Premier RP: Imprezy masowe zostają odwołane. Rada Ministrów zdaje raport

5
Fot. facebook.com/Kancelaria Premiera
Premier Mateusz Morawiecki poinformował dziś o odwołaniu wszystkich imprez masowych - taka decyzja została podjęta po rozmowie z Radą Ministrów. Wprowadzone zostają także zaostrzone kontrole na granicach z Polską. Minister Edukacji oraz Nauki i Szkolnictwa Wyższego są w kontakcie z dyrektorami szkół i rektorami uczelni.

Dziś odbyła się konferencja prasowa z udziałem Premiera RP oraz Ministra Edukacji, Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Zdrowia oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. – Podjęliśmy decyzję o odwołaniu wszystkich imprez masowych na terenie kraju – poinformował Mateusz Morawiecki. Premier podkreślił jednak, że jeżeli impreza będzie mogła odbyć się bez udziału publiczności i nie straci na wartości, wojewodowie mogą być wtedy elastyczni.

Za pośrednictwem mediów poinformowano także o rozszerzeniu kontroli na granicach z Polską. – Wczoraj stwierdzono kilka niepokojących przypadków, gdzie temperatura badanych przekraczała 38 stopni. Zostali oni objęci opieką medyczną. Rozszerzamy zakres kontroli na całą granicę wschodnią, a także na granicę polsko-niemiecką. Sprawdzane będą także promy oraz pociągi dalekobieżne Intercity – poinformował Mariusz Kamiński, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

CZYTAJ: „Stan pacjentki jest poważny”. Pierwszy przypadek koronawirusa w Wielkopolsce

Głos zabrali także szefowie Resortu Edukacji oraz Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Dariusz Piontkowski odniósł się do decyzji o zamknięciu placówek szkolnych na terenie Poznania. – Dyrektorzy mają obserwować sytuację i podejmować decyzje na bieżąco. Reakcja powinna być tam gdzie jest zagrożenie – mówił Dariusz Piontkowski, Minister Edukacji. Poruszono także temat nauki studentów i wyższych uczelni. – Jestem w stałym kontakcie z rektorami uczelni i naukowcami. Nie stwierdzono na szczęście żadnych przypadków zakażenia wśród naukowców. Podjęliśmy decyzję o zawieszeniu współpracy z zagranicą, wymian studenckich oraz o odwołaniu studenckich imprez kulturalnych i sportowych. Prowadzone są także rozmowy o wprowadzeniu trybu kształcenia on-line. Jeśli zajdzie taka potrzeba, zajęcia na uczelniach zostaną odwołane – poinformował Jarosław Gowin, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

twitter.com/PremierRP

Łukasz Szumowski zaapelował do seniorów o zachowanie szczególnej ostrożności oraz podstawowych zasad higieny. To właśnie seniorzy są w największej grupie ryzyka, jeśli chodzi o zagrożenie życia przy zakażeniu koronawirusem. – WHO zaleca środki radykalne. Jesteśmy w o tyle lepszej sytuacji niż inni, że liczba zakażonych pacjentów jest bardzo duża w innych krajach. Jeżeli wprowadzimy odpowiednie działania to możemy ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa – mówił Łukasz Szumowski, Minister Zdrowia.

Wczoraj Ministerstwo Zdrowia poinformowało o pierwszym przypadku zakażenia koronawirusem w Wielkopolsce. Pacjentka w średnim wieku przebywa na Oddziale Zakaźnym w Poznaniu, a jej stan określany jest jako poważny.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

5 KOMENTARZE

  1. czekacie nie wiem na co!!!!!!do przypadku, jak będzie przypadek to będzie za późno już na zamykanie z jednej osoby podejrzanej zrobią się zaraz 100tki a z 100 do 1000 jak można odwoływać masowe imprezy skoro szkoły i przedszkola funkcjonują jakby nigdy nic, nie o panikę się rozchodzi owszem ale chyba o zachowanie środków ostrożności a rozwieszone plakaty i kilka dozowników nie wystarczy!kiedy w skupiskach ludzi gdzie jeden kaszle na drugiego odległość zachowanie metra odległości w sali czy na korytarzu jest sytuacją niewykonalną kto i gdzie to wszystko będzie leczył idźmy po rozum do głowy nim będziemy modrzy po szkodzie ale z jakimi ewentualnymi skutkami

  2. Dlaczego nikt nie odważył się zamknąć kościoła. Napewno mld na brak składek by nie był potrzebny

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick