Protest mundurowych. Jest propozycja z ministerstwa

10
Dodatkowe podwyżki, płatne nadgodziny, rezygnacja z emerytury w wieku 55 lat, a także 30 dni pełnopłatnego urlopu zdrowotnego. To propozycje, które przedstawił funkcjonariuszom Joachim Brudziński z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Są to jednak propozycje dla funkcjonariuszy tzw. pierwszej linii.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji proponuje kolejne podwyższenie uposażeń funkcjonariuszy przeciętnie o 253 zł na etat. W ramach wcześniej podpisanych porozumień, pracownicy cywilni również otrzymają dodatkową podwyżkę. Zmiany mają zostać wprowadzone od 1 lipca 2019 roku. – To żadne pieniądze. Ministerstwo Obrony Narodowej przyznało podwyżki w wysokości 600 zł bez żadnych problemów. 250 zł to praktycznie nieodczuwalna zmiana – mówi Damian Resler, wiceprzewodniczący Wojewódzkiego Związku Zawodowego Strażaków “Florian”. Dodatkowo ministerstwo jest w stanie znieść obowiązek przejścia na emeryturę funkcjonariusza w wieku 55 lat. Jedyny wymóg, jaki będzie obowiązywał to 25 lat przepracowanej służby.

MSWiA proponuje także pełnopłatne zwolnienia lekarskie do 30 dni dla mundurowych działających w tzw. pierwszej linii. – Nie jest określone, kto pracuje w pierwszej linii, a kto nie. Strażak pracujący na stanowisku kierowania też może brać udział w akcji. Nikt nie jest przyspawany do biurka – odpowiada Resler.

Zarówno policjanci, jak i strażacy są przemęczeni. – Jesteśmy przemęczeni nie służbą, ale ilością zadań, którymi jesteśmy obarczani w zamian za nic. Nawet zwykły pracownik, który wyprodukuje coś, co później służy nam wszystkim, dostaje wyższe wynagrodzenie za dodatkowe obowiązki. Tymczasem strażakom dodaje się coraz więcej zadań, coraz wiecej specjalizacji. Ciąży na nich coraz większa odpowiedzialność, a wypłaty wciąż są bardzo niskie – mówi Damian Resler.

6 listopada ma się odbyć spotkanie związkowców z ministrem Joachimem Brudzińskim. Od tego spotkania zależą dalsze losy protestu. Jeśli nie dojdzie do porozumienia, mundurowi na pewno będą planować kolejne akcje protestacyjne.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

10 KOMENTARZE

 1. 5
  15

  To jest chyba kpina 25 lat i na emeryturę a starsi schorowani Polacy najlepiej by mieli tyrac do 70 roku życia a z jakiej racji zwolnienie lekarskie ma być płatne 100 % skoro mundurowy nie jest w 100 % zdolny do pracy to i wynagrodzenie powinien mieć za okres choroby niższe i gdzie tu sprawiedliwość? 100 % płatne zwolnienia i będą wypoczywać na wakacjach poza domem albo za granicą a koledzy będą musieli pracować za takiego na nadgodziny a takich asów nie brakuje

  • 3
   1

   Możesz krytykować i pisać takie głupoty, ale gdy coś się będzie działo to i tak przyjadą i pomogą. Nie masz pojęcia o zawodzie to się nie udzielaj.

 2. 3
  13

  Może gdy przestaną jeździć na taksówkach, zamiast wypoczywać, wtedy odzyskają siły. Dlaczego nie wspominają, że mogą znacząco zarabiać dzięki dwóm dniom wolnego po dyżurze?

  • 2
   2

   do pracy musza byc wypoczeci, a co robia w czasie wolnym to ich prywatna sprawa.. chcesz wszystkim do gara zagladać misiu

 3. 2
  2

  Ok 600 zl podwyżki rozumiem i uważam ze sie należy za ciężka prace, ale jakie 100% platne chorobowe? Czy 25lat pracy? Brakuje policjantow wiec moze 25 jako krawężnik a nastepne 10 lub 15 za biurkiem w lżejszych sprawach.

 4. 7
  2

  Największy ciężar służby dla każdej formacji mundurowej tworzy oraz bardziej roszczeniowe i niewdzięczne polskie społeczeństwo z prawie zerową ilością empatii.
  Ile może psychicznie znieść policjant, strażak, strażnik graniczny, ratownik medyczny, kiedy nie dość że nie zarabia za dużo to jest jeszcze opluwany, wyzywany, straszony, skargami i innymi groźbami (w tym karalnymi).
  Gdzie satysfakcja ze służby takiemu wszystkowiedzącemu społeczeństwu, które naoglądało się seriali telewizyjnych/internetu i myśli teraz, że połknęło wszystkie rozumy… i tu wkracza szybkie wypalenie zawodowe, gdzie z pasjonatów/pasjonatek z dobrymi sercami do pomocy, którzy chcą pomagać ludziom robi się na co dzień żuli, śmieciarzy, złodziei, krętaczy, oszustów itp. itd.
  Ile razy człowiek widzi umierającego innego człowieka stojąc obok i nic nie robiąc, a jak przyjeżdżają służby to wyjmuje telefon i jeszcze prowadzi reportaż co zrobiłby po wszystkim lepiej bo widział w Doktorze Hausie jak to powinno wyglądać… żal, żal i smutek i żal służyć takiemu społeczeństwu.

 5. 5
  2

  Jedna kwestia… jeżeli czujecie taką zawiść do służb mundurowych to życzę aby przyjechał do Ciebie strażak albo ratownik medyczny w wieku 60 lat i sprawnie ugasił Ci dom czy wyciągnął przygniecione bliskie osoby z pojazdu albo prowadził sprawnie rko przez kilka cykli. Pozdrawiam

 6. 1
  1

  Możesz krytykować i pisać takie głupoty, ale gdy coś się będzie działo to i tak przyjadą i pomogą. Nie masz pojęcia o zawodzie to się nie udzielaj.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick