Ptasia grypa w powiecie kaliskim. Ponad 20 tys. kaczek zostanie zagazowanych

0
Fot. pixabay.com
Ok. 22 tys. kaczek z powiatu kaliskiego zostanie zagazowanych. To efekt wykrycia dwóch ognisk ptasiej grypy w gminie Koźminek. Na terenie powiatu ostrowskiego nie odnotowano w tej chwili żadnego przypadku wystąpienia tego wirusa.

Dwa ogniska ptasiej grypy potwierdzono na terenie powiatu kaliskiego, a konkretnie w gminie Koźminek. Wirusa wykryto w Starym Karolewie (ok. 12. tys. kaczek) i Chodybkach (ok. 10 tys. sztuk tego drobiu). Wyniki badań potwierdzili specjaliści z Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Służby weterynaryjne próbują zlokalizować źródło wirusa. W tym samym czasie trwają prace przygotowawcze do zagazowania chorego drobiu. Te działania mają się odbyć jeszcze w poniedziałek.

Także dzisiaj przedstawiciele Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Kaliszu wydadzą rozporządzenie dotyczące tych ognisk, które wyznaczy okręgi zapowietrzony i zagrożony (odpowiednio 3 i 10 km). Dodatkowo – jak mówi Miłosz Bąkowski, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kaliszu – zostaną wprowadzone strefy buforowe, które obejmą cztery przyległe gminy w powiecie kaliskim do gminy Koźminek, w której wykryto ptasią grypę.

Zagrożenie jest duże, bo na terenie powiatu funkcjonuje kilkaset ferm drobiu. Powiat kaliski jest strefą wysokiego ryzyka pod względem ptasiej grypy. Na wiosnę tylko na tym terenie odnotowano 57 ognisk wirusa.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick