„Po parku kiedyś przechadzały się pawie…”, czyli powrót do korzeni

0
Ptactwo w parku? Oczywiście, ale nie zwyczajne. W krotoszyńskim Parku Miejskim oprócz gołębi czy wielu innych pospolitych gatunków od kilku dni można oglądać unikatowe ptaki ozdobne. Wolierę, która stanęła przy budynku Prokuratury zamieszkują m.in. unikatowe białe pawie. Skąd pomysł na to, aby taka inwestycja powstała w zielonym sercu miasta?

Park Miejski w Krotoszynie to kawał historii. Założony w XVII wieku jako ogród włoski, w wieku XIX przekształcony został w angielski park krajobrazowy z okazami drzew i ptaków egzotycznych. Potem zmienił się w miejsce jakich w całym kraju są setki. Władze miasta postanowiły jednak wrócić do korzeni. – Starsi mieszkańcy Krotoszyna mówili, że dawniej po parku przechadzały się pawie. Postanowiliśmy w ramach rewitalizacji Parku Miejskiego wybudować wolierę i wprowadzić trochę egzotyki – wyjaśnia burmistrz miasta Franciszek Marszałek.

Wolierę zamieszkało ozdobne ptactwo czyli bażanty, papugi nimfy, papużki nierozłączki oraz pawie – królewskie i unikatowe, białe. Jak się okazuje, woliera to nie tylko element rewitalizacji parku, ale i efekt współpracy krotoszyńskiego samorządu z krajami Europy Zachodniej. – Gdybyśmy mieli szukać korzeni tej inspiracji to z pewnością bodźcem do tego projektu były nasze kontakty partnerskie z Francją. Tam woliery są bardzo popularne i jest ich wiele w parkach. Najwięcej jest papug, stąd i u nas postanowiliśmy je wprowadzić – mówi nam burmistrz.

Mieszkańcy Krotoszyna teraz znacznie chętniej przychodzą do parku. Ptaki spodobały się szczególnie dzieciom, ale i dorośli chętnie je fotografują czy obserwują. Niestety, jest wielce ryzykowne, że krotoszynianie będą dokarmiać okazy, co jest SUROWO ZABRONIONE. Urzędnicy przyznają, że w przeszłości dochodziło już do zatrucia np. kaczek w stawie poprzez właśnie dokarmianie zwierząt przez mieszkańców. Wkrótce na wolierze pojawią się tabliczki informujące o zakazie wrzucania jedzenia ptakom.

Szczegóły w załączonym materiale filmowym.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick