Tona węgla za 2000 zł? Nie wszyscy go dostaną. [SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY]

2
W Ostrowie Wielkopolskim można składać wnioski na zakup węgla po cenie maksymalnej 2000 zł brutto za tonę. Nie wszyscy jednak będą mogli otrzymać taką pomoc. Nieznane jest też pochodzenie surowca, który będzie mógł zostać rozdysponowany. Szczegóły znajdziesz na wlkp24.info.

Ostrowski urząd miejski wystosował do mieszkańców komunikat w sprawie „preferencyjnego zakupu węgla kamiennego dla gospodarstw domowych”. Surowiec (groszek, orzech, miał) ma kosztować maksymalnie 2000 zł brutto za tonę Zapisy ogłoszono w związku z wejściem w życie ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych.

„Wniosek o zakup węgla od miasta po preferencyjnej cenie może złożyć osoba fizyczna zamieszkująca w gospodarstwie domowym prowadzonym na terenie Ostrowa Wielkopolskiego, na rzecz którego dokonywany jest zakup węgla” – informują urzędnicy.

W komunikacie doprecyzowano, jak rozumiane jest „gospodarstwo domowe”. To pojęcie obejmuje:

 • osobę fizyczną samotnie zamieszkującą i gospodarującą (gospodarstwo domowe jednoosobowe)
  albo
 • osobę fizyczną oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo domowe wieloosobowe).

Dwie rodziny, jeden dom i jeden piec. Ile wniosków o węgiel można złożyć?

To pytanie, które nurtuje wielu. Według przepisów dotyczących możliwości preferencyjnego zakupu węgla uznaje się, że jeśli pod jednym adresem znajduje się więcej, niż jedno gospodarstwo domowe, a budynek jest ogrzewany jednym kotłem na węgiel, zakup opału po cenie nieprzekraczającej 2000 zł za tonę przysługuje jednemu gospodarstwu.

Zakup będzie dostępny dla osób, które są:

 • uprawnione do otrzymania dodatku węglowego oraz które dokonały prawidłowego zgłoszenia
  lub
 • wpisania węgla jako głównego źródła ogrzewania w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Węgiel w dwóch transzach

Warto mieć na uwadze, że opał w ramach nowych przepisów można kupić w dwóch transzach:

 • maksymalnie 1500 kg do 31 grudnia 2022,
 • maksymalnie 1500 kg od 1 stycznia do 30 kwietnia 2023.

To oznacza, że od 1 stycznia 2023 roku będzie trzeba złożyć jeszcze jeden wniosek o zakup węgla w preferencyjnej cenie.

UWAGA: Kto NIE BĘDZIE MÓGŁ SKORZYSTAĆ z preferencyjnego zakupu węgla?

Na tej liście znajdują się gospodarstwa domowe, które na sezon 2022/2023 nabyły węgiel  po cenie niższej niż 2000 zł brutto za tonę w ilości co najmniej takiej, jak określona w rozporządzeniu Ministra Aktywów Państwowych z dnia 2 listopada 2022 roku w sprawie ilości paliwa stałego dostępnej dla jednego gospodarstwa domowego w ramach zakupu preferencyjnego.

Prawo do skorzystania z preferencyjnego zakupu opału w myśl ustawy nie będzie przysługiwało również osobom, które kupiły wcześniej węgiel np. w sklepie Polskiej Grupy Górniczej.

Punkt redystrybucji węgla na terenie Ostrowa Wielkopolskiego

 • Teren Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego przy ul. Grunwaldzkiej 74.

Pochodzenie węgla do dystrybucji wśród mieszkańców

Jak czytamy w komunikacie opublikowanym przez władze Ostrowa, urzędnicy samorządowi „nie dysponują informacjami na temat kraju pochodzenia oraz jakości węgla, który będzie można zakupić po preferencyjnej cenie zgodnie z ustawą”.

Dane potrzebne do złożenia wniosku

 • imię i nazwisko,
 • adres gospodarstwa domowego, na rzecz którego dokonywany jest preferencyjny zakup węgla,
 • adres poczty elektronicznej lub numer telefonu w celu kontaktu do umówienia terminu dostawy/odbioru paliwa stałego,
 • określenie rodzaju zamawianego sortymentu (groszek, orzech lub miał) oraz jego ilość,
 • stosowne informacje i oświadczenia (zawarte we wzorze wniosku),
 • wniosek musi zostać podpisany.

Wniosek o zakup preferencyjny będzie zawierał również oświadczenie, że „ani wnioskodawca, ani żaden członek jego gospodarstwa domowego nie kupili paliwa stałego na sezon grzewczy 2022–2023 po cenie niższej niż 2000 zł brutto za tonę w ilości, co najmniej takiej jak określona w rozporządzeniu” – czytamy w urzędowym komunikacie.

Jeśli wniosek będzie dotyczyć zakupu do końca 2022 r., oświadczenie będzie dotyczyć ilości wskazanej w rozporządzeniu dla okresu do końca  tego roku.  Gdy wniosek będzie dotyczył zakupu od 1 stycznia 2023 r., to w oświadczeniu wskazywana będzie ilość węgla przewidziana na cały sezon grzewczy.

Jeśli wniosek będzie zawierał błędy formalne, wnioskodawca zostanie wezwany do uzupełnienia wniosku. Może to spowodować wydłużenie procedury zakupu opału.

Jak i gdzie można złożyć wniosek?

 • osobiście w wersji papierowej w siedzibie Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim (al. Powstańców Wielkopolskich 18, 63-400 Ostrów Wielkopolski),
 • korespondencyjnie w wersji papierowej na adres Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim (al. Powstańców Wielkopolskich 18, 63-400 Ostrów Wielkopolski),
 • w formie dokumentu elektronicznego przez elektroniczną skrzynkę podawczą organu (ePUAP: /MiastoOstrowWielkopolski/skrytka, Gmina Miejska Ostrów Wielkopolski).
  Opłaty.

Opłaty za węgiel

Złożenie wniosku nie wymaga uiszczania żadnych opłat.

Należy jednak pamiętać, że do ceny węgla (maksymalnie 2000 zł brutto za tonę) trzeba doliczyć koszt transportu w wysokości wskazanej przez Ostrowski Zakład Ciepłowniczy. „Kosztu tego nie będzie ponosił wnioskodawca, jeśli zdecyduje się na samodzielny odbiór węgla ze składu. Uwaga! Jeśli Mieszkaniec zdecyduje się samodzielnie odebrać węgiel, będzie musiał zapewnić sobie środek transportu, na który zmieści się całe zamówienie. Niedopuszczalny będzie odbiór węgla w częściach” – znajdujemy w komunikacie opublikowanym przez władze samorządowe.

Opłatę będzie trzeba uiścić przelewem na konto bankowe:

Urząd Miejski w Ostrowie Wielkopolskim
al. Powstańców Wielkopolskich 18
63-400 Ostrów Wielkopolski
BOŚ o/Ostrów Wlkp. 41 1540 1173 2001 4000 1010 0005

Uwaga: Nie wolno dokonać przelewu, dopóki urzędnik nie przekaże wnioskodawcy informacji o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku.

Rozpatrywanie wniosków

Urząd zapewnia, że wnioski będą rozpatrywane „niezwłocznie”, a w celu ich rozpatrzenia będą sprawdzane następujące informacje:

 • czy wnioskodawca otrzymał dodatek węglowy,
 • jeśli wnioskodawca nie złożył wniosku o dodatek węglowy, zostanie sprawdzone, czy spełnia warunki, aby go otrzymać w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, w której zostało zgłoszone źródło ogrzewania gospodarstwa domowego przez wnioskodawcę.

W ramach weryfikacji wniosku sprawdzone mają zostać też baza PESEL oraz rejestr mieszkańców miasta.

„Jeśli wniosek będzie właściwie wypełniony i przejdzie weryfikację, przekażemy Twoje dane do Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego, którego pracownicy skontaktują się z Tobą w celu umówienia terminu dostawy/odbioru węgla” – podkreślają urzędnicy.

Co w przypadku odrzucenia wniosku?

Jeśli wniosek zostanie odrzucony, ponieważ wnioskodawcy nie przysługuje prawo do zakupu węgla na preferencyjnych warunkach, urząd wyśle do takiej osoby informację mailem, na skrytkę podawczą lub listownie – w zależności od sposobu złożenia wniosku.

W razie pytań lub wątpliwości mieszkańcy mogą skontaktować się z urzędem telefonicznie:

 • 62 582 24 44,
 • 62 582 25 10.

Dokumenty

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

 1. I znów w plecy. W PGG zkupilem 2 tony węgla i i moge dokupic tone miału na okres 12 MIESIECY. W gminie na sezon 2022/2023 mógłbym zakupic 3 tony węgla. Dlaczego ?

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick