DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

"Putin podobnie myślał, że kampania w Ukrainie będzie krótka". Rocznica II wojny światowej w obliczu konfliktu za wschodnią granicą

Zdaniem historyków istnieje podobieństwo pomiędzy napadem hitlerowskich Niemiec na Polskę, a atakiem wojsk rosyjskich na Ukrainę. – Niemcy mieli w planach tzw. Blitzkrieg, czyli ta wojna miała mieć wymiar błyskawiczny. Putin podobnie myślał, że kampania w Ukrainie będzie krótka – mówi Robert Kulig, pleszewski historyk. Podkreśla jednak znaczne różnice między obecnym konfliktem za wschodnią granicą, a wojną, która wybuchła 83 lata temu. – Zasadniczą różnicą jest to, że Polsce pomocy nie udzielono. Teraz społeczność, państwa NATO takiej pomocy udzielają. Przynajmniej, jeśli chodzi o szkolenie i przekazywanie sprzętu – dodaje.

Tegoroczne obchody wybuchu II wojny światowej w obliczu konfliktu na Ukrainie podkreślają, jak okropną rzeczą jest wojna. – Ja, jako młody człowiek obawiam się, że Rosja zaatakuje także Polskę. Wśród młodego pokolenia mogą rodzić się takie obawy, bo ono nie zaznało jeszcze wojny – mówi harcerka, Zofia Jędruszek.

Obchody 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej miały miejsce we wszystkich miastach południowej Wielkopolski. W miejscach pamięci złożono kwiaty oraz znicze.

Napisz do autora

Komentarze (1)
  • J
    jarock

    czwartek, 1 września, 2022

    Niemcy i Rosja nigdy nie ponios(ły)ą konsekwencji za swoje czyny… Szacunek dla Polaków i Ukraińców , którym jak ktoś splunie w twarz to nie mówią, że to deszcz.

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz