DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Pracuje w ostrowskim szpitalu. Został sekretarzem Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych

Mateusz Chmielarz myślał o medycynie, ale zabrakło mu zaledwie trzech punktów, by dostać się na listę studentów. Wtedy wdrożył plan B i rozpoczął studia na kierunku analityki medycznej na Uniwersytecie Medycznym. Z biegiem czasu postanowił nie startować ponownie na medycynę i w pełni oddać się diagnostyce.

Obecnie pracuje m.in. w Zakładzie Patomorfologii ostrowskiego szpitala. – To do nas trafiają wycięte materiały, te potencjalne nowotworowe, Zajmujemy się także badaniem próbek cytologii ginekologicznych – mówi Mateusz Chmielarz.

Na swoim koncie właśnie odnotował kolejny sukces. Został wybrany na stanowisko sekretarza w Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych. – Byłem mocno zaskoczony, bo okazało się, że nie mam kontrkandydata. Śmiano się, że po takiej prezentacji również na stanowisko skarbnika decyzje już zostały podjęte. Na 37 głosów uzyskałem 36 głosów za i jeden wstrzymujący się – dodaje Chmielarz.

Nowy sekretarz Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych zdradził nam, że członkowie zarządu mają za zadanie przestrzegać i wypełniać uchwały oraz dbać o cały obieg dokumentów z ministerstwem zdrowia: – Czuwamy także nad opiniowaniem aktów prawnych, zgłaszamy uwagi, które potem wracają do Ministerstwa Zdrowia.

Diagnosta laboratoryjny ma ograniczony kontakt z pacjentami, ale chętnie służy pomocą w rozmowach o badaniach laboratoryjnych. Chętnie też udzielamy konsultacji w kontaktach z innymi zawodami medycznymi w procesie diagnostyczno-terapeutycznym. To osoba, której miejsce pracy jest właśnie w laboratorium, a jej nazwisko pojawia się na wyniku badania, który dostarczany jest do pacjenta. Mimo tego, nowa Krajowa Rada chce wyjść na przeciw pacjentom. – Badania kontrolne są niezwykle istotne i o tym chcemy przypominać. W ramach profilaktyki 40+ po wypełnieniu ankiety zdrowotnej otrzymuje się e-skierowanie na badania laboratoryjne: morfologię, mocz, podstawowe badania biochemiczne, oraz badanie kału na krew utajoną. Badania są bezpłatne. Ankietę wypełnia się internetowo, a po otrzymaniu skierowania, w wybranym punkcie pobrań podaje się numer pesel i kod skierowania – wyjaśnia diagnosta laboratoryjny.

Ankietę dla osób powyżej 40. roku życia można wypełnić POD TYM LINKIEM.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz