„Priorytet to ochrona seniorów” – rząd przedstawił strategię działania

14
Fot. twitter.com/Ministerstwo Edukacji Narodowej
Premier oraz Minister Zdrowia przedstawili strategię działania na najbliższe tygodnie w związku z rosnącą liczbą zakażeń na terenie Polski. Sobotni raport przyniósł kolejny rekord - 5300 nowych przypadków koronawirusa. Wracają godziny dla seniorów, zwiększona zostanie liczba łóżek oraz respiratorów w szpitalach. Premier ogłosił także, że póki co nie ma konieczności wprowadzania zmian w systemie nauczania.

Sobotni raport Ministerstwa Zdrowia poinformował o kolejnych 5300 przypadkach zakażenia koronawirusem. To kolejny rekord w skali kraju. Premier Mateusz Morawiecki oraz Adam Niedzielski, szef resortu zdrowia przedstawili plan działania na najbliższe tygodnie, by doprowadzić do wyhamowania przyrostu zachorowań. – Dążymy do ustabilizowania sytuacji, aby dynamika wzrostu zachorowań była malejąca – mówił premier.

Rząd przedstawił strategiczne cele na najbliższe tygodnie. To ograniczenie liczby zgonów i zapewnienie bezpieczeństwa seniorom, wydolności służby zdrowia i utrzymania gospodarki w reżimie sanitarnym. – Najważniejszą kwestią jest to jak ochronić seniorów. Osoby powyżej 60. i 70. roku życia są najbardziej narażone na utratę zdrowia i życia. Apelujemy o to, by seniorzy zostali w domach. Wprowadzamy godziny dla seniorów. Od 10.00 do 12.00 w sklepach spożywczych, aptekach i drogeriach dajmy zrobić zakupy seniorom. Będzie to obowiązywać od czwartku, czyli 15 października. Apeluję również o pomoc dla osób powyżej 60. roku życia – informował Mateusz Morawiecki.

Podjęto także decyzję o przekazaniu 38 milionów złotych dla Domów Pomocy Społecznej. Pieniądze są przekazane na jeszcze lepsze zabezpieczenie sanitarne w tych miejscach.

CZYTAJ TAKŻE: Od dziś maseczki obowiązkowe. Bez – tylko z lekarskim zaświadczeniem

Zdaniem Ministra Zdrowia to od społeczeństwa zależy, czy w najbliższych dniach wyhamujemy czy pandemia będzie się wciąż dynamicznie rozwijać. – Przygotowujemy się na różne scenariusze. Prowadzimy pracę nad powiększeniem liczby łóżek w szpitalach. Prowadzimy rozmowy z wojewodami. Aktualnie mamy ich 11 tysięcy ale prowadzimy pracę żeby wzrosła do 13 tysięcy. Zwiększymy także liczbę respiratorów. Podjąłem decyzję o wydaniu kolejnych 300 respiratorów do szpitali. Podpisaliśmy umowę na dostawę 80 tysięcy dawek leku Remdesivir, czyli leku który jest niezwykle potrzebny przy intensywnej terapii – ogłosił Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Premier ogłosił, że póki co nie widać konieczności, by w szkołach wprowadzać tryb nauki zdalnej. – 98% szkół funkcjonuje w systemie stacjonarnym i strategia na razie zdaje egzamin – mówił Morawiecki.

Nowe komunikaty, co do ewentualnych zmian w obostrzeniach będą podawane w cyklu tygodniowym.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

14 KOMENTARZE

 1. 7
  5

  Łóżka (kanapy) w szpitalach są, niestety zajęte przez śpiących na „dyżurach” za ogromne pieniądze konowałów. Ten bezobjawowy „wirus” to eldorado dla tych, co mają nas leczyć. Tylko naprawdę chorych, pozostawionych samym sobie żal. Gadanie z trybuny frazesów nie pomoże ani seniorom, ani komukolwiek.

 2. 12
  2

  Kiedy mieli iśc seniorzy do wyborów, to minister twierdził że…nie ma sie czego bać, korona wirus to taka lżejsza grypka! Seniorzy mogą bezpiecznie iśc do urn… To nie było 10 lat temu, tp bylo w lipcu. Wszystko by mieć władzę, nawet po trupach.

 3. 11
  1

  Strategia? To przelewanie z pustego w próżne, nie strategia! Bajdurzenie o wszystkim, ale niemówienie o niczym konkretnie. Działania powierzchowne (takie jak wprowadzenie godzin dla seniorów) miotanie się i działanie na oślep, tylko po to, aby przykryć nieudolność i kompletny brak pieniędzy na ważne i sensowne działania!

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick