Porody rodzinne w Ostrowie wracają! Należy jednak przestrzegać zasad

0
Fot. Pixabay
Dobra informacja dla wszystkich par oczekujących swojego potomstwa - do ostrowskiego szpitala wracają porody rodzinne. Będą się one jednak różnić od tych sprzed wybuchu epidemii koronawirusa, a rodzice będą musieli dostosować się do pewnych zasad.

Dla wielu przyszłych rodziców, poród rodzinny jest wyjątkowym wydarzeniem i chcą go przeżyć wspólnie. Niestety epidemia koronawirusa pokrzyżowała niektórym plany, a ciężarne nie mogły liczyć na obecność swojego partnera podczas porodu, ani po.

CZYTAJ: Nie tylko kaliska kuria. Szykuje się wizytacja w seminarium

Sytuacja epidemiologiczna w powiecie ostrowskim i jego okolicach jest stabilna, dlatego szpital zdecydował się wznowić porody rodzinne. Przyszłe mamy i ich osoby towarzyszące muszą jednak dostosować się do zasad, które będą ściśle przestrzegane na terenie placówki. Informuje o tym oficjalny komunikat na stronie internetowej szpitala:

“W związku z trwającą epidemią COVID-19, mając na uwadze zdrowie kobiet rodzących oraz personelu medycznego, w przypadku dopuszczenia osoby towarzyszącej do porodu w Oddziale Ginekologiczno-Położniczym Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w    Ostrowie Wielkopolskim, zgodnie z zaleceniami Konsultanta Krajowego w dziedzinie Położnictwa i Ginekologii oraz Konsultanta Krajowego w dziedzinie Perinatologii, wprowadza się następujące zalecenia:

 1. W porodzie rodzinnym może uczestniczyć wyłącznie jedna osoba towarzysząca.
 2. Rodziny przygotowujące się do porodu rodzinnego powinny przez 14 dni przed terminem porodu, ograniczyć do minimum kontakty z osobami obcymi, celem zminimalizowania prawdopodobieństwa zakażenia koronawirusem.
 3. Przy przyjęciu do szpitala, osoba towarzysząca podlega tym samym procedurom, co pacjentka rodząca.
 4. Konieczne jest wypełnienie przez pacjentkę i osobę towarzyszącą w trakcie porodu, w momencie przyjmowania do szpitala, ankiety epidemiologicznej (podanie nieprawdziwych danych w ankiecie może spowodować następstwa prawne).
 5. Decyzję o możliwości porodu rodzinnego podejmuje lekarz /położna, po wstępnym badaniu i analizie ankiety epidemiologicznej.
 6. Osoba towarzysząca przebiera się w środki ochrony indywidualnej – komplet jednorazowy, rękawiczki i jednorazową maskę chirurgiczną (prosimy o zakupienie kompletu bluza+spodnie jednorazowe, rękawiczek i maseczki).
 7. Osoba towarzysząca przez cały okres pobytu na terenie szpitala zachowuje bezpieczny dystans (2 metry) wobec innych osób, często myje i dezynfekuje ręce oraz ma założoną maskę, która dobrze przylega do twarzy i zakrywa usta i nos.
 8. Osoba towarzysząca nie opuszcza Sali Porodowej, w której przebywa z pacjentką, o ile nie otrzyma takiego polecenia od personelu medycznego.
 9. Prosimy o zaopatrzenie się przez osobę towarzysząca w wodę i suchy prowiant. Nie będzie możliwości opuszczania sali porodowej.
 10. Osoba towarzysząca opuszcza oddział w ciągu 1 godziny po porodzie, jeżeli poród odbył się drogami natury.
 11. Osoba towarzysząca po zakończeniu udziału w porodzie przebiera się w Izbie Przyjęć w swoje ubranie, a strój jednorazowy i maskę wyrzuca do kosza na odpady medyczne.
 12. W trosce o bezpieczeństwo epidemiologiczne pacjentek i ich dzieci osoba towarzysząca zobowiązana jest do podporządkowania się wszelkim zaleceniom organizacyjnym personelu medycznego szpitala.
 13. Do odwołania obowiązuje zakaz odwiedzin pacjentek w oddziale położniczym”.
redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick