Postawią pomnik, czy nie? Radni podjęli decyzję [SPRAWDŹ WYNIKI]

3
Jarocińscy radni podjęli decyzję o tym, czy pomnik profesora Jana Szyszki ma stanąć w parku przy ul. Szubianki, czy też nie. Dyskusja na ten temat była toczona podczas środowej sesji rady miejskiej. Pomysł postawienia pomnika zmarłemu politykowi i przyrodnikowi wzbudziła wśród mieszkańców wiele kontrowersji.

Wiele kontrowersji wzbudził pomysł postawienia pomnika profesora Jana Szyszki – byłego ministra środowiska, który zmarł 9 października 2019 roku. Choć nie był związany z Jarocinem, to tamtejszy burmistrz postanowił go uhonorować… pomnikiem. Postument miał stanąć w gminie Uście Gorlickie na południu Małopolski, ale mieszkańcy nie poparli pomysłu tamtejszego wójta. Pomysł postawienia pomnika profesorowi spodobał się też burmistrzowi Adamowi Pawlickiemu, który znalazł dla niego miejsce w Jarocinie, a dokładnie w parku przy ul. Szubianki, który przechodzi właśnie rewitalizację.

Jak informują przedstawiciele gminy Jarocin, działalność profesora Jana Szyszki „wywarła ogromny wpływ na wykonanie nowatorskich, proekologicznych przedsięwzięć realizowanych na terenie gminy Jarocin. Wiele z tych inwestycji wspartych zostało dofinansowaniem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, nadzorowanego przez ministra środowiska profesora Szyszkę. Dzięki temu, przez ostatnie 20 lat, w gminie Jarocin zainwestowano w ochronę środowiska ponad pół miliarda złotych”.

Pomysł postawienia pomnika w Jarocinie wzbudził wiele kontrowersji. Część mieszkańców było zszokowanych propozycją postawienia pomnika. Słowa krytyki spadające na działalność profesora Szyszkę jednak tylko mobilizowały burmistrza Pawlickiego, który nie kryje się z tym, że lubi działać na przekór.

O sprawie postawienia pomnika w jarocińskim parku rozmawiali też radni wszystkich opcji politycznych w radzie miejskiej. Podczas środowej sesji poddano ten pomysł pod głosowanie. Poparło go 14 radnych. 3 było przeciwnych, 1 osoba wstrzymała się od głosy, a 3 rajców było nieobecnych.

Uroczyste odsłonięcie pomnika profesora Jana Szyszki w Jarocinie zaplanowano na poniedziałek, 27 czerwca. Mają wziąć w nim udział członkowie rodziny zmarłego polityka.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

3 KOMENTARZE

  1. Dla tego portalu problemem jest otrzymanie przez Jarocin pomnika od fundacji „Dla niepodległej”. Chciałbym przeczytać na tym portalu opinie posłów z naszego terenu na temat prostackiego zachowania pani Jachiry w Sejmie.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick