Poprzednia rozwiązana, nowa podpisana. Co z S11 z Kórnika do Ostrowa Wielkopolskiego?

8
Fot. GDDKiA
GDDKiA podpisała umowę na wykonanie Studium Ekonomiczno-Techniczno-Środowiskowego wraz z uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz Koncepcję Programową z dokumentacją geologiczno-inżynierską dla S11 na odcinku Kórnik - Ostrów Wielkopolski. To kolejny krok na drodze do powstania "ekspresówki" łączącej Poznań z południem województwa.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała wartą ponad 13 mln zł umowę na wykonanie Studium Ekonomiczno-Techniczno-Środowiskowego wraz z uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz Koncepcję Programową z dokumentacją geologiczno-inżynierską dla S11 na odcinku Kórnik – Ostrów Wielkopolski.

To druga umowa dotycząca tej dokumentacji. Poprzednia – zawarta w styczniu 2018 roku z firmą JPL Project – została rozwiązana. Do tego czasu wykonano jednak pierwszy etap projektowania, a więc Studium Korytarzowe. „W połowie czerwca 2019 r. otrzymaliśmy informację o złożeniu przez wykonawcę wniosku o postępowanie układowe. (…) 17 lipca 2019 r. wykonawca poinformował, że na skutek m.in. wypowiedzenia umów kontrahentów oraz liczne odejścia pracowników, wycofał wniosek o restrukturyzację firmy i rozpoczął procedowanie wniosku o jej upadłość. (…) 10 października 2019 r. odstąpiliśmy od umowy z winy wykonawcy. Naliczyliśmy dotychczasowemu wykonawcy stosowne kary umowne i niezwłocznie przystąpiliśmy do przygotowania nowego przetargu” – informuje GDDKiA.

CZYTAJ: Znad Bałtyku na Śląsk w 5 godzin? Możliwe, że w 2028 roku

Podpisanie nowej umowy z firmą Schuessler-Plan Inżynierzy ma pozwolić na dokończenie dokumentacji niezbędnej do wkroczenia w kolejny etap prac związanych z budową drogi szybkiego ruchu S11 na odcinku Kórnik – Ostrów Wielkopolski. Zwycięzca przetargu zaoferował, że zrealizuje projekt za 13 148 226,45 zł. Była to najniższa oferta spośród 12, które wpłynęły do generalnej dyrekcji. Najwyższa opiewała na kwotę 26 543 788,68 zł. GDDKiA planowała przeznaczyć na ten cel 14 693 427,09 zł.

Do momentu aż kierowcy będą mogli korzystać z „ekspresówki”, której częścią mają być istniejące obwodnice Ostrowa i Jarocina, jeszcze daleka droga, bowiem na samo dokończenie dokumentacji projektowej firma ma 45 miesięcy. Licząc od czerwca 2020, termin upłynie w marcu 2024 roku.

Dla pozostałych odcinków S11 w Wielkopolsce (Szczecinek – Piła, Ujście – Oborniki, Oborniki – Poznań wraz z obwodnicą Obornik i Ostrów Wielkopolski – Kępno) trwa opracowywanie Studiów Ekonomiczno-Techniczno-Środowiskowych.

Fot. GDDKiA
sebastian.matyszczak@tvproart.pl

8 KOMENTARZE

 1. Do Poznania w 50 minut ? Bardzo odpowiada mi ta opcja bo teraz trwa to minimum 1,5 h. Skoro poszły już takie środki to S 11 na pewno powstanie, kwestia tylko cierpliwości, czas leci jak lukstorpeda więc już można się przymierzać.

 2. 20

  Czy te umowy można podpisywać kilka razy. Tzn jak kolejna firma po 45 miesiącach padnie to znów przetarg i znów kolejne 45 miesięcy.
  W ten sposób można blokować ważne dla regionu drogi w nieskończoność
  Daj Bozia zdrowia

 3. 2
  1

  Realista, S-ki to najlepsze wózki na świecie a „pacjętów” wożą najwyższej klasy kierowcy. Proszę więc nie obawiaj się zbytnio na wyrost …

 4. 45 miesięcy plus od stycznia 2018 do maja 2020 28 miesięcy to razem 73 miesiące czyli 6 lat na opracowania.
  Super szybko
  Gratulacje

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick