Powstaje nowa Centralna Sterylizatornia. „Wychodzimy spoza ram szpitala powiatowego”

1
Centralna Sterylizatornia – to inwestycja, o które w najbliższym czasie wzbogaci się szpital w Ostrowie Wielkopolskim. Z tej informacji już jakiś czas temu cieszyli się pracownicy szpitala, a teraz trwają już konkretne prace. Inwestycja ma wynieść ponad 5 milionów, część środków to ministerialne dofinansowanie.

Ostrowski szpital posiada sterylizatornię – ale ta powstała w latach 80-tych XX wieku i nie spełnia wszystkich niezbędnych, nowoczesnych kryteriów, które powinno tego rodzaju pomieszczenie. Istotą centralnej sterylizatorni jest nie tylko to, by odkażać w niej narzędzia czy aparaturę. Ważne jest, by w czasie tego procesu z pomieszczenia do sterylizacji nie wydobył się żaden mikroorganizm. – Proces dezynfekcji narzędzi po operacji to nawet 5 godzin, a urządzenia do sterylizacji pracują praktycznie cały czas, bez przerwy. Mamy dobrą aparaturę, ale mało miejsca. Dziennie sterylizujemy około 20 określonych wymiarowo wkładów z akcesoriami medycznymi – tłumaczy Rafał Wielebski, kierownik ostrowskiej Centralnej Sterylizatorni. Oznacza to w praktyce, że codziennie dezynfekuje się nawet kilkaset narzędzi wykorzystywanych przy operacjach, zabiegach czy badaniach.

>> Ranking Rzeczpospolitej: Pleszewskie Centrum Medyczne liderem Wielkopolski. Ostrów zaraz za nim <<

Trójsektorowa, nowa centralna sterylizatornia nie tylko zwiększy powierzchnię, ale będzie wyposażona w specjalistyczny sprzęt do dezynfekcji szwedzkiej produkcji robiony na zamówienie. Ponadto projekt pomieszczenia wzorowany jest na sterylizatorniach funkcjonujących w szpitalach wojewódzkich czy specjalistycznych. Inwestycja była w planach dyrekcji szpitala i władz powiatu od dawna. Gdy budowano nowe skrzydło lecznicy, podziemie przygotowano właśnie pod przyszłą sterylizatornie. Potrzeba było jednak ponad pięciu milionów złotych. – Ponad milion 200 tysięcy pozyskaliśmy z rezerw premiera, kolejną kwotę ponad miliona wygospodarowaliśmy z powiatowego budżetu. Pozostałą kwotę dyrekcja szpitala pozyskała z kredytu inwestycyjnego – wylicza wicestarosta ostrowski Roman Pacholczyk.

Sterylizatornia będzie gotowa w marcu przyszłego roku. Obok niej w przyszłości ma powstać też dezynfektornia, ale będzie to już drugi, odrębny etap inwestycji.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

  1. Inwestujecie w mury i sprzęt. I to dobrze. Kiedy wreszcie zainwestujecie w kadrę lekarską i personel medyczny? Niech to będzie tylko szpital powiatowy ale z dobrą kadrą medyczną. Przerost formy nad treścią panie starosto.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick