Powiało w powiecie ostrzeszowskim. W Sycowie przeszła trąba powietrzna?

0
Fot. KP PSP Oleśnica
Gwałtowne zjawiska atmosferyczne pojawiły się w środę po południu nad powiatem ostrzeszowskim. Najbardziej ucierpiała Gmina Kobyla Góra. Tutaj wiatr połamał drzewa, uszkodził dachy, a burza z ulewnym deszczem przyczyniła się do zalania piwnic i pożaru siana w budynku gospodarczego. Strażacy informują jednak, że epicentrum burzy miało miejsce w sąsiednim Sycowie w województwie dolnośląskim.

Strażacy z PSP w Ostrzeszowie oraz okolicznych, ochotniczych jednostek interweniowały w sumie 15 razy. 12 zgłoszeń dotyczyło załamania pogody i burzy, która przeszła nad powiatem. – Szczególnie ucierpiała Gmina Kobyla Góra, a dokładnie miejscowości Marcinki, Pisarzowice, Mąkoszyce i Kobyla Góra. Zgłoszenia dotyczyły połamanych drzew, zalań piwnic, dwóch uszkodzonych dachów oraz pożaru siana w budynku gospodarczym. Ogień pojawił się najprawdopodobniej od uderzenia pioruna – relacjonuje mł. ogn. Tomasz Szmaj z PSP w Ostrzeszowie.

Strażacy informują, że na szczęście nikt nie ucierpiał. Jeszcze więcej pracy mieli strażacy z powiatu oleśnickiego, czyli zaledwie kilkanaście kilometrów dalej. W Sycowie zniszczenia wyglądają, jak po przejściu trąby powietrznej. Tam strażacy odnotowali łącznie 50 interwencji. – 12 uszkodzeń w budynkach – 7 mieszkalnych oraz 5 gospodarczych. W kilku przypadkach dachy są zerwane całkowicie, w jednym przypadku porwany przez wiatr garaż uszkodził budynek na sąsiedniej posesji. 30 interwencji związanych z usuwaniem powalonych drzew. 3 zdarzenia dotyczyły zerwanych linii energetycznych, gdzie strażacy zabezpieczyli miejsce zerwania linii. Według naszych informacji zdarzeń związanych z zerwanymi liniami jest o wiele więcej. Działania prowadzi pogotowie energetyczne – informuje PSP w Oleśnicy.

Strażacy informują, że usuwanie strat potrwa kilka dni.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick