realizuje pomysły mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego. 31 lipca minął termin zgłaszania wniosków do OBO 2021. Tym razem złożono 191 wniosków. To nowy rekord. W ramach poprzedniej edycji złożono 142 wnioski. Pod głosowanie poddano 97 z nich, bo tyle przeszło ocenę formalną.

Wnioski z podziałem na kategorie złożone w ramach siódmej edycji OBO:

 • 58 – zadania ogólnomiejskie duże,
 • 65 – zadania ogólnomiejskie małe,
 • 39 – zadania z zakresu rewitalizacji,
 • 29 – zadania edukacyjne.

Pula pieniężna przeznaczona na realizację nagrodzonych projektów w ramach bieżącej edycji ponownie wynosi milion złotych. 600 tysięcy z tej puli zostanie przeznaczonych na realizację najkosztowniejszych, czyli dużych zadań ogólnomiejskich. Maksymalną wartość jednego zadania oceniono na 300 tysięcy złotych. Zatem w tej kategorii zostaną zrealizowane w przyszłym roku co najmniej dwie inwestycje z tej kategorii. Na zadania ogólnomiejskie małe ma zostać przeznaczonych 200 tysięcy złotych. Maksymalna wartość pojedynczego projektu nie może przekroczyć 40 tysięcy.

Na zadania rewitalizacyjne oraz edukacyjne przeznaczono po 100 tysięcy złotych. W tych kategoriach będzie mogło zwyciężyć co najmniej po pięć projektów.

Mieszkańcy mogli zgłaszać wnioski do OBO 2021 przez cały lipiec. Można było to zrobić w tradycyjnej formie, a więc przynosząc dokumenty do urzędu bądź poprzez platformę ePUAP.

Głosowanie ma ruszyć w październiku i potrwa miesiąc. Każdy z głosujących będzie mógł opowiedzieć się za jednym projektem w każdej z czterech kategorii. Głosowanie poprzedzi losowanie numerów dla poszczególnych zadań, które zostaną dopuszczone do etapu głosowania.

Napisz do autora

Komentarze (5)
 • C
  ciekawy

  wtorek, 3 sierpnia, 2021

  Kiedy kolej wąskotorowa wróci na Piaski? Poszło na nią nie mało kasy publicznej!

  Odpowiedz
 • O
  obserwator

  środa, 4 sierpnia, 2021

  Panie Matyśkiewicz Panie Nycek Panie Paduch – świetne pomysły i wnioski! Czas na nowe!! Czas na świeżość!!

  Odpowiedz
 • A
  AxL

  sobota, 7 sierpnia, 2021

  Golaski! Golaski!

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz