Proboszcz z Gołuchowa molestował? Jest odpowiedź Diecezji Kaliskiej

13
Na łamach portalu wlkp24.info informowaliśmy o doniesieniach pleszewskich mediów o rzekomym molestowaniu nieletnich przez proboszcza parafii w Gołuchowie. Zwróciliśmy się do Diecezji Kaliskiej z pytaniem o poczynione kroki w sprawie duchownego. Kuria potwierdza, że toczy się postępowanie kanoniczne, a kapłan został odsunięty od obowiązków.

Redakcja portalu wlkp24.info otrzymała odpowiedź od rzecznika Diecezji Kaliskiej. Okazuje się, że kapłan został odsunięty od wykonywania swoich czynności już 4 stycznia i od tego czasu nie wykonuje obowiązków proboszcza, ani nawet osoby duchownej. – Informuję, że w zawiązku z prowadzonym dochodzeniem kanonicznym, zgodnie z normami Stolicy Apostolskiej  i „Wytycznymi Konferencji Episkopatu Polski dotyczącymi wstępnego dochodzenia kanonicznego w przypadku oskarżeń duchownych o czyny przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu z osobą niepełnoletnią poniżej osiemnastego roku życia” Ksiądz Proboszcz parafii w Gołuchowie został z dniem 4 stycznia br. zawieszony w pełnieniu urzędu proboszcza parafii w Gołuchowie. Oznacza to, że na czas tegoż dochodzenia został on odsunięty od administrowania parafią i jakiejkolwiek pracy duszpasterskiej – napisał ks. Marcin Papuziński, rzecznik Diecezji Kaliskiej.

CZYTAJ: Proboszcz parafii w Gołuchowie oskarżony o molestowanie? Trwa postępowanie kanoniczne

Proboszcz Parafii w Gołuchowie został odsunięty po tym, jak okazało się, że najprawdopodobniej molestował on osobę nieletnią. Sprawa trafiła także do prokuratury i to oficjalnie potwierdza Maciej Meler, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim. – Do Prokuratury Rejonowej w Krotoszynie wpłynęło pisemne zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w charakterze seksualnym. Zachodzi tutaj konieczność przeprowadzenia przesłuchań pokrzywdzonych przed sądem. Po wpłynięciu zawiadomienia, prokurator niezwłocznie zwrócił się do sądu o wyznaczenie terminu przeprowadzania powyższej czynności. Dopiero po uzyskaniu tego dowodu, będzie możliwa wstępna ocena treści zawartych w zawiadomieniu i podjęcie decyzji co do dalszych działań – mówi prokurator.

Zarówno na stronie internetowej parafii, jak i Diecezji Kaliskiej widnieje informacja, że od 4 stycznia obowiązki proboszcza przejął ks. Piotr Przybył, który pełni tam rolę administratora.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

13 KOMENTARZE

 1. CZARNE KRUKI -KIEDY WRESZCIE POLSKIE SPOŁECZEŃSTWO ZROZUMIE,ŻE TO WYLĘGARNIA NIEROBÓW, DEWIANTÓW I POBORCÓW „DANIN” ŻYJĄ JAK PĄCZKI W MAŚLE/ MAM NADZIEJĘ,ŻE NADEJDĄ CZASY KIEDY TE „ŚWIĄTYNIE” PRZEPYCHU BĘDĄ ZAMIENIANE NA MUZEA, DOMY POMOCY ITP-Z BRAKU WIERNYCH.

 2. Postępowanie kanoniczne wsadźcie sobie w cztery litery! Ta farsa jest nikomu niepotrzebna. Jeśli postępowanie KARNE udowodni jakiemukolwiek klesze winę, do paki z dziadem (tak jak muszą w niej siedzieć wszyscy inni pedofile!) I koniec, kropka!

  • Szczera prawda co piszesz. Kościół nie ma narzędzi do badania takich spraw. Co ci zrobią jak będziesz kłamał w czasie przesłuchań? Nic. Jedynie eksokuminke dla niewierzącego nie ma to znaczenia. Tylko policja i prokuratura narzędzia państwowe są wstanie coś zbadać. Więc postępowanie kanoniczne jest słabe z punktu efektywności nie przynosić żadnych wymiernych skutków.

 3. Czytaliście ten artykuł? Bo mam wrażenie, że nie.
  Postępowanie jest w prokuraturze i trzeba czekam na wyniki śledztwa.Wtedy mozna wydawać osady odnośnie oskarżonego.
  Nadmienić pragnę, ze więcej jest takich przypadków w innych grupach zawodowych np. Nauczycieli, co nie oznacza, że trzeba zamykać szkoły

  • Tyle że nauczyciela pedofila nikt w ramach „kary” nie przeniesie do innej szkoły, nawet w innym mieście/wsi, tylko wyląduje on w więzieniu, gdzie jest właściwe miejsce dla takich zboków!

  • Tylko zawsze kończy się tak samo jest bezkarny ,jeśli to zrobi inny niż kler trafia tam gdzie jego miejsce do więzienia.

 4. Nie sądź ,a nie będziesz sądzony ! Bóg osądzi. Dziwne że pokrzywdzony i jego rodzina ,milczeli 16 lat . Coś nie tak .
  Słowem fałszywym ,też można zabić. Niewinnego Jezusa też osądzili i zabili. 16 -latek mógł uciekać. Nikt go na
  siłę nie zaprowadzał , !

 5. Nie zapominjcie o milosci do blizniego, oskarzajac niewinna osobe, mozna komus zrobic krzywde na cale zycie. Dajcie opowiednim organom wyjasnic sprawe, nie rzucajcie oskarzen i nie niszczcie wspanialego ksiedza a przede wszystkim czlowieka!!!

 6. Nie zapominjcie o milosci do blizniego, oskarzajac niewinna osobe, mozna komus zrobic krzywde na cale zycie. Dajcie opowiednim organom wyjasnic sprawe, nie rzucajcie oskarzen i nie niszczcie wspanialego ksiedza a przede wszystkim czlowieka!!!

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick