Pleszewskie Centrum Medyczne kupi egzoszkielet dla pacjentów!

0
Egzoszkielet i trzy multisensoryczne systemy terapeutyczne kończyn zostaną zakupione przez Pleszewskie Centrum Medyczne za pieniądze, które placówka otrzymała z Ministerstwa Zdrowia. 900 tysięcy złotych dla szpitala to efekt ministerialnego konkursu dotyczącego narodowej strategii onkologicznej w 2021 roku.

Egzoszkielet to przenośny, bioniczny szkielet, który pełni bardzo ważną rolę w rehabilitacji pacjentów z niedowładem kończyn dolnych lub z porażeniem. Składa się ze sztywnej, samonośnej konstrukcji posiadającej różne tryby pozwalające na szerokie zastosowanie urządzenia. Inicjuje naturalny chód nie obciążając kończyn. Pozwala również na szybką modyfikację wzorca chodu w momencie prowadzenia rehabilitacji. – Egzoszkielet jest urządzeniem przydatnym w szeroko pojętej rehabilitacji pacjentów. Jego skuteczność przy przywracani ich do sprawności jest duża, dlatego cieszymy się, że taki sprzęt będzie funkcjonował w naszym szpitalu i służył pacjentom –uważa Błażej Gorczyński, prezes PCM.

Egzoszkielet sprawia, że pacjent może bezpiecznie odbywać m.in. treningi równowagi, wykonywać przysiady, czy spacerować w miejscu. Koszt zakupu egzoszkieletu to 770 tysięcy złotych. Jednak to nie koniec. Pleszewskie Centrum Medyczne w ramach ministerialnego dofinansowania zakupi jeszcze multisensoryczne systemy terapeutyczne kończyn. – Jedno urządzenie to interaktywny stół przeznaczony do rehabilitacji kończyn górnych. Mogą z nich korzystać nie tylko dorośli, ale również dzieci. Terapia pozwala m.in. na dostosowanie urządzeń do ćwiczeń z pozycji stojącej lub siedzącej, daje też możliwość ćwiczeń bilateralnych i unilateralnych. Sprawdza się również w terapii funkcji motorycznych i kognitywnych – wylicza Aldona Zielińska-Perlińska, ordynator Oddziału Rehabilitacji w Pleszewskim Centrum Medycznym. 

Szpital zakupi także dwa kompaktowe, przenośne zestawy z pakietem funkcji pomocnych  w rehabilitowaniu pacjentów mających dysfunkcje motoryczne całego ciała. Urządzenia są ukierunkowane na diagnostykę i terapię kończyn górnych. Bazują na czujnikach i pozwalają na interaktywną terapię całego ciała. Przywracają do sprawności nie tylko ręce, nogi ale i też głowę oraz i tułów. Wszystkie trzy multisensoryczne systemy są warte ponad 200 tysięcy złotych i trafią do szpitala już w przyszłym roku.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick