DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Powstanie nowa grupa ratownicza PSP? Polscy strażacy nie mają sobie równych

Polscy strażacy okazują się być niezastąpieni podczas akcji gaśniczych także poza granicami naszego państwa. Pokazali, co potrafią m.in. w Grecji, gdzie przez dwa tygodnie walczyli z niebezpiecznymi pożarami lasów. Okazuje się, że Państwowa Straż Pożarna planuje utworzyć nową grupę ratowniczą, czyli tzw. moduł lekki. 

Fot. Państwowa Straż Pożarna

Po zakończonej misji i powrocie do kraju, strażacy mieli okazję opowiedzieć o szczegółach działań na terenie Grecji, gdzie przebywali dwa tygodnie. O ich pomoc poprosili tamtejsi mundurowi, którzy nie byli w stanie zapanować nad pożarami lasów. Polscy funkcjonariusze kolejny raz udowodnili, że można liczyć na ich pomoc oraz, że są jednymi z najlepszych w swojej dziedzinie.

CZYTAJ: „Temperatury sięgały 45 stopni. Wszędzie mieliśmy ze sobą elektrolity”. Strażacy o greckiej misji

Podczas rozmowy z ostrzeszowskimi strażakami dowiedzieliśmy się, że Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej planuje utworzyć nową grupę ratowniczą, która będzie tzw. modułem lekkim, a jej zadaniem będzie gaszenie lasów. – To będzie moduł pieszy, który będzie mógł działać na trudnym terenie ale bez użycia pojazdów. Będzie miał ze sobą lekki, podręczny sprzęt, służący do gaszenia pożarów lasów – wyjaśnia asp. sztab. Adrian Kwikert z Komendy Powiatowej PSP w Ostrzeszowie.

W planach jest utworzenie centralnego magazynu. Gdy strażacy otrzymają rozkaz wyjazdu poza granice Polski, wsiądą najpewniej do samolotu, a sprzęt zostanie im dostarczony na miejsce. Prace nad utworzeniem modułu są już niemalże na ukończeniu. – Jest dużo chętnych do tego modułu, ale na tę chwilę trudno mi powiedzieć, czy będzie to ktoś z naszej jednostki lub też innych jednostek z regionu – dodaje asp. sztab. Adrian Kwikert.

Ostrzeszowscy strażacy – póki co – należą do modułu GFFFV (ang. Ground Forest Fire Fighting using Vehicles), czyli do modułu gaszenia pożarów lasów z ziemi z użyciem pojazdów. Polska posiada sześć takich modułów, wyspecjalizowanych w gaszeniu pożarów lasów, które stacjonują w miastach: Kraków, Białystok, Poznań, Olsztyn, Szczecin i Wrocław. Trzy z nich są w stałej dyspozycji i w ciągu kilku godzin od zadysponowania mogą wyruszyć na zagraczniczną misję.

Każdy moduł jest samowystarczalny. Poza typowym sprzętem gaśniczym, używanym przy pożarach lasów strażacy dysponują też zapleczem logistycznym: namiotami, kuchnią polową, centrum łączności i wszystkim, co potrzebne jest do rozbicia tymczasowej bazy strażaków w terenie.

Napisz do autora

Komentarze (1)
  • D
    Donek

    niedziela, 13 sierpnia, 2023

    Dajcie godnie żyć, dajcie zarobić strażakom. W tej chwili nie stać strażaka na zakup mieszkania, już nie mówiąc o domu. Wymagania co do strażaków spore a wynagrodzenia odwrotnie

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz