Postępowanie w sprawie bp. Janiaka zakończone. Dokumenty trafiły do Watykanu

11
Zakończyło się postępowanie w sprawie bp. Edwarda Janiaka, które zostało przeprowadzone na polecenie abp. Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego. Decyzję w tej sprawie opublikowała Nuncjatura Apostolska w Polsce pod koniec czerwca tego roku. Prymas Polski poinformował ogólnopolskie media, że dokumenty w sprawie Janiaka zostały przekazane do Watykanu.

O osobie bp. Edwarda Janiaka zrobiło się głośno po premierze dokumentu braci Sekielskich „Zabawa w chowanego”. W materiale przedstawiono trzech mężczyzn, którzy w dzieciństwie byli ofiarami księdza-pedofila. Sekielscy pokazali także zaniedbania, jakich w tej sprawie dopuścił się bp. Edward Janiak.

Decyzją Nuncjatury Apostolskiej Janiak został odsunięty od kierowania Diecezją Kaliską. Otrzymał polecenie przebywania poza obszarem diecezji i nie ingerowanie w sprawy, które jej dotyczą. Administratorem apostolskim został mianowany abp. Grzegorz Ryś, Metropolita Łódzki, który od końca maja odpowiada za diecezję kaliską.

Na początku czerwca Archidiecezja Poznańska opublikowała komunikat, w którym można było przeczytać o wszczęciu postępowania w sprawie bp. Janiaka i jego zaniedbań. 

Jak informuje portal interia.pl postępowanie dobiegło końca. – O ile mi wiadomo postępowanie prowadzone w Polsce zostało już zakończone, a sprawa jest przekazana do Stolicy Apostolskiej. Czekamy na jej decyzje – przekazał w wywiadzie dla Interii prymas abp Wojciech Polak.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

11 KOMENTARZE

  1. Najpierw przepraszamy (żeby nie gadali), chowamy (gdziekolwiek) hańbiącą personę, potem przysyłamy pozoranta (żeby znów nie gadali), pozorant przeprasza, ale ma też inne obowiązki i za wiele czasu tu nie spędzi, potem odczekujemy i … zakańczamy, przekazując sprawę do centrali (de facto sprawa umorzona).

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick