Podwyżki za ciepło o 145% w górę! OZC tłumaczy, opozycja reaguje

43
Wzrost opłat za ogrzewanie stał się faktem. Mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego, którzy ogrzewają swoje mieszkania za pomocą miejskiego cieplika, muszą liczyć się z bardzo dużymi podwyżkami. Ceny poszybują do góry aż o 145%! Przedstawiciele spółek CRK oraz OZC tłumaczą, skąd te podwyżki. Ich zdaniem w Polsce można znaleźć miasta, w których ceny za ogrzewanie są jeszcze wyższe.

Samorządy zmagają się z podwyżkami cen za energię i nie inaczej jest w przypadku Ostrowa Wielkopolskiego. Wyższe stawki za ogrzewanie stały się faktem. Od 1 września mieszkańcy będą musieli zapłacić za rachunek o 145% więcej niż dotychczas. – Z 49,32 zł za jednego GJ cena wzrośnie do 121 zł – informuje Mariusz Bolach, prezes Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego.

Przedstawiciele miejskich spółek tłumaczą, skąd wzięło się wcześniej wspomniane 145% więcej. – To przede wszystkim wzrost (cen – przyp. red.) surowców energetycznych o nawet 300%. To węgiel, gaz i także biomasa, która jest jednym z najtańszych źródeł energii dla Ostrowa. Ten wzrost cen nie jest jednak tak znaczący, jak w innych miastach, gdzie przekracza nawet 300% – tłumaczy Marek Karolczak, prezes spółek Centrum Rozwoju Komunalnego i WODKAN w Ostrowie Wielkopolskim.

CZYTAJ TAKŻE: „Nie ukrywam, że się boję” – o ile wzrosną rachunki odbiorców OZC?

Cena węgla dla OZC-u to kolejna znacząca podwyżka. W poprzednim sezonie spółka kupowała surowiec za 300 zł za tonę, dziś za 2 200 zł. Choć padają zapewnienia, że paliwa energetyczne na nadchodzący sezon grzewczy są zabezpieczone. – Gromadzimy węgiel, jest podpisana korzystna umowa z PGNiG, jeśli chodzi o paliwo gazowe. Spółka zamawia także biomasę – dodaje Karolczak.

Największy wpływ na podwyżkę miały wspomniane bezprecedensowe koszty zakupu uprawnień do emisji CO2 w systemie ETS. W ciągu ostatnich czterech lat wzrosły one o ponad 1 200% – z około 5 euro do ponad 90 euro za tonę.

Na wieść o sporych podwyżkach dla ostrowian reagują radni miejscy z Koalicji Obywatelskiej. Do chwili publikacji tego artykułu, głos zabrał Jakub Paduch. „Oczywiście, na część okoliczności podwyżki nie mamy wpływu, ale czy prezydent Beata Klimek i jej ludzie mogli coś zrobić, aby miejskie ciepło było tańsze? Moim zdaniem tak! Dlaczego nie kupowano uprawnień do emisji CO2, kiedy były relatywnie tanie? Po co OZC wydaje tyle pieniędzy m.in. na promocję? Dlaczego nie zlikwidujemy CRK vel Holdikomu, który drenował przez ostatnie lata OZC z zysku? Gdzie są realne inwestycje w OZE, gdzie jest biogazownia, co z elektryfikacją ostrowskiego ciepłownictwa? Gdzie są decyzje personalne, skoro ludzie odpowiedzialni za stan miejskich spółek ewidentnie sobie nie radzą?” – pyta na swoim fanpage’u.

Ostrowski Zakład Ciepłowniczy dostarcza też ciepło do węzłów w blokach mieszkalnych w celu ogrzania wody wykorzystywanej przez mieszkańców. Prezes Karolczak zapewnia jednak, że rachunki za wodę nie wzrosną. – Każda ze spółek musi przeprowadzić swoją kalkulację cen, jak to odbije się dalej. Są spółki jak WODKAN, gdzie jest taryfa zatwierdzona i nawet ten wzrost cen nie może spowodować wzrostu cen dla mieszkańców, choć te koszty jak gdyby powodują, że te koszty dla spółki są znacznie wyższe, niż były planowane we wnioskach taryfowych – podkreśla szef CRK i właśnie WODKAN-u.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

43 KOMENTARZE

 1. 30
  3

  Co za durnie i spekulanci. Ciekawe, że to się zeszło w czasie z ogłoszeniem rządowym o dofinansowaniu. Mam nadzieję, że przyduszą kolesi i to będzie początek końca szajki trzęsącej ostrowskimi spółkami infrastrukturalnymi.

  • 21

   Liczę na radnych miejskich, tych prawdziwie opozycyjnych a nie udawanych w typie Mileny, Mateusza, Marzenny czy Korzeniewskiego

 2. 25
  3

  Gdzie niby w zeszłym roku kupowali węgiel za 300zl skoro był droższy dla przeciętnego odbiorcy a teraz niby po cenie takiej samej jak Kowalski który kupuje ze składu opału? Ktoś tu chyba bajki pisze

  • Za tyle kupowały węgiel elektrociepłownie a nawet nie po 300 zł za tonę tylko 250za tonę tak sprzedawała spółka PGG a przeciętny Kowalski płacił 1000 za tonę. Gdy kupowali po 250 za tonę to wtedy robił ludzi w czują dopiero!

  • Całkiem niedawno na TVN 24 jeden ze związkowców górników wypowiedział się że do tej pory węgiel dla spółek miejskich m.in. dla OZC był sprzedawany po 200 zl

 3. 31

  Fantastyczny i obiektywny materiał, są miasta gdzie podwyżki są znacznie niższe. Np. Gniezno, ale tam nie rządzą perły samorządu

 4. 27

  Należy rozbić to dziadostwo pijawek, które od lat sączy siły witalne z ostrowskich spółek i Ostrowskiego Społeczeństwa. Spółki się reorganizują, tylko cały czas te same twarze oglądamy. 🙁

  • Jak? Skoro cały naród ostrowski ją wielbi i kupuje wszystko co zamieszcza w swojej propagandowej gazetce ? A te tłumy, które obłowiły się ze środków miasta ? Ten wielki urząd miejski i spółki gdzie tłumy zatrudniła ? To wystarczy żeby wygrać kolejne wybory!

 5. 32
  4

  Nie nadążam. Jeszcze niedawno na tym portalu OZC chawlił się pozyskaniem milionów na rozwój infrastruktury, unowocześnienie, a tu nagle najważniejszym problemem jest emisja CO2. Czy ktoś ma nas za durni?

 6. 38
  2

  Niedawno spółka OZC była sponsorem koncertu w Arenie. Po co, skoro teraz trzeba podnosić ceny ogrzewania? Ja na koncercie nie byłem, sportem się nie interesuję, a teraz będę płacić za wszystko w swoich rachunkach…

 7. 9
  1

  Kiedyś dobre czasy się musiały skończyć miał być kraj tani dla obywateli Teraz podstawowe jak się wydaje produkty będą luksusem i trzeba będzie wybierać na czym tu jeszcze zaoszczędzić jak już się oszczędza i znowu obywatel będzie obciążony na maksa ciemne chmury się zbierają a miało być inaczej ale nadzieję trzeba mieć na lepsze ?

 8. 21
  4

  Chyba po tych podwyżkach nie pozostanie nic innego jak tylko zdrapywać i wpierdalać tynk ze ścian… bo na żarcie już nie będzie…polski dobrobyt ….

 9. 8
  4

  Ciekawe ile zarabiają w OZC elektrowniach i w gazowaniach pracownicy?Bo słyszałem ,se bardzo duże pieniądze.Obnizyc pensje do 2500 zł jak w marketach.

 10. 11
  1

  Zeszliśmy na przysłowiowe psy , dzięki ,rządowi PISU . Nie chcą praworządności , nie chcą 700 miliardów z Brukseli , wola inflacje ,zamiast pomóc Polakom , żywność ceny z kosmosu , prąd gaz , czynsze, teraz w górę ogrzewanie ,węgla nie ma nawet tego po 3 tys zl , kiedy sie w końcu ten cyrk tego rzadu skończy ? Polakom zostaje z pensji czy emerytury grosze na utrzymanie na żywność na lekki ,na tv na ubezpieczenie na życie .Szkoda słów w co ten rząd wpędził Polskę i Polaków. Po wyborach nowa ekipa będzie miała co sprzatać i robić porzadki po WODZU NARODU I JEGO EKIPIE.

  • Jaki naiwny emeryt myśli że kolejne wybory coś zmienią ,jak nie ten to inny byle do koryta ,opamiętaj się człowieku ,oni sobie podniosą diety i co się tam da a ludziom ściema i radź sobie człowieku ,oni to mają gdzieś a przed wyborami włażenie bez mydła ludziom w …,kiedy ci ludzie opamiętają a szczegòlnie jak teraz ceny idą w gòrę tak przy wyborach trzeba podziękować za takie rządy ,ludzi mają i będą mieć gdzieś .

  • Przecież w OZC rządzi łodolanów – bo lach wspólnie z przyjezdnym i przejezdnym i pzpr z klime

 11. 3
  1

  145 % za ogrzewanie , chyba zgłupli juz całkowicie , połowa emerytów pójdzie na bruk albo spać do parku pod karton , bo nie utrzymają mieszkania, Skad oni biora takie cyfry , 145% ? chyba z kapelusza a za chwile podniosa prąd , gaz , bo na ogrzewaniu sie nie skończy. Może pani Prezydent sie zajmie tymi podwyżkami , czynsze drogie , zywność droga, prąd drogi , gaz drogi , węgla nie ma, inflacja coraz wyższa każdego dnia. Jak mamy żyć kiedy zostanie nam 400 zl na miesiac ? To jest jeden wielki skandal co ten rząd wyprawia Polsce. Oni biedy nie mają, rzad nie świeci pustym portfelem , oni maja zawsze pełną kiesę .

  • Pani Prezydent podwyższy za wywóz śmieci podniesie podatki od nieruchomości bo ktoś będzie musiał spłacić długi

 12. 4
  3

  Zeszliśmy na przysłowiowe psy , dzięki ,rządowi PISU . Nie chcą praworządności , nie chcą 700 miliardów z Brukseli , wola inflacje ,zamiast pomóc Polakom , żywność ceny z kosmosu , prąd gaz , czynsze, teraz w górę ogrzewanie ,węgla nie ma nawet tego po 3 tys zl , kiedy się w końcu ten cyrk tego rządu skończy ? Polakom zostaje z pensji czy emerytury grosze na utrzymanie na żywność na lekki ,na tv na ubezpieczenie na życie .Szkoda słów w co ten rząd wpędził Polskę i Polaków. Po wyborach nowa ekipa będzie miała co sprzątać i robić porządki po WODZU NARODU I JEGO EKIPI

 13. 5
  3

  Rachunki grozy , – za chwilę zapukaja do naszych drzwi , i co na to mieszkańcy ? widać odpowiadają im rzady PISU z Kaczystami na czele. Wielkie brava

 14. 5
  1

  Po co te informacje o podwyzsze o 145%.
  za cieplo.
  Sa informacje ze strony Minister klimatu, ze podwyzki maja byc zamrozone na max. wzroscie do 40%.
  Moze warto poczekac na ostateczne decyzje szanowni przedstawiciele OZC i mediow, a nie nakrecac i denerwowac ludzi.

 15. Ceny za ogrzewanie w górę.niech mi k…… Ktoś wytłumaczy po jaką cholerę w OZC sa zatrudnieni przedstawiciele handlowi.to sa jakieś normalne jaja.czy ludzie nie wiedza gdzie sie zgłosić jak chcą sie podłączyć do cieplika.i takich pasożytów ludzie utrzymujemy z naszych portfeli.a Pani PREZYDENT ŚPI RAZEM Z RADNYMI

  • Ostrowiak jak nazywasz prezydent nie śpi gdyż się zgadza akceptując układ bo lach i jarocin przyjezdny

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick