Ostrowscy radni zdecydowali. Chcą powstania pomnika Krzysztofa Komedy Trzcińskiego.
WIĘCEJ NA TEN TEMAT:
Krzysztof Trzciński urodził się 27 kwietnia 1931 roku w Poznaniu, a zmarł 23 kwietnia 1969 w Warszawie. Część młodzieńczych lat spędził w Ostrowie Wielkopolskim chodząc tam do szkoły średniej i zdając maturę (1950 r. ) w I Liceum Ogólnokształcącym.
Ostrów od lat kultywuje pamięć o tym artyście jazzowym m.in. poprzez festiwal jego imienia. Kilka lat temu na ścianie kamienicy naprzeciw dworca kolejowego powstał mural ozdobiony neonami, który przedstawia wizerunek muzyka. Kolejnym elementem podtrzymania pamięci o twórcy muzyki m.in. do filmu Romana Polańskiego „Dziecko Rosemary” ma być pomnik. Jako lokalizację wskazano skwer przy Rondzie Bankowym tuż przed budynkiem, w którym w młodości artysta mieszkał.
Podczas styczniowej sesji Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego radni niemal jednogłośnie wyrazili zgodę [zobacz listę imienną] na wzniesienie pomnika Krzysztofa Komedy Trzcińskiego.
W uzasadnieniu projektu uchwały napisano: „W związku z ubieganiem się o środki finansowe na budowę pomnika Krzysztofa Komedy Trzcińskiego w ramach konkursu organizowanego przez Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod nazwą „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej”, zachodzi konieczność podjęcia przedstawionej uchwały w sprawie wyrażenia zgody na wzniesienie pomnika”.
Rzeźba Komedy ma mieć wysokość ok. 2 m i powstać z brązu. Zostanie przedstawiona na tle białych i czarnych elementów przypominających klawisze fortepianu. Klawisze białe (19 sztuk) planuje się wykonać z bezbarwnego szkła o grubości o 4 do 6 cm, szerokości 30 cm i wysokości od 1 do 3 metrów. Klawisze czarne mają powstać z polerowanego granitu o wymiarach od 15 do 24 cm i wysokości od 1 do 2,6 m.
Dzięki pozytywnej decyzji radnych będzie możliwe ubieganie się o dotację zewnętrzną na wykonanie pomnika.
Tematy z sesji:
czwartek, 1 lutego, 2024
Pod zdjęciem podpis „jedna z wizualizacji”. W opisie dokładnie to co na „jednej z wizualizacji” czyli autor(ka) pomnika już wybrany/a ?
piątek, 2 lutego, 2024
A może po prostu jest kilka wizualizacji tego autora? Przecież na sesji wyraźnie stwierdzono, że jest wybrana autorka, Pani Lisiak Skórka. Myślenie nie boli
czwartek, 1 lutego, 2024
Kolejna betonoza, żenada. Cała ta rewitalizacja to coraz więcej miejsca w betonie i tyle
czwartek, 1 lutego, 2024
Bogate miasto, naprawdę. Szkoda, że dziurami w drogach się tak nie przejmują.
czwartek, 1 lutego, 2024
Betonoza, betonoza, betonoza, a szkoda
czwartek, 1 lutego, 2024
Świetny pomysł. KKT był związany z Ostrowem, tu mieszkał (w budynku banku!), tu się uczył, tu ma swój festiwal i tu się o Nim pamięta. Ta inicjatywa jest o niebo lepsza od stawiania kolejnego pomnika L. Kaczyńskiego cz JPII. Muzyka łączy a nie dzieli.
P.S. A i miejsce znakomite.
piątek, 2 lutego, 2024
Pomnik Komedy… a niech sobie stoi …tylko jaki , no i chyba nie na rondzie?! Niopodal dużo lepszych miejsc… nowy skwer, park wzdłuż ul. Chopina… Ludzie! Ale nie na rondzie ! W pierwszej chwili myślałem , że to jakiś żart ! Ale do 1 kwietnia trochę jeszcze czasu zostało !
poniedziałek, 5 lutego, 2024
Jak już radni do tego się dobrali to konkurs ??? Muszą zabezpieczyć swoją znajomą !!!
piątek, 2 lutego, 2024
…już sobie wyobrażam jak siedzę wśród zieleni na ławeczce w sąsiedztwie pomnika i da się usłyszeć jego muzykę … pełny relaks…
wtorek, 6 lutego, 2024
Konkurs na pomnik Komedy już był ogłoszony
https://umostrow.pl/aktualnosci/najlepszy-z-komedow-informacja-o-wynikach-konkursu-na-pomnik-krzysztofa-komedy-trzcinskiego.html
I na szczęście nie było na nim projektów takich szkaradnych jak przedstawiany obecnie Pani A.L. „Skórka”. Pani Prezydent – może już wystarczy tego betonu w mieście?