DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Pleszew: Mieszkańcy wybrali projekty, młodzież "olała" głosowanie

Pleszewski Budżet Obywatelski składa się z trzech kategorii. Mieszkańcy składają wnioski na zadania inwestycyjne, projekty pozainwestycyjne i zadania młodzieżowe.

Z zadań inwestycyjnych najbardziej do gustu przypadł pleszewianom pomysł zakupu lekkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego wraz ze sprzętem dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Pleszewie za 193 tysiące złotych. Głosowała „za” 1446 osób. Drugim zwycięskim projektem została modernizacja i przebudowa pleszewskiego kina „Hel” zarówno 200 tysięcy. Pomysł poparło 509 mieszkańców.

Zwycięskie zadania pozainwestycyjne to widowisko plenerowe „Misterium Męki Pańskiej” za 39,5 tys. zł, a inicjatywa przypadła do gustu 730 osobom. Kolejnym wydarzeniem zrealizowanym w ramach BO będzie „Summer Festival Pleszew 2018 – Muzyka Każdego Pokolenia”. Na ten projekt za 45 tysięcy głosowało 486 osób.

Niestety, w tym roku najmniej aktywna była młodzież. W ramach zadań młodzieżowych złożono tylko dwa projekty – zajęcia z Krav Magi oraz „Spotkania z Melpomeną” czyli XV Jubileuszowe Szkolne Teatralia. Oba projekty zamykały się w kwocie 10 tysięcy złotych. Łącznie w tej kategorii wpłynęły 22 głosy, z czego 13 na pierwszy ze wspomnianych projektów. Na konferencji prasowej podsumowującej Pleszewski Budżet Obywatelski wiceburmistrz Pleszewa Arkadiusz Ptak stwierdził, że w kolejnym roku trzeba będzie przemyśleć sens tworzenia kategorii „Zadania młodzieżowe”, bo najwyraźniej BO nie jest priorytetem młodych mieszkańców.

W całym tegorocznym Pleszewskim Budżecie Obywatelskim zgłoszono 16 projektów. Dwa wnioski odpadły w trakcie weryfikacji formalnej, jeden wnioskodawca dobrowolnie wycofał swój projekt. Ostatecznie mieszkańcy głosować mogli na 13 pomysłów. Złożono 2781 kart do głosowania i wszystkie głosy zostały oddane prawidłowo. Głosować mogli mieszkańcy miasta i gminy Pleszew uprawnieni do głosowania oraz młodzież między 15 a 18 rokiem życia na zadania młodzieżowe.

źródło: UMiG Pleszew/własne

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz