Psychiatria, geriatria, a może rehabilitacja? Trwa omawianie kierunków rozwoju OCZ

4
Fot. powiat ostrzeszowski
Zarząd powiatu ostrzeszowskiego odbył spotkanie z przedstawicielami Narodowego Funduszu Zdrowia. Tematem jest oczywiście kierunek, w którym podążać ma Ostrzeszowskie Centrum Zdrowia. Ze względu na ogromne koszty, placówka zmuszona jest ograniczyć swoją działalność i informuje, że rezygnacji z położnictwa nie można uniknąć.

Samorząd powiatowy zabiega, aby szpital funkcjonował w jak najszerszym zakresie, jednak rezygnacji z położnictwa nie można uniknąć. Restrukturyzacja szpitala polegająca na odejściu od ostrej działalności i wprowadzeniu chirurgii planowej oraz ginekologii jednego dnia. Pozostałe oddziały, czyli wewnętrzny, dziecięcy, długoterminowy, paliatywny, a także poradnie, będą funkcjonować w dotychczasowym zakresie. „Pozwoli to zbilansować działalność Ostrzeszowskiego Centrum Zdrowia w ciągu dwóch, trzech lat. W przypadku chirurgii planowej i ginekologii jednego dnia nie utrzymuje się obsady lekarzy, anestezjologów, instrumentariuszek przez całą dobę, a jedynie do zakończenia ostatniego zabiegu, co przyniesie duże oszczędności” – informują władze powiatu.

Pracę może stracić nawet 12 osób. Bolesne – jak ocenia je zarząd – zmiany są konieczne i pozwolą utrzymać szpital. Izba Przyjęć pozostanie, choć ostre przypadki dyspozytorzy pogotowia będą kierować do innych placówek. Bez zmian funkcjonować ma wieczorynka i pogotowie ratunkowe.

Starosta spotkał się z Agnieszką Pachciarz, dyrektor wielkopolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Rozmowy dotyczyły rozwoju ostrzeszowskiej placówki w kierunkach oczekiwanych przez NFZ w związku z mapą potrzeb zdrowotnych. „Zapotrzebowanie jest na dzienną psychiatrię, geriatrię, działalność opiekuńczo-leczniczą oraz opiekę senioralną. Ze swojej strony prezes OCZ wysunął propozycje w zakresie ortopedii oraz rehabilitacji w ostrzeszowskim szpitalu, na które na naszym terenie jest duże zapotrzebowanie”.

Rozmowy na temat funkcjonowania szpitala wciąż trwają. Na najbliższy wtorek, 24 stycznia o godzinie 18.00 w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego ma odbyć się spotkanie z mieszkańcami Ostrzeszowa w sprawie likwidacji oddziałów szpitalnych.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

4 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick