DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Położna środowiskowa chciała oszukać NFZ na 1500 złotych. Grozi jej 8 lat więzienia

Zgodnie z obowiązującym prawem w ciągu 6 tygodni po porodzie, w ramach NFZ, każda kobieta ma prawo do przynajmniej 4 wizyt położnej środowiskowej. Fundusz finansuje maksymalnie 6 takich spotkań. Pewna położna środowiskowa z powiatu ostrowskiego postanowiła oszukać NFZ i dopisała sobie kilkadziesiąt dodatkowych wizyt u świeżo upieczonych mam. 60-letnia kobieta 30 grudnia 2016 roku usłyszała prokuratorskie zarzuty.

– Pomiędzy 7 stycznia 2015 a 7 marca 2016, działając w krótkich odstępach czasu, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, wystąpiła do Wojewódzkiego Oddziału Wielkopolskiego Narodowego Funduszu Zdrowia o zapłatę za niezrealizowane wizyty z edukacji przedporodowej oraz wizyty patronażowe potwierdzając jednocześnie nieprawdę co do okoliczności mających znacznie prawne w dokumentach dotyczących wizyt – mówi Maciej Meler, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim. 

Śledztwo wykazało, że w dokumentacji dotyczących wizyt u 31 kobiet były znaczne rozbieżności co do liczby faktycznych odwiedzin. Położna dopisała sobie prawie 50 dodatkowych wizyt, choć policjanci ustalili, że do domu mam wcale nie zawitała. Naraziła tym samym Fundusz Zdrowia na niekorzystne zarządzanie mieniem o wartości … 1520 złotych. Kwota niewielka, zagrożenie spore. 

– Grozi jej do 8 lat pozbawienia wolności – dodaje prokurator Meler. 

To nie jedyny taki przypadek w powiecie ostrowskim w ostatnim czasie. Do ostrowskiej komendy wzywane są kolejne młode mamy, które dopytywane są o wizyty patronażowe innej położnej. Ta też wkrótce może usłyszeć podobne zarzuty. 

Podczas spotkań młodzi rodzice mogą pytać o wszystko, co jest związane z ich nowo narodzonym dzieckiem. Położna powinna ocenić stan zdrowia kobiety oraz noworodka (potem niemowlęcia), a następnie pokazać jak obchodzić się z dzieckiem. Każda wizyta musi być opisana w książeczce zdrowia dziecka. Tam także widnieje liczba wizyt. 

 

——————————————————————–

Na czym polega wizyta położnej? 

Położna POZ opiekuje się noworodkiem do ukończenia 2 miesiąca życia oraz kobietą w okresie połogu – do 42 dnia po porodzie. NFZ finansuje do 6 wizyt patronażowych u jednego noworodka.

Realizując opiekę, położna POZ obowiązana jest do wykonania w okresie dwóch miesięcy kalendarzowych od czterech do sześciu wizyt patronażowych:

0–4 doba życia**

1. W przypadku porodu fizjologicznego prowadzonego samodzielnie przez położną – badanie przedmiotowe dziecka, z uwzględnieniem oceny stanu ogólnego bezpośrednio po urodzeniu według skali Apgar.

2. Wprowadzenie postępowania umożliwiającego tworzenie więzi matki z dzieckiem i prawidłowe rozpoczęcie karmienia piersią.

3. Wykonanie pomiarów masy i długości ciała, obwodu głowy i klatki piersiowej.

4. Profilaktyka zakażeń przedniego odcinka oka.

1–6 tydzień życia

1. Wizyty patronażowe położnej, co najmniej 4, mające na celu

1)     opiekę nad noworodkiem lub niemowlęciem, w tym:

a)     obserwację i ocenę rozwoju fizycznego w zakresie: adaptacji do środowiska zewnętrznego, stanu skóry i błon śluzowych, pępka, wydalin, wydzielin, rozwoju psychoruchowego, funkcjonowania narządów zmysłów,

b)     ocenę odruchów noworodka, sposobu oraz technik karmienia,

c)     wykrywanie objawów patologicznych,

d)     ocenę relacji rodziny z noworodkiem;

2)     prowadzenie edukacji zdrowotnej i udzielanie porad w zakresie: pielęgnacji noworodka, karmienia piersią, szczepień ochronnych, badań profilaktycznych, opieki medycznej, socjalnej oraz w zakresie laktacji, kontroli płodności, samoopieki;

3)     promowanie zachowań prozdrowotnych rodziców

4)     identyfikowanie czynników ryzyka w rodzinie

5)     formułowanie diagnozy i ustalanie hierarchii podejmowanych działań.

2. Po zakończeniu wizyt patronażowych położna przekazuje opiekę nad niemowlęciem pielęgniarce podstawowej opieki zdrowotnej.

* Badania wykonywane w obecności opiekunów prawnych lub faktycznych w domu dziecka.

** Pierwsza wizyta patronażowa odbywa się nie później niż 48 godzin po opuszczeniu szpitala przez matkę i dziecko.

Położna środowiskowa realizuje w formie wizyt domowych opiekę pielęgnacyjną nad kobietą po operacji ginekologicznej lub onkologiczno-ginekologicznej; świadczenie udzielane jest na podstawie skierowania od lekarza specjalisty, wystawionego w związku z zakończeniem leczenia szpitalnego. Wizyty domowe położnej środowiskowej obejmują okres od momentu wypisu ze szpitala do całkowitego zagojenia się rany pooperacyjnej.

źródło: Narodowy Fundusz Zdrowia

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz