DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

"Priorytet to ochrona seniorów" - rząd przedstawił strategię działania

Sobotni raport Ministerstwa Zdrowia poinformował o kolejnych 5300 przypadkach zakażenia koronawirusem. To kolejny rekord w skali kraju. Premier Mateusz Morawiecki oraz Adam Niedzielski, szef resortu zdrowia przedstawili plan działania na najbliższe tygodnie, by doprowadzić do wyhamowania przyrostu zachorowań. – Dążymy do ustabilizowania sytuacji, aby dynamika wzrostu zachorowań była malejąca – mówił premier.

Rząd przedstawił strategiczne cele na najbliższe tygodnie. To ograniczenie liczby zgonów i zapewnienie bezpieczeństwa seniorom, wydolności służby zdrowia i utrzymania gospodarki w reżimie sanitarnym. – Najważniejszą kwestią jest to jak ochronić seniorów. Osoby powyżej 60. i 70. roku życia są najbardziej narażone na utratę zdrowia i życia. Apelujemy o to, by seniorzy zostali w domach. Wprowadzamy godziny dla seniorów. Od 10.00 do 12.00 w sklepach spożywczych, aptekach i drogeriach dajmy zrobić zakupy seniorom. Będzie to obowiązywać od czwartku, czyli 15 października. Apeluję również o pomoc dla osób powyżej 60. roku życia – informował Mateusz Morawiecki.

Podjęto także decyzję o przekazaniu 38 milionów złotych dla Domów Pomocy Społecznej. Pieniądze są przekazane na jeszcze lepsze zabezpieczenie sanitarne w tych miejscach.

CZYTAJ TAKŻE: Od dziś maseczki obowiązkowe. Bez – tylko z lekarskim zaświadczeniem

Zdaniem Ministra Zdrowia to od społeczeństwa zależy, czy w najbliższych dniach wyhamujemy czy pandemia będzie się wciąż dynamicznie rozwijać. – Przygotowujemy się na różne scenariusze. Prowadzimy pracę nad powiększeniem liczby łóżek w szpitalach. Prowadzimy rozmowy z wojewodami. Aktualnie mamy ich 11 tysięcy ale prowadzimy pracę żeby wzrosła do 13 tysięcy. Zwiększymy także liczbę respiratorów. Podjąłem decyzję o wydaniu kolejnych 300 respiratorów do szpitali. Podpisaliśmy umowę na dostawę 80 tysięcy dawek leku Remdesivir, czyli leku który jest niezwykle potrzebny przy intensywnej terapii – ogłosił Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Premier ogłosił, że póki co nie widać konieczności, by w szkołach wprowadzać tryb nauki zdalnej. – 98% szkół funkcjonuje w systemie stacjonarnym i strategia na razie zdaje egzamin – mówił Morawiecki.

Nowe komunikaty, co do ewentualnych zmian w obostrzeniach będą podawane w cyklu tygodniowym.

Napisz do autora

Komentarze (14)
 • MP
  M. Ppp0

  sobota, 10 października, 2020

  Baju, baju a gdzie szczepionka przeciwko grypie,szczególnie dla seniorów.

  Odpowiedz
 • K
  Karolina

  sobota, 10 października, 2020

  Nie mam nic przeciwko seniorom,ale to wszystko,to idiotyzm!!!

  Odpowiedz
 • H
  Ha

  sobota, 10 października, 2020

  Godziny dla seniorów A i tak będą łazić cały dzień.

  Odpowiedz
 • E
  Eva

  sobota, 10 października, 2020

  To nie jest idiotyzm, ta zaraza starsze osoby zabija. Najlepiej by było gdyby seniorzy nigdzie nie wychodzili, ale zakupy muszą gdzieś zrobić.

  Odpowiedz
 • C
  cbaabc

  sobota, 10 października, 2020

  Powrot kolejnego debilnego przepisu ala pis, ktory nikomu nie pomaga ,a na pewno nie seniorom, a zycie utrudnia wszytkim ,jakie to pisowskie

  Odpowiedz
 • O
  Oburzony

  sobota, 10 października, 2020

  Przykład jak chronić seniorów dał,, wielki minister,, edukacji który poszedł do szpitala zarażać seniorow

  Odpowiedz
 • A
  Antoni

  sobota, 10 października, 2020

  „Wszystko zależy od społeczeństwa.”
  To po cholerę nam taki rząd?!

  Odpowiedz
 • Z
  ZK

  niedziela, 11 października, 2020

  Łóżka (kanapy) w szpitalach są, niestety zajęte przez śpiących na „dyżurach” za ogromne pieniądze konowałów. Ten bezobjawowy „wirus” to eldorado dla tych, co mają nas leczyć. Tylko naprawdę chorych, pozostawionych samym sobie żal. Gadanie z trybuny frazesów nie pomoże ani seniorom, ani komukolwiek.

  Odpowiedz
 • G
  gosia

  niedziela, 11 października, 2020

  Kiedy mieli iśc seniorzy do wyborów, to minister twierdził że…nie ma sie czego bać, korona wirus to taka lżejsza grypka! Seniorzy mogą bezpiecznie iśc do urn… To nie było 10 lat temu, tp bylo w lipcu. Wszystko by mieć władzę, nawet po trupach.

  Odpowiedz
 • W
  W.R.

  niedziela, 11 października, 2020

  Strategia? To przelewanie z pustego w próżne, nie strategia! Bajdurzenie o wszystkim, ale niemówienie o niczym konkretnie. Działania powierzchowne (takie jak wprowadzenie godzin dla seniorów) miotanie się i działanie na oślep, tylko po to, aby przykryć nieudolność i kompletny brak pieniędzy na ważne i sensowne działania!

  Odpowiedz
 • P
  Peter

  niedziela, 11 października, 2020

  Ochrona seniorów dobre sobie. Tak wiele ten rząd robi dla starszych że hoho. Gdziekolwiek kurwa pytam się darmowe leki obiecywane w kampanii?

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz