Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
Do Polski dotarła piąta fala koronawirusa, a szpitale przygotowują się na duży przyrost zakażonych pacjentów, którzy będą wymagać hospitalizacji. Wśród nich jest Pleszewskie Centrum Medyczne dysponujące 48 łóżkami covidowymi w tym pięcioma respiratorowymi.
Szpital posiada także oddział onkologiczny i to jego pacjenci drżą o dostęp do leczenia w dobie epidemii. – W tym przypadku żadnych ograniczeń nie wprowadzaliśmy. Wyszliśmy z założenia, że są to tak poważne schorzenia, że wymagają bezpośredniego przyjęcia i reakcji na bieżąco. Tutaj żadnych ograniczeń nie było. Oczywiście poza ograniczeniami sanitarnymi, czyli koniecznością wymazywania i weryfikacji pacjentów, którzy byliby nosicielami do izolacji – mówi Błażej Górczyński, prezes PCM.
Szpital w Pleszewie dysponuje łóżkami covidowymi dodatkowo. Oznacza to, że nie ucierpiał na tym żaden z oddziałów. Istnieje jednak ryzyko, że w momencie bardzo dużego przyrostu osób z COVID-19 wymagających hospitalizacji, trzeba będzie ograniczyć działalność niektórych oddziałów. – 50 dodatkowych łóżek jest do zorganizowania na odpowiednim poziomie. W przypadku, gdyby tych łóżek miałoby być więcej, trzeba będzie ograniczyć inne zakresy udzielanych świadczeń. Nie zakładamy, żeby taka sytuacja miała jednak miejsce – dodaje Górczyński.
Szpital myśli także o personelu medycznym, który mimo ponad 90% wyszczepienia może zachorować. – Takie ryzyko też identyfikujemy. Jest zespół powołany specjalnie do reagowania w przypadku, w którym wzrost zachorowań będzie na tyle istotny, że będzie utrudniał zabezpieczenie oddziałów. W skład tego zespołu wchodzi pielęgniarka epidemiologiczna, dyrektorzy, dyrektor do spraw medycznych, koordynator COVID, ordynator Szpitalnego Oddziału Ratunkowego – wymienia prezes PCM.
Według najnowszego, dobowego raportu zakażeń, pozytywny wynik na obecność koronawirusa w powiecie pleszewskim otrzymało w poniedziałek 26 osób. Na kwarantannie przebywają 852 osoby.
poniedziałek, 24 stycznia, 2022
Na jaki duży !!! nie siejcie paniki. Przecież ilość zgonów spada , łóżka rezspiratorowe tylko w 45 % obłożone , więc skąd ta panika ja się pytam!!