Pod składem kolejka do Lamek. „Ludzie ostatnie grosze wysypują na ten węgiel”

36
Im wyżej szybują ceny węgla, tym więcej chętnych, by kupić opał w ostrowskim Węglozbycie, gdzie w piątek - jak mówią nam mieszkańcy - ceny były konkurencyjne. Konkurencyjne, czyli dwukrotnie wyższe, niż jesienią ubiegłego roku. Teraz jednak to dość tanio, bo za tonę można zapłacić w niektórych składach nawet 3 500 zł.

Nawet dobę czekają mieszkańcy powiatu ostrowskiego i ościennych miejscowości w kolejce po węgiel przed Węglozbytem. Skład zlokalizowany na granicy Ostrowa Wielkopolskiego i Gorzyc Wielkich jest oblegany, bo każdy chce kupić węgiel jak najtaniej. Tych, którzy od czwartkowego przedpołudnia czekają w kolejce, skusiła cena – jak mówią – konkurencyjna. – Cena jest satysfakcjonująca – mówi jeden z oczekujących, który jest w stanie zaakceptować kwotę ok. 1 800 zł za tonę. Jak podkreśla, w porównaniu z poprzednim rokiem (tona poniżej 1 000 zł) wzrost jest skandaliczny.

Biorąc jednak pod uwagę ceny w prywatnych składach sięgające powyżej 3 000 zł za tonę, warto się poświęcić, stanąć w kolejce i spróbować kupić opał taniej. Dla wielu jest to alternatywa. – Dobrze, że w Ostrowie ten Węglozbyt jest i idzie to jeszcze kupić. W innych miastach tego nie ma i będą mieć problemy ludzie. To dopiero jest maj, a gdzie zima. Ludzie muszą palić, a gdzie osoby starsze, samotne? – zastanawia się kolejny.

CZYTAJ TEŻ:

Jeszcze rok czy dwa lata temu było dla wielu nie do pomyślenia, że na roczne ogrzewanie domu będą musieli wydać nawet 10 000 zł. Tyle niektórzy zapłacą, jeśli zdołają kupić tonę węgla za ok. 2 000 zł. Jeśli powyżej 3 000 zł – będą musieli wydać 15 000 zł i więcej. – Po prostu wrócimy do śmieci. Trzeba, żeby rząd oprzytomniał, bo wrócimy do śmieci. Wrócimy do ekologii po staremu. Do śmieci – bulwersuje się jeden z oczekujących na węgiel.

W Węglozbycie można kupić maksymalnie pięć ton na gospodarstwo. Jak wynika z informacji, które zasięgnęli od pracowników składu mieszkańcy stojący w kolejce, przywieziono około 100 ton ekogroszku i mniej więcej tyle samo grubszego węgla. Ile dokładnie? Tego wielu nie wiedziało. To oznacza, że wystarczyło raptem 20 chętnych, by ekogroszek zszedł na pniu. Potrzeby są znacznie większe, bo większość nadal czeka na moment, w którym zdecydują się na zakup opału. – Nic nie wiadomo, co, z czym, jak, dlaczego, a opał musi być. Niestety. Dzieci są i po prostu trzeba nagrzać – podkreśla jeden z mieszkańców stojących w kolejce.

Od rana próbowaliśmy skontaktować się z centralą Węglozbytu w Katowicach. Po wielu próbach wreszcie udało nam się dodzwonić, ale nie zastaliśmy prezesa. Jak powiedziała nam osoba w sekretariacie, tylko on może się wypowiedzieć dla mediów, albo wyznaczyć osobę, która to zrobi.

Tymczasem przed składem Węglozbytu na granicy Ostrowa i Gorzyc Wielkich kolejka samochodów sięga do Lamek. W piątek wydłużono godziny otwarcia do 17.00. Istnieje jednak niewielkie prawdopodobieństwo, że wszyscy zainteresowani kupią opał.

Tłum pod Węglozbytem. Co mówią mieszkańcy?

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

36 KOMENTARZE

 1. Byłoby ciepło systemowe, nie byłoby aż takiego cwaniactwa, gdzie każdy pośrednik sobie ceny dyktuje, spekulując i grając na emocjach. 🙁

  • Ciepło systemowe jest w gestii monopolisty! I to on może dyktować ceny, a wyboru nie ma – co zrobić, jak się mieszka w bloku? Chcesz mieć ciepło to płać i płacz!

  • Ludzie,nie kupujcie tego węgla za więcej niż 1000 zł.Niech sobie zjedzą. Jak ich będziecie bojkotować,odwracać się od nich plecami,to zaraz obniża cenę. NIE KUOUJCIE TEGO DROGIEGO WEGLA OD CWANIAKOW I NACIAGACZY.

 2. Przez lata promowano indywidualizm i cwaniactwo, to teraz zbieramy rezultaty. 🙁
  Co za durnie głosiły, że indywidualne podejście jest lepsze od energii systemowej? Może to ma sens w wielkich krajach, ale nie u nas. To tylko pożywka dla cwaniactwa. 🙁

  • Ciepło systemowe? Z ozc-u? Nigdy w życiu! Raz że drogo jak cholera, a poza tym ciągle awarie, modernizacje, przebudowy, remonty i ciepło wyłączone. Włączą kiedy chcą, wyłączą kiedy chcą a ja musze zimno siedzieć. Tylko indywidualne ogrzewanie ma sens. Oczywiście nie na węgiel bo to przeżytek.

  • Stos starych opon już czeka na pocięcie, a jest ich sporo. Uzbierało się latami. Będzie ciepło dobrze grzało.

 3. Na całym świecie tak duże różnice w cenie zakupu i zbytu nazwa się spekulacją i jest karane.Zastanawia fakt że nie zajmuje się tym prokuratura.

  • Prokuratura zajmuje się tylko tymi co Zerowi nie pasuje. On ma kasy ful i ludzie ( i jego wyborcy) go nie interesują.Ważniejsze stołki i kasa dla siebie a ty polaczku załóż kufajkę i chwal jeszcze ten rząd

 4. Piec na wszystko i śmieci na opał przerabiać. Stare meble, wersalki, butelki plastikowe, panele podłogowe – to czysta energia.

 5. Ludzie to już jak takie robociki reagują na wszystko. Tak jak srajtaśmę kupowali na potęgę bo wirus pozamyka nam sklepy hahah

 6. Ludzie nie kupią opału bedziemy palić czym się da mam ławę i wersalki do spalenia i cokolwiek co będzie zbędne ale Eco mamy

  • Jakbyś mi smrodziła pod nosem to licz się z interwencją. Nie stać cię na paliwo po 500+ do rządu.

 7. Szkoda że autoryzowani sprzedawcy kupują od PGG opał po 800 brutto małym składom sprzedają po 2000 netto do tego koszt transportu a zaś cena na składach wysoka

 8. To jest wina rządu bo podjeli decyzję z dnia na dzień zablokowania ruskiego węgla nie sprawdzając czy polskie kopalnie sobie poradzą zapytać dziurę po ruskim. Po prostu pozwalają żeby spekulanci żerowali na ludziach. UOKiK trzeba zainteresować tematem. Ludziom przypominają się zwierzęce instynkty z komuny.Barani pęd.

  • Cena rośnie bo kupują jak poje.ni. to i ceny podnoszą . Wojna jest po to aby każdy zarobił tak jak Obajtek z Orlenu na marzy 700 procent w porównaniu z okresem przed wojny na ukrainie

 9. Dalej głosujcie na PiS i popieracie ekoterrotystow, Polska gdzie mamy złoża na 100 lat chcą zamykać kopalnie i ratować klimat gdzie największe kraje Chiny, Rosja, Indie USA zwiększają wydobycie, unia nas zrujnuje razem z PiS, trzeba natychmiast wypowiedzieć pakiet klimatyczny, i postawić na swój węgiel a nie zamykać kopalnie

  • Może nie pamiętasz – ale to Ewa Kopacz podpisała pakiet klimatyczny, a ona raczej nie jest z PiSu

  • A ja ci przypomnę co mówił Prezydent Duda ,że węgla mamy na 200 lat a prawda jest zupełnie inna.Nasze kopalnie wyeksploatowane ,coraz głębsze wydobycie,bardzo niebezpieczne i nieopłacalne.Gdyby rząd pisi te pieniądze miliardy ,które otrzymują co roku z Uni Europejsiej w ramach pakietu klimatycznego przeznaczył na transformacje energetyczną a nie na przekupstwo elektorat,zawinestowal w fotowoltanike ,wiatraki ,których montaż zablokował durna ustawą bylibyśmy w conajmniej w 80 procentach niezależni od węgla,mieli zdrowe powietrze i zdrowszy naród Ale utrzymanie władzy jest najważniejsze a nie zdrowie narodu.

  • Obywatelu to ja Ci raczej coś powiem. Kopalnia sprzedaje eko-groszek po 900 zł za tonę, a po przejechaniu 300 km kosztuje 3300 czyli 400 procent (czyżby właściciele składów nosili węgiel w workach na plecach ze śląska że taka cena?), za farmy fotowoltaiczne i wiatraki ja dziękuję, jakbyś miał koło domu to byś wiedział o czym piszę. Ale przyznaję że powinny być takie możliwości dla indywidualnych gospodarstw domowych (dopłaty dofinansowania i sami dalibyśmy radę

 10. Dlatego zamontowałem w domu panele grzewcze na podczerwień zasilane panelami fotowoltaicznymi i w dupie mam ich węgiel. Mam ciepło kiedy chce, nie muszę pilnować żeby ekogroszku w podajniku nie brakło i nie brudze się przy wyrzucaniu popiołu. Proponuję każdemu to zrobić. Koszt paneli grzewczych na dom 155 m² to 8 tyś. Prądu też dużo nie zużywają więc są i ekologiczne i ekonomiczne.

 11. Z tytułu: „Ludzie ostatnie grosze wysypują na ten węgiel” -> Na pewno „wysypują”? Po co by mieli wysypywać forsę na stertę węgla? A nie czasem WYSUPŁUJĄ, czyli wyciągają, wyjmują? (z portfeli, z zapasów, z konta)…

 12. 5 ton po 1800= 9000 do tego szarpanie sie, czas, syf, dym i smród. Ludzie palący weglem niech zacznią liczyć i myśleć przyszłościowo. Mamy 21 a nie 19 wiek. Do starych domów bufor i grzanie w 2 taryfie. 9000zł wystarczy z nawiązką a zaoszczędzony czas można poświęcić na zdojenie państwa na modernizację kotłowni z czystego powietrza tymbardziej ze wiekszosc z Was sie pieknie kwalifikuje. Kwestia chcieć iść do przodu a nie dziedziczyć niedolę.

 13. Wy się tak nie posrajcie tymi oponami, wersalkami, butelkami ławami itp. zaczadzicie się i tyle w temacie. Co roku jest wiele rodzin co palą śmieciami i później w mediach np wybuch pożar, rodzina zbiera na dom, zapaliła się sadza, zaczadziła się rodzina itp idt. Cwaniactwo ma krótkie nogi. Zastanów się czy warto.
  Po 2 mamy dzieci, wnuki. Pamiętaj jedno na tym świecie nie jesteś wieczność. To ty zostawiasz swoim dzieciom i wnukom taki świat, to Ty trujesz swoją rodzinę,swoje dzieci, sąsiadów i sam siebie. Warto?
  Po 3 niech nikt nie kozaczy, bo każdemu jest ciężko. Ja mam kredyt, dom i założyłem instalacje gazową 3 lata temu. I też za gaz muszę płacić. Spokojnie nie kupię pieca na węgiel czy ekogroszek, bo gaz też drogi, czy węgiel a mógłbym palić oponami, czy śmieciami. Trochę szacunku dla samych siebie, naszych dzieci i przyszłych pokoleń.

 14. Morawiecki,Sasin i pozostali naród w tyłku mają tylko Ukraińcy i czubek własnych nosów widzą ,,kończycie waści wstydu oszczędźcie!!!!

 15. Dobrze że w tamtym roku założyłem piec gazowy niemam syfu latania składowania cenowo to w zyciu nie wydam tyle co ci ludzie w kolejce na gaz do tego korzystam z programu czyste powietrze i pare tyś wpadnie ludzie 21 wiek

 16. Czy wiecie że eksport do Niemiec ma się dobrze! Niemcy wybudowali nową elektrownię na węgiel. Ekologia!!! Nam narzucają normy, nakazują zamykać kopalnie bo nie rentowne, nie eko…. A sami wykupują to co zostało w składach kopalnianych. Jeszcze poprzedniej jesieni transporty zamiast na skład węgla w Pl to wywozili do D.

  • Wypakować ze skarpet składaną forsę na „czarną” godzinę -ta nadeszła i przestać chodzić do kafejek w rynku na herbatkę z ciasteczkiem.

 17. Co z ludźmi starszymi zostaną na zimę bez węgla nie stać ich na tak drogi węgiel rząd o nich zapomniał 13 14 tu nie pomoże

 18. Ludziska się cieszą że Morawiecki zawiesił import węgla z Rosji. Teraz stoją w kolejkach za węglem. Z gazem też nie będzie wesoło. Zbierajcie chrust i szyszki. Wstawcie kozę do kuchni i będziecie się grzać.

 19. Pisowskie tuzy intelektu do Wronek Elektrownia w Ostrołęce 2 miliardy w błoto Inflacja 12do 20% to SETKI miliardy
  z kieszeni konsumentów Kary z Unji za pseldoizbe to kolejny M I L I A R D Plichta za Amberd Gold 700 milionów i 25 lat PAKI ile dostaną Tuzy Intelektu z Rzadu?

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick