Pleszew. Od wtorku rusza składanie wniosków o preferencyjny zakup węgla

0
zdjęcie poglądowe | fot. Pixabay
Od wtorku, 8 listopada mieszkańcy gminy Pleszew mogą składać wnioski o przyznanie pierwszej z dwóch transz węgla. Będzie go można kupić - jak podkreślają przedstawiciele rządu - na preferencyjnych warunkach, a więc maksymalnie po 2 tys. zł brutto za 1 t. Szczegóły i formularz wniosku na wlkp24.info.

Pleszew jest kolejnym miastem, którego mieszkańcy mogą składać wnioski o zakup węgla na preferencyjnych warunkach. Są nimi: kupno maksymalnie 1,5 t do końca 2022 roku w cenie maksymalnie 2 tys. zł brutto za tonę nie wliczając w to kosztów transportu. Drugą transzę będzie można kupić – jak zapewniają przedstawiciele rządu – od początku przyszłego roku z myślą o drugiej części zimy.

CZYTAJ TEŻ: Tona węgla za 2000 zł? Nie wszyscy go dostaną. [SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY]

Samorządowi urzędnicy podkreślają, że wniosek o zakup węgla od miasta po preferencyjnej cenie może złożyć każda osoba fizyczna zamieszkująca gospodarstwo domowe na terenie Pleszewa (miasta) oraz gminy.

Czym jest gospodarstwo domowe w rozumieniu przepisów?

Zgodnie z wykładnią ustawy umożliwiającej sprzedaż przez samorządy węgla po preferencyjnej cenie gospodarstwo domowe to:

  • osoba fizyczna samotnie zamieszkująca i gospodarująca (gospodarstwo domowe jednoosobowe)
    albo
  • osoba fizyczna oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo domowe wieloosobowe).

CZYTAJ TEŻ: Kolejna gmina będzie dystrybuować węgiel. Sprawdź, który samorząd włącza się w jego dystrybucję

Uwaga: Jeśli pod jednym adresem znajduje się więcej niż jedno gospodarstwo domowe, a do wspólnego ogrzewania wykorzystują one jeden kocioł na węgiel, to zakup węgla po preferencyjnej cenie będzie przysługiwał tylko dla jednego gospodarstwa domowego.

Kto będzie mógł otrzymać węgiel? W tym gronie znajdą się osoby, które poprawnie zgłosiły gospodarstwo domowe do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (wpisanie węgla jako głównego źródła ogrzewania) oraz są uprawnione do otrzymania dodatku węglowego.

CZYTAJ TEŻ: Krotoszyn sprzedaje węgiel. Gdzie pobrać i złożyć wniosek?

Ograniczenia w zakupie węgla. Opał będzie można kupić w dwóch transzach – czytamy w urzędowych dokumentach:

  • maksymalnie 1,5 t – do 31 grudnia 2022 r.,
  • maksymalnie 1,5 t – od 1 stycznia do 30 kwietnia 2023 r.

Gdzie można złożyć wniosek? Wnioski o zakup I transzy węgla można składać do 15 grudnia 2022 r. w Wydziale Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta i Gminy w Pleszewie (pokój nr 111) tel. 62 7428 343.

Uwaga: Do 17 listopada wydłużone zostaną godziny przyjmowania wniosków do 19.00.

POBIERZ WNIOSEK

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick