Pleszewski szpital u progu piątej fali. Co z pacjentami onkologicznymi?

1
Pleszewskie Centrum Medyczne tak, jak pozostałe placówki medyczne w regionie przygotowuje się na efekty piątej fali koronawirusa, która została już potwierdzona w Polsce. Szpital w Pleszewie posiada m.in. oddział onkologiczny i to ci pacjenci najbardziej drżą o swoje zdrowie. Prezes lecznicy zapewnia jednak, że nie planuje ograniczyć dostępu do leczenia pacjentom nie-covidowym.

Do Polski dotarła piąta fala koronawirusa, a szpitale przygotowują się na duży przyrost zakażonych pacjentów, którzy będą wymagać hospitalizacji. Wśród nich jest Pleszewskie Centrum Medyczne dysponujące 48 łóżkami covidowymi w tym pięcioma respiratorowymi.

Szpital posiada także oddział onkologiczny i to jego pacjenci drżą o dostęp do leczenia w dobie epidemii. – W tym przypadku żadnych ograniczeń nie wprowadzaliśmy. Wyszliśmy z założenia, że są to tak poważne schorzenia, że wymagają bezpośredniego przyjęcia i reakcji na bieżąco. Tutaj żadnych ograniczeń nie było. Oczywiście poza ograniczeniami sanitarnymi, czyli koniecznością wymazywania i weryfikacji pacjentów, którzy byliby nosicielami do izolacji – mówi Błażej Górczyński, prezes PCM.

Szpital w Pleszewie dysponuje łóżkami covidowymi dodatkowo. Oznacza to, że nie ucierpiał na tym żaden z oddziałów. Istnieje jednak ryzyko, że w momencie bardzo dużego przyrostu osób z COVID-19 wymagających hospitalizacji, trzeba będzie ograniczyć działalność niektórych oddziałów. – 50 dodatkowych łóżek jest do zorganizowania na odpowiednim poziomie. W przypadku, gdyby tych łóżek miałoby być więcej, trzeba będzie ograniczyć inne zakresy udzielanych świadczeń. Nie zakładamy, żeby taka sytuacja miała jednak miejsce – dodaje Górczyński.

Szpital myśli także o personelu medycznym, który mimo ponad 90% wyszczepienia może zachorować. – Takie ryzyko też identyfikujemy. Jest zespół powołany specjalnie do reagowania w przypadku, w którym wzrost zachorowań będzie na tyle istotny, że będzie utrudniał zabezpieczenie oddziałów. W skład tego zespołu wchodzi pielęgniarka epidemiologiczna, dyrektorzy, dyrektor do spraw medycznych, koordynator COVID, ordynator Szpitalnego Oddziału Ratunkowego – wymienia prezes PCM.

Według najnowszego, dobowego raportu zakażeń, pozytywny wynik na obecność koronawirusa w powiecie pleszewskim otrzymało w poniedziałek 26 osób. Na kwarantannie przebywają 852 osoby.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

  1. Na jaki duży !!! nie siejcie paniki. Przecież ilość zgonów spada , łóżka rezspiratorowe tylko w 45 % obłożone , więc skąd ta panika ja się pytam!!

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick