Posłowie PO o Kolejach Dużych Prędkości. „Jak się chce, to się można dogadać”

14
Południową Wielkopolskę odwiedził w poniedziałek wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Tomasz Siemoniak, który razem z posłem Jarosławem Urbaniakiem wziął udział w konferencji prasowej. Dziennikarze pytali m.in. o pomysły na rozwiązanie kryzysu energetycznego i pomoc mieszkańcom, którzy nie mają za co kupić opału na zimę, a także o budzące sprzeciw w całym kraju plany budowy Kolei Dużych Prędkości. Materiał wideo znajdziesz na wlkp24.info. Szerzej na ten temat także we wtorkowych Wydarzeniach Telewizji Proart.

Tomasz Siemoniak i Jarosław Urbaniak z Platformy Obywatelskiej zorganizowali w poniedziałek w Ostrowie Wielkopolskim konferencję prasową. Odpowiadając na pytania dziennikarzy, odnieśli się m.in. do planowanej budowy Kolei Dużych Prędkości. To inwestycja, która wywołuje ogromne kontrowersje w całej Polsce. W sobotę w Warszawie odbył się protest, w którym wzięli udział m.in. mieszkańcy naszego regionu. Nie chcą, by państwo przejęło ich domy i gospodarstwa rolne pod budowę torów. Obawiają się też, że nie dostaną godziwych odszkodowań.

Tomasz Siemoniak: „Nie wolno deptać ludzi”

Wiceprzewodniczący PO ocenił, że pomysł budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego to „propagandowy projekt”. – Na razie oznacza on jakieś posady dla kilkuset działaczy. Gdy pandemia dotknęła ruch lotniczy, było widać, że ten projekt trochę traci sens. Przynajmniej w takim kształcie, to powiedziano, że to jest w ogóle projekt sieci kolejowych w całej Polsce. To jest takie uciekanie do przodu – zaznaczył.

Jego zdaniem politycy Prawa i Sprawiedliwości lekceważą ludzi, stąd te protesty. – Nie wolno w sprawie takich wielkich inwestycji infrastrukturalnych deptać ludzi. Trzeba to robić z głową, trzeba uzgadniać, trzeba długofalowo planować – dodał Tomasz Siemoniak.

Przypomniano też sprawę „igreka”, a więc rozwidlenia sieci kolejowej (w kierunku Poznania i Wrocławia), które miało zostać wybudowane na terenie Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej. Postawiono jednak na Sieradz, choć wcześniejsza koncepcja zakładała, że będzie to właśnie rejon Ostrowa Wielkopolskiego, Nowych Skalmierzyc i Kalisza.

Jarosław Urbaniak: „Jak się chce, to się można dogadać”

Poseł Jarosław Urbaniak podkreślił, że stawianie na duże przedsięwzięcia infrastrukturalne w ostatnich latach to żadna nowość. Przypomniał, że za czasów rządów PO wybudowano wiele kilometrów autostrad i dróg ekspresowych, co również wiązało się z przejmowaniem gruntów. – Jakoś autostrady za naszych czasów zostały wybudowane, drogi szybkiego ruchu zostały wybudowane, obwodnica Ostrowa Wielkopolskiego została wybudowana, obwodnica Jarocina została wybudowana. Jakoś państwo, jako dziennikarze, nie mieli zajęcia w postaci spotkań z protestującymi mieszkańcami – powiedział parlamentarzysta i były prezydent Ostrowa.

Protesty jednak były. W różnych miejscach Polski, jak choćby w Dolinie Rospudy przy budowie obwodnicy Augustowa. W tej sprawie interweniowała nawet Komisja Europejska. Ostatecznie zmieniono jej przebieg. W Wielkopolsce również protestowano m.in. w związku z wysokością zaproponowanych stawek za wykup ziemi od dotychczasowych właścicieli.

Zdaniem posła Urbaniaka przy tego typu przedsięwzięciach zakrojonych na szeroką skalę wypracowanie kompromisu jest możliwe. Jak podkreśli, potrzeba tylko dobrej woli. – Jak się chce, to się można dogadać. Naprawdę, tak jak pan premier (Tomasz Siemoniak – przyp. red.) powiedział, to nie jest to, że mieszkańcy nie chcą autostrad, nie chcą Kolei Dużych Prędkości. Oni nie chcą zostać bankrutami – dodał.

Nie wiadomo na razie, czy przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości posłuchają mieszkańców. Ci w Pleszewie czy Jarocinie usłyszeli od samorządowców, że mają ich wsparcie. Posłowie PO obecni podczas konferencji prasowej w Ostrowie Wielkopolskim też wyrazili solidarność z protestującymi. Czekamy na odpowiedź pracowników spółki Centralny Port Komunikacyjny odpowiedzialnych za planowanie przebiegu tras Kolei Dużych Prędkości. Czy przychylą się do uwag, skarg i protestów mieszkańców?

– – –

Zachęcamy do wzięcia udziału w głosowaniu. Na stronie głównej wlkp24.info znajduje się nowa ankieta. Tym razem pytanie brzmi: „Czy projekt budowy Kolei Dużych Prędkości powinien zostać zrealizowany mimo protestów mieszkańców?”.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

14 KOMENTARZE

  • Tylko kretyn może napisać, że Urbaniak zwijał Ostrów. Ktoś kto nie pamięta remontu trzech wiaduktów, kolejnego odcinka ramy komunikacyjnej i kilometrów rur kanalizacyjnych na Pruślinie, dzięki którym można było zacząć utwardzać ulice. Kilku zbiorników retencyjnych. Nikt jak widać nie pamięta, ze prezydent Urbaniak zaczął remont stadionu miejskiego, budowę przedszkola na Pruslinie, dokończył remont synagogi i tzw starej biblioteki. Można dalej wyliczać tylko po co? taki Jj cięgle będzie pisać, ze Urbaniak zwijał Ostrów. Acha zostawił zadłużenie niespełna 70 mln przy dzisiejszym grubo ponad 100 mln. No i rocznie wydawał średnio 19 mln na budowę i remonty ulic- dziś średnia poniżej 10 mln. Prezydent Urbaniak był dobrym gospodarzem, w odróżnieniu. Dziś mamy nieczynne termy, notorycznie zalewane, świeżo zmodernizowane Centrum Aktywności Lokalnej, niszczejący wyremontowany za 1,5 mln amfiteatr, wybudowane za 600 tys. każda, 2 siedziby rad osiedli wykorzystywane średnio jeden dzień w miesiącu, żałosny zieleniak na Konopnickiej za ok. 600 tys. słowem wspaniałe dowody super gospodarności obecnej władzy.

  • Twój głos to głos rozsądku. Niestety większość nie zrozumie o co Ci chodzi, oni wolą lodowiska baseny, festyny, baloniki, sriki….

  • A ja pamiętam że Siemoniak stworzył jeden z najlepszych kompleksowy program odbudowy polskiej armii Przede wszystkim skonsolidował wiele spółek i przedsiębiorstw w jeden wojskowy holding który zresztą PiSowi służy teraz do obsadzania swojego betonu Mógłbyś więc chociaż z honorem podziękować. Pamiętaj że bez honoru nie różnisz się zbytnio od wszy

 1. Jak się chce to się można dogadać – to jest dobre. Jak wyszła afera z łamaniem Kodeksu Pracy przez Malągową to się chyba dogadali. Udawali że nic nie słyszą, nic nie widzą, nic nie wiedzą. Grali razem to nie mogli błędów sobie wytykać.

 2. Nikt wtedy nie miał nic do gadamia .Zadne media tego tematu nia grzały ,zaby nia szkodzić PO, wszysykie trzymały ich kierunek.A sądy..no coz powiedziec …kasta i tyle

  • Mówisz o chuliganach włamujących się do siedziby spółki i atakujących policję metalowymi prętami? Czy masz na myśli policję łamiącą ręce dziewczynom i gazującą starsze osoby?

 3. Cały projekt CPK – to jeden wielki bubel Nieudacznicy z PiS – beż analiz I ekspertyz – tylko polityką i propaganda. Koleje Dużych Prędkości- to farsa – technologia / system niekontabilny że standardami UE ! Pus podeptał nowoczesny- uzgodniony w konsultacjach społecznych projekt / zaawansowany projektowo ,, Y ” a wciska bubel techniczny i pozbawiony logiki jako system komunikowania się z miastami – a nie tylko promieniście tzw ,, szprychy ” – prymitywna założenia. Y – to był fundament pod prawdziwe KDP – do 400 – a nie tylko 200 co nie jest konkurencyjne z lotnictwem km/ h i czyni nas biala plama na mapie Europy. – sieci KDP całej UE. Typowe dla nieudaczników z PiS.

 4. Oho, chyba do komentowania dorwał się pewien Pan wraz z siostrą haha. jakie to komiczne, jak szybko na negatywne komentarze uaktywaniają się radni itp udając niby dyskusję… komedia

 5. Dokładnie PO nie gorsze nieudaczniki od tych z PiSu. Wszyscy pamiętamy lalusia Nowaka który zresztą udupil KDP. Pomimo ogromnego dofinansowania z UE jako nowy projekt PO wzruszyło ramionkami mówiąc sławetne słowa „Ni ma pieniędzy”.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick