DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Poseł Sójka apelowała. Ostrzeszowski szpital zdecydował inaczej

Ostrzeszowskie Centrum Zdrowia nie zamierza korzystać z dofinansowania projektów w zakresie rozwoju opieki długoterminowej i geriatrycznej ze środków Krajowego Planu Odbudowy.

Do 6 listopada trwał konkurs na pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy. Pieniądze miały zostać przeznaczone na rozwój opieki długoterminowej. O zgłoszenie się do konkursu ostrzeszowskiego szpitala apelowała poseł Katarzyna Sójka: „Czy szpital w Ostrzeszowskie złożył wniosek w naborze na środki z KPO dla szpitala – na rozwój opieki długoterminowej w Szpital Ostrzeszów?! Nie można przegapić szansy na to wsparcie!” – pisała w mediach społecznościowych.

Okazuje się, że zarząd Ostrzeszowskiego Centrum Zdrowia nie złożył wniosku i nie planuje pozyskiwać tych pieniędzy. W oficjalnym komunikacie przedstawiono powody takiej decyzji: „Ograniczenia infrastrukturalne: Po rozpoczęciu inwestycji dobudowania nowego skrzydła przeznaczonego na poradnie specjalistyczne, obowiązujący plan zagospodarowania przestrzennego uniemożliwia dalszą rozbudowę w obrębie działki, na której znajduje się szpital. Wskaźnik gęstości zabudowy nie pozwala na dalsze powiększenie bryły szpitala. Ponadto w obrębie działki brakuje przestrzeni na zorganizowanie odpowiedniej liczby miejsc parkingowych wymaganych przepisami. W tej sprawie przygotowujemy wniosek o zmianę planu zagospodarowania przestrzennego, jednak jest to proces czasochłonny” – czytamy.

Kolejnym powodem ma być m.in. krótki czas realizacji projektu. Zgodnie z wymaganiami KPO projekty muszą być zakończone i rozliczone do czerwca 2026 roku. Realizacja inwestycji w formule „Zaprojektuj i wybuduj” w tak krótkim terminie jest – zdaniem zarządu szpitala – nierealna, biorąc pod uwagę konieczność przeprowadzenia przetargów, uzgodnień i uzyskania stosownych pozwoleń. Kolejnym powodem jest wymóg likwidacji łóżek szpitalnych: „Program KPO przewiduje likwidację co najmniej 9 łóżek szpitalnych w celu przekształcenia ich na potrzeby opieki długoterminowej. Zarząd Powiatu oraz mieszkańcy nie wyrażają zgody na redukcję oddziałów, które są kluczowe dla lokalnej opieki zdrowotnej”.

Czwartym punktem zawartym w komunikacie jest brak przestrzeni na nowe łóżka szpitalne. Aktualna bryła szpitala nie pozwala na utworzenie, ani przekształcenie minimum 15 nowych łóżek wymaganych przez KPO bez konieczności rozbudowy. Realizacja projektu o wartości około 20 mln zł netto wymagałaby wkładu własnego w wysokości około 4,6 mln zł, ponieważ podatek VAT nie jest wydatkiem kwalifikowanym. Dodatkowo, istniejące inwestycje już znacząco obciążają budżet powiatu. Powodem są także niskie oceny punktowe w kryteriach naboru: „Dokonana analiza kryteriów punktowych wskazuje, że powiat ostrzeszowski nie jest w stanie uzyskać wystarczającej liczby punktów, aby zakwalifikować się do dofinansowania. Spośród 88 możliwych punktów, nasza analiza wskazuje, że możemy spełnić wymagania na poziomie jedynie 49 punktów”.

Celem konkursu ogłoszonym przez rząd jest modernizacja infrastruktury szpitali powiatowych poprzez wykonanie prac budowlanych lub remontowych oraz zakup sprzętu dla szpitali powiatowych w ramach procesów przekształcenia łóżek szpitali powiatowych celem utworzenie miejsc opieki długoterminowej lub geriatrycznej.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz