DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Ptasia grypa w powiecie kaliskim. Ponad 20 tys. kaczek zostanie zagazowanych

Dwa ogniska ptasiej grypy potwierdzono na terenie powiatu kaliskiego, a konkretnie w gminie Koźminek. Wirusa wykryto w Starym Karolewie (ok. 12. tys. kaczek) i Chodybkach (ok. 10 tys. sztuk tego drobiu). Wyniki badań potwierdzili specjaliści z Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Służby weterynaryjne próbują zlokalizować źródło wirusa. W tym samym czasie trwają prace przygotowawcze do zagazowania chorego drobiu. Te działania mają się odbyć jeszcze w poniedziałek.

Także dzisiaj przedstawiciele Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Kaliszu wydadzą rozporządzenie dotyczące tych ognisk, które wyznaczy okręgi zapowietrzony i zagrożony (odpowiednio 3 i 10 km). Dodatkowo – jak mówi Miłosz Bąkowski, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kaliszu – zostaną wprowadzone strefy buforowe, które obejmą cztery przyległe gminy w powiecie kaliskim do gminy Koźminek, w której wykryto ptasią grypę.

Zagrożenie jest duże, bo na terenie powiatu funkcjonuje kilkaset ferm drobiu. Powiat kaliski jest strefą wysokiego ryzyka pod względem ptasiej grypy. Na wiosnę tylko na tym terenie odnotowano 57 ognisk wirusa.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz