PiS chciało 95 proc. bonifikaty, a miasto dało 75 proc. Dlaczego?

22
Prawo i Sprawiedliwość proponowało 95 proc., a prezydent Beata Klimek – 75 proc. Przedstawiciele miasta tłumaczą, że ich propozycja bonifikat od opłat jednorazowych z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego we własność jest korzystniejsza. Członkowie PiS-u mają jednak inne zdanie na ten temat.

Temat wysokości bonifikat od opłat jednorazowych z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego na własność wywołał gorącą dyskusję wśród władz, radnych i mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego.

Na lutowym posiedzeniu komisji klub radnych Prawa i Sprawiedliwości zgłosił projekt uchwały, który mówił o 95% bonifikacie. Uzyskał on poparcie pozostałych członków. Jak mówi radny PiS-u Dawid Korzeniewski, obecni byli wówczas także prezydent Beata Klimek oraz wiceprezydent Mikołaj Kostka. Nie zgłosili żadnych uwag, ale na sesji została zaproponowana alternatywna uchwała, która proponowała 75-proc. bonifikatę.

Projekt uchwały Prawa i Sprawiedliwości przewidywał, że bonifikata w pierwszym roku wyniesie 95 proc., w drugim – 60, a w trzecim – 50. Mniejsze zniżki miały obowiązywać także w kolejnych trzech latach. W propozycji Beaty Klimek czytamy, że zniżka w pierwszym roku wynosi 75 proc., w drugim – 65, a w trzecim – 55. Wiceprezydent Mikołaj Kostka zwraca uwagę, że bonifikaty to rozwiązanie nieobowiązkowe, a do tego projekt zaproponowany przez prezydent Beatę Klimek ustalił ją na poziomie wyższym, niż wskazał to ustawodawca określając ją na 60 proc.

Przedstawiciele PiS-u byli zaskoczeni i oburzeni alternatywną propozycją, którą poparło więcej radnych. Poruszyli ten temat na konferencji prasowej. Jak podkreślił senator Łukasz Mikołajczyk, który także wziął w niej udział, przewodniczący rady nazwał obie uchwały uchwałami alternatywnymi, ale – jego zdaniem – nie było głosowania alternatywnego. W przypadku uchwały PiS-u 10 radnych było „za”, a w przypadku uchwały prezydent Beaty Klimek „za” było 12 radnych.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

22 KOMENTARZE

  • Mnie również podobają się nowi Radni z PiS w Ostrowie. Pozdrawiam całą czwórkę Radnych. Powodzenia w dalszej pracy.

 1. Czy żyjący z pracy najemnej na pół etatu radny Torzyński gdy uzasadniał obniżkę upustu z 95% na 75% twierdząc, że młodzi muszą spłacać kredyty, to chciał, żeby ich rodzice też mieli ciężko? A tak na poważnie lepiej kupić od chłopa kawałek pola i spowodować, żeby na tym polu inwestor postawił galerię. Wtedy to pole sprzedać za kilkukrotnie większą kwotę i śmiać się z tych co muszą ponownie zapłacić za działki na których postawili swoje domy, niejednokrotnie uzbrajali teren na swój koszt choćby w gazociągi, budowali sobie sami chodniki. A już najlepiej być właścicielem 6000 m2 działek tak jak np. wiceprzewodniczący RM Zygmunt Banasiak i zagłosować na 5 krotnie wyższą opłatę za przekształcenie własnościowe od projektu złożonego prze opozycję.

 2. Przelicznik jest prosty jak komuś wyjdzie do dopłaty 2.000 zł, bo przecież kiedyś za tę działkę płacił i w wielu przypadkach było to gołe rolnicze pole tylko tyle, że przekształcone na papierku w działki budowlane, to teraz zapłaci 10.000 zł. Dziękujemy ci Beato. Ciekawe, że ta tak ważnej sesji nie było ani pani Klimek, ani pani Mateckiej. Wiadomo trudno byłoby spojrzeć mieszkańcom w oczy, dlatego wśród zastępców prezydenta musi być ktoś spoza Ostrowa Wielkopolskiego, który prędzej czy później to miasto opuści, tak jak to było wcześniej z trzema zastępcami pani prezydent.

 3. Uzbierałem sobie 10 tysięcy na wymianę pieca na ekogroszek. Dotychczas dymiłem zwykłym. W ulicy nie mam ani gazociągu ani ciepłociągu. Niestety pieca nie wymienię, bo będę musiał zapłacić Beci za działkę na której mieszkam od 35 lat. Dotacji na piec nie dostanę, bo te się nie kwalifikują. Za to będę miał satysfakcję, że wzbogacę miasto, a być może przyczynię się do tego, że sfinansuję wyjazdy samorządowców do Chin z którymi pani Klimek podpisała umowę o współpracy.

 4. Ludzie zrozumcie, miasto potrzebuje dochodów. Choćby na najbliższy „darmowy” koncert z okazji Dnia Kobiet na który zaprasza Beata Klimek. Darmowy??? Wszyscy się na ten koncert zrzucamy po to, żeby grono fanek i kumpelek pani prezydent mogło sobie obejrzeć „darmowy” koncert. Umówmy się- w mieście niczego nie ma „za darmo”. Pani prezydent niczego „nie daje”. nie płaci za to z własnej kieszeni tylko z naszej. Kilka „darmowych” koncertów i kilkaset metrów ulicy mniej zrobionych. To naczynia połączone. Wykład dla tych, którzy nadal wierzą, że coś dostają od pani Klimek za darmo!

 5. Nie można wdrożyć 95 procentowych bonifikat bo musi być na bardzo wysokie (średnio kilkanaście tysięcy miesięcznie) wynagrodzenia „Prezesów”! Przyjazna Beciunia im lojalność wynagradza!!!? Ale czy oni są na prwno lojalni??? Mam szereg wątpliwości!

 6. Pani Becia niby taka prosocjalna…. okazuje się że tylko poprzytulać, pouśmiechać, poklepać….. echh…. Zapłacimy 5x więcej, ale za to mamy np: międzygalaktyczne centrum przesiadkowe vel.przystanek Kaufland (w sumie chyba nikomu to niepotrzebne ale jak wygląda!!!)

 7. PiS jako rząd ustawą dał 50 % mógł dac od razu 95 % ale nie teraz w miastach pisowska opozycja udaje głupiego i proponuje co jest nie opłacalne dla miasta i jako ,że nie rządzą w miastach mają to w dup…. propaganda jak zawsze

  • To byś wtedy wrzeszczał, że PiS wtrąca się we władze samorządowe. Nie chcę myśleć co by było gdyby rząd w ogóle nie określił minimum ulgi. A dzięki temu wiemy kto nami rządzi, na zasadzie dajcie mi władzę, a pokaże wam kim jestem.

 8. Dzwine to miasto , galerie buduje budrem choc bylo sporo ofert na galerie w 2008 roku, kaufland i multiboxy budrem, hala budrem

 9. Ja jako syn komunisty co to jeszcze samego Stalina znał brzydzę się własnością prywatną i nie przyjmę przekształcenia użytkowania wieczystego we własność tym bardziej od lewicowej lwicy Carycy.

 10. Należałoby wystosować prośbę o spotkanie z panią prezydent w tej sprawie, ubrać się odświętnie i pozwolić na sesję zdjęciową każdej rodziny z panią prezydent. Może wtedy wycofałaby się z tej drakońskiej opłaty za przekształcenie tak jak prezydent Warszawy Trzaskowski. Ja nawet pozwoliłbym się pani prezydent pocałować w co by chciała.

 11. Jestem jednym z wielu młodych, który zdecydował się budować poza granicami miasta Ostrowa. Bo tam tańsze śmieci,mniejsze podatki od gruntów itp 🙂 Smutne jest to,że muszę uciekać z mojego miasta w którym się wychowałem,ale każdy grosz przy wziętym kredycie jest na wagę złota. Centrum zostaje wyniszczane przez nasze władze,bo zamiast ułatwiać podłączenia cieplika do kamienic itp,to robi miasto tzn spółka pod górkę:/ nie mam już ochoty płacić podatków w mieście…ale i tak nikogo to nie będzie interesować,że młodzi uciekają…

  • Ludzie chcieli Pani Klimek jako prezydenta to teraz niech nie narzekają. Jak to mówią przyjaźni wszystko w trosce o dobro mieszkańca. Podwyżka śmieci, niższa bonifikata, utrzymanie CRK. Pani Prezydent mówiła o likwidacji HOLDIKOMU. Podczas ostatniej Sesji to Radni „Przyjaznego Miasta” Pani Beaty Klimek cofnęli uchwałę intencyjną z sierpnia 2018 r. wyrażającą zgodę na likwidację CRK.

 12. Radni PiS pokazują swoją aktywnością, że PiS w Ostrowie istnieje i działa. Gratuluję inicjatywy i czekamy na więcej.

 13. Pani Beata ma kiepskich doradców, że takie wtopy robi jak w przypadku bonifikaty. Mogła poprzeć projekt PiS i wszyscy byliby zadowoleni a tak pokazała że nie chce dać korzystniejszych warunków ludziom.

 14. Miasto buduje drugą hale sportową chociaż jedna już istnieje i jest remontowana i Miasto na to stać, na to pieniądze są, ale żeby dać wyższą bonifikatę użytkownikom wieczystym to patrzy się na budżet i opowiada się że pieniędzy nie ma. To może niech Hala poczeka a teraz niech Pani pomoże urzytkownikom wieczystym.

  • Najważniejsze, że są 2 miliony dewidendy dla francuskiego udziałowca miejskiej spółki.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick