Będzie śledztwo w sprawie biskupa Janiaka? Jest upoważnienie dla Archidiecezji Poznańskiej

8
Metropolita Poznański został upoważniony do przeprowadzenia śledztwa w sprawie zaniedbań biskupa Edwarda Janiaka z Diecezji Kaliskiej. To pokłosie filmu braci Sekielskich, w którym na jaw wyszły kolejne przypadki molestowania seksualnego przez księży oraz tuszowanie tych spraw przez biskupa Janiaka.

Premiera “Zabawy w chowanego” braci Sekielskich miała miejsce w połowie maja. Kolejna produkcja przedstawiająca przypadki molestowania nieletnich przez księży odbiła się szerokim echem w Diecezji Kaliskiej. Bohaterami dokumentu są trzej mężczyźni, którzy w dzieciństwie byli molestowani przez tego samego księdza – Arkadiusza H.

Film obnażył także sytuację w Diecezji Kaliskiej i to, jak biskup Edward Janiak miał tuszować przypadki molestowania przez podwładnych mu księży. Po premierze filmu pod budynkiem Kurii odbył się manifest, a zgromadzeni tam ludzie chcieli wyrazić swoje niezadowolenie i niesprawiedliwość, jaka ma miejsce w świecie duchowieństwa.

CZYTAJ: Dziecięce majtki na płocie kurii i hasła: “Biskupie, czas na sąd ostateczny”

Na stronie internetowej Archidiecezji Poznańskiej pojawił się komunikat, w którym poinformowano o zgodzie i upoważnieniu do przeprowadzenia śledztwa w sprawie zaniedbań biskupa Janiaka. Podkreślono także, że ta decyzja “odpowiada pragnieniu Ojca Świętego Franciszka ochrony osób małoletnich i dochodzenia do prawdy co do postawionych zarzutów”. 

CAŁOŚĆ KOMUNIKATU:

Komunikat metropolity poznańskiego w sprawie biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka

1. W następstwie formalnego zgłoszenia przekazanego do Stolicy Apostolskiej w dniach 18 i 20 maja 2020 r., Kongregacja ds. biskupów, w oparciu o motu proprio Ojca Świętego Franciszka Vos estis lux mundi (art. 10 §1), pismem z dnia 26 maja 2020 r. upoważniła arcybiskupa metropolitę poznańskiego do przeprowadzenia dochodzenia wstępnego w sprawie zasygnalizowanych zaniedbań biskupa kaliskiego w prowadzeniu spraw o nadużycia seksualne na szkodę osób małoletnich ze strony niektórych duchownych.

2. Ta decyzja odpowiada pragnieniu Ojca Świętego Franciszka ochrony osób małoletnich i dochodzenia do prawdy co do postawionych zarzutów.

3. Do czasu podjęcia innych decyzji, Kongregacja ds. biskupów przeniosła na arcybiskupa metropolitę poznańskiego wyłączną kompetencję do zajmowania się sprawami oskarżeń o nadużycia seksualne, wysuwanych wobec duchownych diecezji kaliskiej, czy to będących już w toku, czy też nowych.

Poznań, dnia 2 czerwca 2020 roku

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

8 KOMENTARZE

  1. A w tle widać obrońców i wsparcie biskupa ,będzie tak jak zwykle buzia, rąsia i pod dywan i po sprawie i życie toczy się dalej tylko w tym wszystkim szkoda tych dzieci a teraz dorosłych ludzi ktòrzy z tą trauma muszą żyć do końca swoich dni .

  2. 2
    1

    To chyba prokurator powinien dobrać sie do D… a nie następny klecha który zamiecie sprawę pod dywan lub wykaże że nie było zaniedbań, i wyślę kolesia na ciepłą emeryturkę

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick