Powiat pleszewski wznawia program usuwania azbestu

0
Kiedyś eternitowe płyty zawierające azbest były bardzo popularnym materiałem stosowanym do krycia dachów. Dziś wiadomo, że azbest jest rakotwórczy. Według zarządzenia ministra gospodarki azbest musi całkowicie zniknąć z polskiego krajobrazu do końca 2032 roku, a na dachach ciągle jest go sporo. Dlatego powiat pleszewski wznawia program dofinansowujący usuwanie wyrobów azbestowych.

Smutny spadek po latach 60. i 70 ubiegłego wieku, czyli pokryte płytami azbestowymi dachy z roku na rok stają się bardziej niebezpieczne. Eternit rozpada się po maksymalnie 50 latach od jego wyprodukowania, a wszelkie spękania, wyszczerbienia, i złuszczenia płyt to źródło odrywających się rakotwórczych włókien, które nieświadomie wdychamy. Dlatego trzeba się ich pozbyć. Stąd program usuwania azbestu finansowany przez Powiat Pleszewski, gminy wchodzące w jego skład i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska.

Płyt eternitowych nie można wywieźć na pierwsze lepsze składowisko. To materiał niebezpieczny, jego utylizacja jest więc kłopotliwa i kosztowna. W tym pomaga program wznowiony przez pleszewskie starostwo. Mieszkańcy powiatu mogą składać wnioski do właściwego urzędu gminy do 30 września tego roku. Szczegóły w materiale filmowym.

redaktor wlkp24.info
agnieszka.kurzawa@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick