Prezydent Andrzej Duda odwiedził Jarocin. „Rzeczpospolita zawsze była w waszych sercach”

1
To była krótka, ale długo wyczekiwana wizyta prezydenta w Jarocinie i wyjątkowa. Dotąd - w stuletniej historii niepodległej Polski - żadna głowa państwa nie odwiedziła tego powiatu. Na chwilę zatrzymał się w Jarocinie marszałek Józef Piłsudski, ale nie była to oficjalna wizyta.

Tym razem nie pod gołym niebem, jak miało to miejsce latem w Ostrowie Wielkopolskim i Krotoszynie w przypadku Prezydenta RP Andrzeja Dudy czy w Ostrzeszowie i Pleszewie przy okazji wizyty premiera Mateusza Morawieckiego. Głowa państwa przyjechała do Jarocina, aby spotkać się z mieszkańcami w hali sportowej przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2. – Oczywiście zgłaszaliśmy chęć przyjęcia pana prezydenta na jarocińskim rynku. W grę wchodził także teren jednostki wojskowej, ale ostatecznie przedstawiciele kancelarii prezydenta zdecydowali, że odpowiednim miejscem na tę porę roku, która niesie za sobą niepewną aurę, będzie właśnie hala sportowa – wyjaśniła Lidia Czechak, starosta jarociński, która powitała niecodziennego gościa.

Prezydent Andrzej Duda, co ma w zwyczaju podczas wystąpień w różnych częściach Polski, nawiązał do historii regionu. Nie mogło zabraknąć odniesień do zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Starosta Lidia Czechak przypomniała, że to właśnie w Jarocinie wybuchły pierwsze walki, a urodzony w sąsiedniej miejscowości – Mieszkowie – gen. Stanisław Taczak był pierwszym przywódcą zbrojnego zrywu. – To właśnie rok 1919 jest bardzo istotny dla Jarocina. Wtedy na powrót to miasto stało się częścią Rzeczypospolitej. Rzeczypospolitej, z której wyrosło i która zawsze była tutaj w sercach mieszkańców. To trzeba z całą mocą powiedzieć – zaznaczył.

Wspomniał także o Latających Kompaniach, o których do dzisiaj nie słyszało nawet wielu Jarociniaków. To one walczyły na wszystkich powstańczych frontach na przełomie 1918 i 1919 roku. – Ci uczestnicy powstania byli wysyłani w różne miejsca Wielkopolski, by walczyć w powstaniu i wygrywać – dodał.

Po przemówieniu prezydent Andrzej Duda wyszedł do mieszkańców, którzy w liczbie kilkuset osób słuchali jego wystąpienia. Znalazł czas, aby krótko z nimi porozmawiać i stanąć do wspólnego zdjęcia. Chwilę przed wejściem na mównicę, przekazał świeżo poświęcony sztandar dyrektorowi Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Jarocinie im. Powstańców Wielkopolskich (placówka sąsiaduje z „dwójką”). Szkole nadano imię rok temu na 100-lecie odzyskania niepodległości. Teraz dyrektor Marek Sobczak odebrał sztandar z rąk prezydenta Andrzeja Dudy.

Szerszy materiał z wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Jarocinie wkrótce.

 

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick