Sznur aut pod składem opału. Ludzie czekają na węgiel [WIDEO] [ZDJĘCIA]

38
Pod składem węgla w Gorzycach Wielkich kolejka aut. Pospolite ruszenie po opał wywołała informacja o zaplanowanej na piątek dostawie tego surowca, którego ostatnio zaczęło brakować. Mieszkańcy Ostrowa i okolic ruszyli, by zapewnić sobie możliwość kupna. Kolejka aut stale rośnie.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT:

Takiej kolejki aut pod składem opału nie było od lat. W Internecie gruchnęła informacja, że w piątek mają dotrzeć do Ostrowa Wielkopolskiego dostawy węgla. „Od jutra rusza sprzedaż węgla na składowisku” – czytamy w komunikacie opublikowanym na fanpage’u Węglozbytu.

Mieszkańcy nie czekali długo i wsiedli w auta. Pod składowiskiem węgla w Gorzycach Wielkich tłum gęstnieje z każdą minutą. Samochodów przybywa. Można ich naliczyć już około stu. Niewykluczone, że to nie koniec.

Szalejące ceny węgla, kryzys wywołany wojną w Ukrainie i zapowiedzi wprowadzenia zakazu eksportu rosyjskiego węgla do Polski to gotowe scenariusze do spekulacji, plotek, a co za tym idzie destabilizacji sytuacji na rynku. Swoje robi właśnie zwiększony popyt. Od tygodni ludzie dzwonią do składów opału z pytaniami, czy jest dostępny węgiel i po ile. Zwiększone zainteresowanie także może mieć wpływ na ceny. Czynników jednak jest znacznie więcej.

Jeszcze we wrześniu 2021 roku tona ekogroszku kosztowała poniżej 1 000 zł. W marcu 2022 można ją było kupić za ok. 1 500 zł, a na przełomie marca i kwietnia za ok. 2 000 zł. Teraz ceny szybują już do 3 000 zł i trudno szukać gwarancji mówiących, że to już górna granica, jaką ceny węgla mogą osiągnąć.

To wszystko sprawia, że niepokój wśród osób opalających w domach węglem narasta podsycana niepewnością i trudną do przewidzenia sytuacją w przeszłości. Kto kupił opał na zimę wczesną wiosną, może teraz spać spokojnie, ale zdecydowana większość jednak tego nie uczyniła.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

38 KOMENTARZE

  • Nieprawda. Był tylko miał energetyczny należący do Agencji Rezerw Materiałowych czyli zapasy rządowe w razie kryzysu. Nawet tych już nie ma. Place są puste.

 1. Starczy dla każdego całe wachadlo ma przyjachac to jest że 40 wagonów każdy 40ton sprzedaż tylko odbiorcy indywidualni nie handlarze cena 1400zl to jest cena za ekogroszek

  • No nie wiem czy starczy, marne 1600 ton .. 100 aut każdy po 5 ton to już 1/3 nie ma … nie mam zamiaru stać jak idiota w kolejce jak za komuny

 2. Centrala Zbytu Węgla znajduje się w Ostrowie Wlkp., a nie w Gorzycach Wielkich. I teraz pytanie, na które pewnie nikt nie udzieli mi rzeczowej odpowiedzi: dlaczego niedawno ustanowiony w tym miejscu centralny magazyn węgla, jedno z największych składowisk w Europie, nie sprzedaje regularnie opału w normalnej cenie?

  • Jak to dlaczego ? Bo odpowiada za to koleś który wywalił 70 baniek w kosmos na jakieś wybory kopertowe ktore sie nie odbyly. Tak moi Państwo, za kopalnie i składy węgla odpowiada Jacek Sasin.

  • Bo ludzie wybrali pis. Znaczy większość głosujących wybrała. Satysfakcjonuje odpowiedź?

  • Sprzedają po cenie jaką ty wyborco ustalasz przy pomocy swoich przedstawicieli na Wiejskiej. Więc o co ci chodzi, więc o co ci chodzi.

 3. A gdzie policja stojące na drodze w kolejce pojazdy tamują ruch nie można płynnie przejechać w duch kierunkach

  • Jakoś jechałam po 5 i przejąć halo się w obie strony mini stojących na poboczu aut

 4. Ceny opału na weglozbycie są ustalane po przeglądzie cen na miejscowych składach i zatwierdzane w Katowicach a brak opału to winik ograniczenia przez rząd wydobycia na kopalniach związanych z emisją CO2 po sprzedaży praw do emisji spalin unia mocno narzucila nam kary za ich przekroczenia no i odejście od rosyjskiego węgla stond te braki

  • Bzdurzysz. Jeżdżę tam kilka razy dziennie i nie ma żadnego problemu. Nie pisz głupot.

 5. Przecież to złodziejstwo najpierw okazją była pandemia a teraz wojna , a lepszej okazji na załatwienie dziury wykopanej przez PiS i jego rozdawnictwo nie ma .

 6. Całe szczęście z tymi cenami. Kmiotki przestaną palić węglem i zaczną myśleć o bardziej ekologicznych sposobach ogrzewania. Nie godzę się z sytuacją, że inni mają prawo mnie truć. I od września akcja kontroli dymu i kary po kilka tysięcy zł. Kmiotki się nauczą 😉

 7. Cała ekologia dostanie w łeb, ludzie będą palili śmieciami i czym się da. Skoro nie ma węgla to tak się stanie , a jeszcze do tego kosmiczne ceny. Skąd przysłowiowy Kowalski weźmie pieniądze na węgiel skoro ma 1200 zł emerytury ? Nie stać go na leki , jedzenie i opał .

  • Jak ktoś ma 1200 zł emerytury, to znaczy, że całe życie hulał i nie chciało mu się pracować. Nie jest mi szkoda takich ludzi

 8. Podziękujcie pisowcom i tym którzy na nich głosują sprzedawczykom za 500+ 300+ emerytom którzy cieszą się jak głupi z bateryjki bo dostali 13 i 14 emeryture .

 9. Za to wszystko winne jest tylko i wyłącznie PiS. To oni z dnia na dzień rozregulowali rynek wprowadzając embargo(wyszli przed szereg europy) nie zapewniając własnemu narodowi ŻADNEJ alternatywy. Embargo zostało wprowadzone na użytkowników węgla. Skoro to jest słuszne to ja proponuje od jutra wprowadzić embargo np na rosyjską ropę, dlaczego nie?

 10. Jest wyjście meble ktòre mają iść na śmieci dadźą opał i ciepło a śmieciarnia pozbędzie się problemu .ludzie kiedyś wykorzystywali na opał to i takie czasy że trzeba .

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick