PKP wyremontowało legendarnego „Jamnika”. Zobaczysz go w sobotę

0
Zakład Napraw Taboru Spółki PKP Cargotabor z Ostrowa Wielkopolskiego wyremontował lokomotywę elektryczną ET41-153, której prezentacja wraz z uroczystym odsłonięciem odbędzie się w najbliższą sobotę.

Lokomotywa PKP Cargo została odmalowana w barwy spółki z lat 90. To nie pierwszy raz, kiedy firma uczestniczy w działaniach związanych z ochrona dziedzictwa kolejowego. Firma przywraca wyremontowanym jednostkom barwy różnych serii pociągów towarowych z ubiegłego wieku. Lokomotywa ET41-153 jest kolejnym pojazdem, który w historycznych barwach opuszcza zakład w Ostrowie Wielkopolskim. Do 2019 r. wyremontowane mają zostać aż 24 takie jednostki.

>> Jesteśmy też na Facebooku. Polub nasz fanpage! <<

– Głównie na prośbę miłośników kolei, których jest w Polsce bardzo dużo, staramy się z każdej serii lokomotyw, które eksploatuje spółka PKP Cargo, odmalować kilka sztuk, aby pokazać, jak to wyglądało kiedyś – mówi dyrektor zakładu Sławomir Szymczak. – Oprócz naprawy głównej lokomotywa przeszła również gruntowną modernizację związana z poprawą pracy maszynistów – dodaje.

W tym celu przebudowano kabinę maszynisty, zamontowano nowy ergonomiczny pulpit i
nowoczesny prędkościomierz z rejestratorem wydarzeń, a także klimatyzację i nowe fotele. Poprawiono również izolacje akustyczną.

Pojazd przez miłośników pieszczotliwie nazywany jest „Jamnikiem”. Wynika to z faktu, że są to dwie lokomotywy EU07 połączone w całość i stąd potoczna nazwa na tę jednostkę. Lokomotywa miała być już przekazana do kasacji. Koncepcja jednak się zmieniła, a jednostka została skierowana do gruntownej naprawy.

Zakład Napraw Taboru PKP CargoTabor w Ostrowie Wielkopolskim jest jedynym w Polsce
wykonawcą naprawy głównej na poziomie piątym, czyli naprawy generalnej. Lokomotywa, która opuszcza ostrowski zakład jest również wstępnie przygotowywana do eksploatacji na terenie Czech i Słowacji. Będzie służyła do obsługi ciężkich pociągów towarowych.

W sobotę 7 lipca na terenie zakładu PKP Cargo przy ul. Ks. Ignacego Jana Skorupki 2b w Ostrowie Wielkopolskim będzie można obejrzeć prezentację odrestaurowanej lokomotywy, która przez kolejne lata będzie służyć spółce. Podziwiać ją będzie można od 11.00 do 14.00.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick