Powiat ostrowski na czele statystyk w regionie. Z czego to wynika?

2
Nie da się ukryć, że powiat ostrowski już od dłuższego czasu przoduje w liczbie zakażeń w regionie. Podczas gdy w powiecie kaliskim lub kępińskim zakażeń jest na poziomie 8-10, to ostrowski ma ich aż 42 (dane na 14 stycznia 2021 roku). Dyrektor tutejszego sanepidu informuje, że jest to składowa wielu czynników, ale nie ma tu mowy o żadnym ognisku SARS-CoV-2.

Czwartkowy raport zakażeń po raz kolejny pokazał, że sytuacja w powiecie ostrowskim znacznie odbiega od tego, co dzieje się w pozostałej części południowej Wielkopolski. Tutejszy sanepid odnotował w ciągu minionej doby kolejne 42 zakażenia, podczas gdy w pozostałych powiatach liczba chorych mieści się w przedziale od 7 do 24.

Zapytaliśmy dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowie Wielkopolskim, z czego wynika taka różnica w liczbie zakażeń. Uspokoił, że nie mamy do czynienia z żadnym ogniskiem, a takie liczby wynikają z wielu czynników. Czy mają one rzeczywisty wpływ na obecną sytuację, można jedynie przypuszczać. – Pierwszym czynnikiem jest na pewno wielkość powiatu ostrowskiego. Mieszka tu o wiele więcej ludzi niż np. w powiecie kępińskim czy ostrzeszowskim. Ale w takim razie dlaczego w powiecie kaliskim – który do małych nie należy – tych zakażeń jest dużo mniej, niż w ostrowskim? Ciężko odpowiedzieć na to pytanie – mówi Andrzej Biliński.

CZYTAJ TEŻ: Wracają porody rodzinne w ostrowskim szpitalu

Kolejną kwestią jest oczywiście ostrowski szpital, będący jednym z największych w regionie i przyjmującym pacjentów także z ościennych powiatów. – Chodzi oczywiście o chorych na COVID-19, ale także tych, którzy trafiają do szpitala z innych powodów, a przeprowadzony wymaz daje wynik pozytywny – tłumaczy Biliński. Oprócz tego w powiecie ostrowskim znajduje się dużo przychodni, a liczba skierowań na badanie wystawionych przez lekarzy POZ też nie jest mała. – W powiecie ostrowskim mamy do czynienia z większą dostępnością do testów, niż w innych powiatach. Nie zapominajmy, że przy Stadionie Miejskim cały czas działa punkt pobierania wymazów. Dodatkowo są także w Ostrowie Wielkopolskim punkty np. przy ulicy Wojska Polskiego i Brzozowej, w których można wykonać wymaz – mówi dyrektor sanepidu.

Przypadki zakażeń na terenie powiatu ostrowskiego są rozproszone. Władze sanepidu podkreślają jednak, że sytuacja epidemiologiczna jest w dalszym ciągu dynamiczna.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

  1. Czemu w powiecie kaliskim jest mało? To proste. Powiat kaliski to teren wokół Kalisza, który jest oddzielnym powiatem miejskim (Ostrów był do 1975 roku również powiatem miejskim). Powiat kaliski to około 83.000 mieszkańców, Kalisz ma 95.000. Razem liczą więc niecałe 178.000 mieszkańców, ale stanowią dwie oddzielne jednostki administracyjne. Z kolei Ostrów nie jest wyłączony z powiatu jak Kalisz i stanowi z okolicą wokół Ostrowa powiat ostrowski, który razem liczy jakieś 162.000 mieszkańców (Ostrów 70.000, okolice Ostrowa 92.000). Stąd porównywanie powiatu kaliskiego z wyłączeniem Kalisza do ostrowskiego nic nie mówi.

    • Tok Twojego rozumowania jest ok.
      Jednak jeśli spojrzeć w statystyki to nawet po dodaniu wyników z powiatu kaliskiego i miasta Kalisz, nadal powiat ostrowski ma dużo więcej zakażeń.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick