Poniedziałek Wielkanocny, a więc czas na śmigusa-dyngusa

0
Śmigus dyngus / źródło: Nationwide Specialty Co., Arlington, Texas -- In Buffalo, N.Y., Stanley Novelty Co., 200 S. Ogden St. / CC BY 3.0
Podobnie jak święta Bożego Narodzenia, w Polsce także Wielkanoc trwa dwa dni. Poniedziałek Wielkanocny jest przedłużeniem święta Zmartwychwstania Pańskiego, ale wiąże się też ściśle z ludową tradycją polewania się wodą.

Poniedziałek Wielkanocny jest dniem w oktawie uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego przedłużającym okres świąt. Tak jak powstanie z martwych stanowi symbol odrodzenia się życia, tak polewanie się wodą w tradycji polskiej, a w kościelnej kropienie wodą święconą – ma symbolizować odradzanie się przyrody. W niektórych regionach Polski do dzisiaj gospodarze święcą tego dnia pola.

Drugi dzień Świąt Wielkanocnych jest także znany jako śmigus-dyngus. To zwyczaj wywodzący się z tradycji pogańskich, a stanowiący współcześnie okazję do zabawy głównie dla dzieci, aby polewać się wodą.

W tradycji ludowej jest ono głęboko zakorzenione, co potwierdzają liczne przekazy, zapisy historyczne oraz archiwalne materiały wideo. Jednym z nich, który przypominamy właśnie z tej okazji, jest zrealizowany przez Telewizję Proart kilka lat temu reportaż na ten temat. Nie powstałby gdyby nie współpraca i ogromne zaangażowanie ludowych artystów i mieszkańców gminy Przygodzice.

Poniedziałek Wielkanocny w Telewizji Proart

  • 10.30 – Msza święta z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ostrowie Wielkopolskim,
  • 14.30 – Wywiad z Biskupem Damianem Brylem, nowym ordynariuszem Diecezji Kaliskiej (powtórka),
  • 15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego,
  • 15.30 – Śniadanie Wielkanocne (powtórka).
sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick