Ponad 400 wniosków w ZUS na opiekę na dziecko

1
Rodzice, którzy wykorzystali dodatkowy zasiłek opiekuńczy, mogą wnioskować o wypłatę tego świadczenia na kolejny okres. Oświadczenie zostanie rozpatrzone po wejściu w życie znowelizowanych przepisów.

Zgodnie z przyjętą w marcu specustawą, w przypadku zamknięcia z powodu zagrożenia koronawirusem, przedszkola, żłobka lub szkoły, rodzice dziecka w wieku do ukończenia 8 lat mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. – W całym kraju wpłynęły 12594 wnioski o wypłatę dodatkowego zasiłku opiekuńczego w związku z zamknięciem placówki szkolno-wychowawczej. Na terenie ostrowskiego oddziału było to 427 wniosków – mówi Marlena Nowicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie wielkopolskim.

CZYTAJ: Przeciwni wyborom. Zebrali ponad 260 tys. podpisów. Na tym nie koniec

Kolejne oświadczenie można złożyć tak jak do tej pory. Wniosek ten zostanie rozpatrzony po wejściu w życie znowelizowanych przepisów. Ponadto rodzice mogą wystąpić o zasiłek opiekuńczy na ogólnych zasadach, w takim przypadku będzie on przysługiwał w ramach limitu 60 dni w roku kalendarzowym. Wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie ZUS – Z-15A oraz oświadczenie o zamknięciu placówki. Jednak po wejściu w życie nowych przepisów, okres ten zostanie rozliczony jako dodatkowy zasiłek i nie będzie wliczany do puli 60 dni.

Oświadczenie o dodatkowym zasiłku opiekuńczym można złożyć przez internet. Osoba prowadząca pozarolniczą działalność albo współpracująca z osobą prowadzącą działalność, dla której płatnikiem zasiłku jest ZUS, może wysłać do Zakładu oświadczenie elektronicznie – za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE).

CZYTAJ: Drugie jajo w przygodzickim gnieździe!

O korzystaniu z zasiłku pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca – swojego zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność gospodarczą bezpośrednio ZUS.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

  1. przykre jest to że dzieci które mają 9-12 lat już nie mogą liczyć na rodzica w domu , to trudny okres szkoła zamknięta nauka leci dalej i kto uczy dzieci ano my rodzice którzy przecież pracują i sił brak w tym trudnym okresie a Rząd ma nas w nosie !!!! JETEM ZAŻENOWANA

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick