DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Powodem kociej grypy może być surowe mięso? Szef ostrowskiego sanepidu o sytuacji w regionie

Wirus H5N1, czyli ptasiej grypy został wykryty u kotów, co bardzo zaniepokoiło właścicieli czworonogów. Pojawiają się też informacje, że wirus może przenosić się również na psy. Tadeusz Andrzej Biliński, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowie Wielkopolskim będzie gościem najnowszego odcinka programu „W punkt” na antenie Telewizji Proart.

O tajemniczej chorobie kotów, która potrafi doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia, informowaliśmy na łamach portalu wlkp24.info pod koniec czerwca. Ostrzegało przed nią Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej w Poznaniu, a weterynarze prosili właścicieli o uważne obserwowanie swoich czworonogów. 

Tydzień później powiadomiono, że wyniki badań laboratoryjnych wykazały, że „(…) wszystkie wyniki dodatnie wskazują na materiał genetyczny wirusa grypy H5N1 i pochodzą z Gdańska, Gdyni, Pruszcza Gdańskiego, Lublina, Bydgoszczy i Poznania. Dodatkowo w jednej ze zbadanych próbek na wydziale medycyny weterynaryjnej w SGGW, pochodzącej z Warszawy stwierdzono wynik dodatni w kierunku grypy H5N1, co oznacza 16 potwierdzonych ognisk w kraju”.

CZYTAJ: Na co chorują koty? Są pierwsze wyniki badań „tajemniczej” choroby

Tadeusz Andrzej Biliński, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowie Wielkopolskim uspokaja, że w naszym regionie nie odnotowano do tej pory żadnego przypadku tej choroby u kotów. Podkreśla jednak, że nie jest w stanie potwierdzić, że wirus nie zmutuje i nie przeniesie się na inne zwierzęta domowe: – W przestrzeni publicznej pojawiły się informacje, że drogą przenoszenia wirusa może być surowe mięso. Przedstawiono dowody, które Ministerstwo Zdrowia uznało za totalnie niewystarczające i jest wypowiedzi Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Rolnictwa dementujące jednoznacznie tę drogę przenoszenia.

Premiera programu „W punkt” 12 lipca (środa) o godzinie 18.05 na antenie Telewizji Proart.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz