„Stan pacjentki jest poważny”. Pierwszy przypadek koronawirusa w Wielkopolsce

0
Ministerstwo Zdrowia potwierdziło pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem na terenie województwa Wielkopolskiego. Pacjentka przebywa w Szpitalu Zakaźnym w Poznaniu. To już 17 osoba w Polsce, której wyniki badań dały wynik pozytywny.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 17. przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce. Pacjentka przebywa na Oddziale Zakaźnym w Poznaniu, a wyniki pobranych od niej próbek dały wynik pozytywny. 18 osób ze szpitala, które miały kontakt z pacjentką w Puszczykowie, jest objętych kwarantanną domową. Mowa o personelu i pacjentach, którzy mieli kontakt z zakażoną. Oddział, na którym przebywała, został zamknięty i jest poddawany dezynfekcji. Kolejne kilkanaście osób to osoby bliskie pacjentce, które przebywają kwarantannę domową. – Pacjentka jest objęta szczególną opieką, jej stan jest na bieżąco monitorowany. Jesteśmy w stałym kontakcie z MZ i ze wszystkimi służbami. 398 osób w Wielkopolsce jest objętych nadzorem epidemiologicznym, 7 poddanych jest kwarantannie, a 18 osób jest hospitalizowanych – poinformował Łukasz Mikołajczyk, Wojewoda Wielkopolski.

Pacjentka jest w średnim wieku, jej stan jest poważny. Przy przyjęciu nie spełniała kryteriów epidemiologicznych, nie podróżowała, nie była za granicą, nie miała kontaktu z zakażonymi. Lekarze kierowali się dodatkowymi kryteriami i przeprowadzili badania w kierunku koronawirusa. Wynik badań jest pozytywny. Osoby z najbliższego otoczenia kobiety zostały objęte kwarantanną domową. Zostaną od nich także pobrane próbki i przebadane na obecność wirusa.

Do tej pory w poznańskim laboratorium przebadano 50 osób. Tylko jedna próbka dała wynik pozytywny.

Briefing prasowy na temat aktualnej sytuacji dotyczącej zagrożenia koronawirusem w Wielkopolsce.

Opublikowany przez Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu Poniedziałek, 9 marca 2020

W najbliższym czasie w planach jest 30 imprez masowych, które mają odbyć się na terenie Wielkopolski. Wśród nich znajduje się m.in. mecz Lech Poznań – Legia Warszawa w ramach PKO Ekstraklasy. – Jesteśmy w trakcie podejmowania decyzji, rozważamy to – dodaje Łukasz Mikołajczyk.

W całym kraju 1041 osób objętych jest kwarantanną, 467 osób jest hospitalizowanych, a 7101 objętych nadzorem epidemiologicznym.

ℹ️ Mamy nowy przypadek zakażenia #koronawirus, potwierdzony pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Potwierdzone…

Opublikowany przez Ministerstwo Zdrowia Poniedziałek, 9 marca 2020

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick