DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Prezes WIR: "Opłacalność branży drobiarskiej gwałtownie spadnie"

Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 w województwach lubelskim i wielkopolskim pojawił się nagle, a przemieszczał bardzo szybko. Działania polegające na utylizacji skażonych stad podejmowano niezwykle szybko. Takie sytuacje w branży rolniczej są wpisane w ryzyko i z reguły reakcje odpowiednich służb następują błyskawicznie, jednak skutki są długofalowe i bardzo trudno odwracalne. Przede wszystkim wiele miesięcy, a nawet lat po likwidacji kryzysu w danej fermie, producenci borykają się z problemami ze sprzedażą swoich produktów.

PRZECZYTAJ TEŻ: Jedno ognisko ptasiej grypy, dwa sztaby kryzysowe

Problem obecności wirusa ptasiej grypy w powiecie ostrowskim zbiegł się z tematem afrykańskiego pomoru świń, czyli wirusa ASF, który zaledwie kilka tygodni wcześniej także pojawił się w Wielkopolsce. Zarówno producenci trzody chlewnej, jak i rolnicy trudniący się chowem drobiu podzielili te same obawy – czy w najbliższych tygodniach, miesiącach, a może i latach będą w stanie sprzedać swoje produkty? – Opłacalność branży drobiarskiej gwałtownie spadnie i spowoduje to obniżenie wartości ekonomicznej gospodarki produkcji mięsa drobiowego. W połączeniu z sytuacją na rynku trzody chlewnej – może mieć to kiepski skutek dla konsumenta – komentował dla Telewizji Proart Piotr Walkowski – prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

ZOBACZ: Wirus ASF dotarł do Wielkopolski. „Potwierdzają się informację o tym, że u padłego dzika stwierdzono chorobę”

Do tej pory konsumenci, którzy w ostatnich tygodniach mieli wątpliwości czy sięgać po polską wieprzowinę – zastępowali ją drobiem. Teraz, po informacjach o występowaniu w Wielkopolsce ptasiej grypy, wiele osób może chcieć zachować ostrożność w spożywaniu mięsa drobiowego, a nawet jaj. Czym więc zamienią mięso? Najpewniej warzywami lub sięgną po produkty mięsne i jaja sprowadzane z zagranicy.

Wielkopolska jest w krajowej czołówce pod względem produkcji drobiu. W powiecie ostrowskim znajduje się około 300 kurników wielkogabarytowych, czyli takich gdzie produkuje się powyżej tysiąca sztuk ptactwa. W całej Polsce rocznie produkuje się nawet 1 488 tys. ton mięsa drobiowego, co stawia nasz kraj na pierwszym miejscu wydajności w całej Unii Europejskiej.

Napisz do autora

Komentarze (3)
  • JB
    jarek barbarzyńca

    sobota, 4 stycznia, 2020

    Za każdym razem kiedy nasz region dotyka jakiś kryzys to z ust Szanownego Pana Prezesa WIR słyszę utyskiwania co to teraz będzie ! Co my zrobimy ? Bieda i ubóstwo . Zupełnie brak w wypowiedziach informacji o szkodliwości dla organizmu człowieka , czy i jak może być wirus szkodliwy , jak zabezpieczać gospodarstwo . Ba, ani słowa o ewentualnym wsparciu dla poszkodowanych gospodarstw , pomocy w dochodzeniu odszkodowań itd.

    Odpowiedz
  • I
    Iwan

    niedziela, 5 stycznia, 2020

    Jaka epidemia co to za blokada w Lubelskim zablokowana cała wieś a tu jedna droga zero informacji w obrębie 3km wszystko działa np.mieszalnia p????????

    Odpowiedz
  • K
    kamil

    sobota, 25 stycznia, 2020

    rakotwórcze mięcho pełen antybiotyków i wirusów , wolę przejść na wegetarianizm niż dalej ryzykować na sobie kolejne wpadki przemysłu mięsnego

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz